Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny gdański tramwaj zyskał patronkę. Tym razem jest nią Wanda Szczepuła, pierwsza kobieta-profesor w dziejach Politechniki Gdańskiej

Dariusz Szreter
W piątek, 9.04.2021 r., profesor Wanda Szczepuła, pierwsza kobieta-profesor na Politechnice Gdańskiej, została patronką gdańskiego tramwaju. W uroczystości wzięli udział: rodzina, znajomi, przedstawiciele uczelni oraz władze miasta.
W piątek, 9.04.2021 r., profesor Wanda Szczepuła, pierwsza kobieta-profesor na Politechnice Gdańskiej, została patronką gdańskiego tramwaju. W uroczystości wzięli udział: rodzina, znajomi, przedstawiciele uczelni oraz władze miasta. Przemyslaw Swiderski
Wanda Szczepuła. Pierwsza kobieta-profesor w dziejach Politechniki Gdańskiej patronką tramwaju. Studenci lubili ją za życzliwość, jaką im okazywała.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w piątek, 9.04.2021 r., o godz. 11.30 na pętli na Chełmie. Skrzyżowanie ulic Witosa i Sikorskiego (obok Kauflandu). Imię nadała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Uczestniczyli: rektor PG i dziekan Wydziału Chemicznego i profesorowie, którzy prof. Szczepułę znali.

Wanda Szczepuła pochodziła z Tarnopola na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Studiowała na Politechnice Lwowskiej. W 1945 roku uciekając razem z mężem z sowieckiego już Lwowa zatrzymała się na stałe w Gdańsku. Dlaczego właśnie tu? Bo w Gdańsku na nowo organizowała się politechnika, a jej marzeniem była praca na uczelni.

Doktorat, habilitacja, wykłady, laboratoria, prace naukowe, patenty, udział w kongresach… To ją pasjonowało. Kierowała Katedrą Mikrobiologii Technicznej. Była też prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Chemicznym. Studenci lubili ją za życzliwość, jaką im okazywała.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymała w 1972 roku. Specjalizowała się w mikrobiologii i technologii żywności. Uważała, że zadaniem uczonego jest nie tylko czysta nauka, ale i związek z przemysłem. Tej zasadzie była wierna. Miała m.in. duży udział w uruchomieniu produkcji lodów Calypso w gdańskim Lodmorze. Doradzała też m.in. zakładom przemysłu spożywczego w Göteborgu i Malmö, a jako ekspert ONZ-UNIDO - rządowi Mongolii. Na uniwersytecie w Cambridge badała wpływ niskich temperatur na przeżywalność bakterii w żywności.

„Dzięki takim ludziom jak Pani, świat staje się lepszy, a politechnika piękniejsza” - ocenił ją jeden z rektorów PG.

Zmarła 10 kwietnia 2014 roku. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki