Kontrolerzy dostali wsparcie

  Kontrolerzy dostali wsparcie

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kontrolerów Renomy w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w tym tygodniu przez trzy dni wspierają patrole Straży Ochrony Kolei. Na razie na próbę, przez trzy dni
  Podczas ubiegłotygodniowej debaty w redakcji "Polski Dziennika Bałtyckiego" dyrektor Renomy Jerzy Korga i wicedyrektor Sławomir Pujszo zwracali uwagę, że kontrolerzy "witani są w pociągach wyzwiskami, zaczepkami, prowokacjami, również przemocą fizyczną".

  - Problem poruszyliśmy podczas spotkania z komendantem SOK SKM Bogumiłem Wachowiakiem. Ustaliliśmy, że pilotażowo wprowadzimy wspólne patrole kontrolerów i sokistów - mówi nam Sławomir Pujszo.

  Do sprawdzania biletów w SKM (na całej trasie między Tczewem i Słupskiem) oddelegowano siedem grup po pięciu kontrolerów. Pracują na trzy zmiany - w godz. 6-14, 14-22 i 22-6. W dniu "w akcji" są trzy-cztery grupy. Jednej z nich, na zmianie popołudniowo - wieczornej, towarzyszy w tym tygodniu dwuosobowy patrol sokistów.

  - W poniedziałek wspólne kontrole jeździły między Sopotem i Cisową, we wtorek między Gdańskiem Głównym i Tczewem, a w czwartek znów zaplanowaliśmy je na odcinku Sopot - Cisowa - informuje Pujszo. - Sokiści, w przeciwieństwie do naszych kontrolerów, mogą na przykład ukarać mandatem podróżnego palącego bądź pijącego w pociągu.

  - Uprawnienia kontrolera, poza sprawdzeniem biletów, sprowadzają się jedynie do tego, że może wezwać gapowicza do opuszczenia pociągu. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów nasz pracownik ma obowiązek powiadomić obsługę pociągu. Grupa kontrolerska posiada też służbowy telefon komórkowy

  Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia dojdzie do kolejnego spotkania Renoma - SOK SKM. Tym razem strony będą radzić, czy wspólnych patroli nie wprowadzić na stałe.
  Dziś natomiast zarząd Renomy spotka się ze swoimi kontrolerami. Na spotkaniu mają być obecni także przedstawiciele SKM oraz psycholog.

  Jak się dowiedzieliśmy, dyskutowany ma być pomysł, który zrodził się na łamach "Polski Dziennika Bałtyckiego"). Umownie nazwaliśmy go "kursem savoir-vivre'u dla kontrolerów".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo