Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prof. Anna Jadwiga Podhajska, pierwsza dama polskiej biotechnologii, patronką tramwaju

red.
Pierwsza dama polskiej biotechnologii prof.Anna Jadwiga Podhajska ma swój tramwaj
Pierwsza dama polskiej biotechnologii prof.Anna Jadwiga Podhajska ma swój tramwaj Przemyslaw Swiderski
Profesor Anna Jadwiga Podhajska została w piątek, 9.10.2020 roku 53. patronką gdańskiego tramwaju. Imię wybitnej uczonej, zwanej pierwszą damą polskiej biotechnologii, a zarazem współtwórczyni Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nosi nowa Pesa Jazz Duo.

Prof. Anna Jadwiga Podhajska patronką gdańskiego tramwaju

– Cieszy nas – mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co, warto podkreślić, ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej, bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Drugi cel to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska, co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.

W uroczystości 9.10.2020 r., oprócz Aleksandry Dulkiewicz, wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

Kim była prof. Anna Jadwiga Podhajska?

Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia w 1993 roku Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii.

Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych.

Prof. Anna Podhajska była znakomitą uczoną – lekarką, profesorką, specjalistką w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i biotechnologii. Była również wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76 magistrów i magistrantek i 17 doktorów. Swoją osobą inspirowała nie tylko całe trójmiejskie środowisko naukowe, ale także krajowe i międzynarodowe. Była również inicjatorką polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, od 2001 r. przez 5 lat przewodniczyła jury programu.

Jak podkreślają współpracownicy i wychowankowie prof. Podhajskiej, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów, wychowawczynią licznych studentów i doktorantów biotechnologii.

Prof.Anna Jadwiga Podhajska zmarła w 2006 roku.

Pierwsza dama polskiej biotechnologii prof.Anna Jadwiga Podhajska ma swój tramwaj

Gdańsk: Prof. Anna Jadwiga Podhajska, pierwsza dama polskiej...

Gdańskie tramwaje z imionami. To już tradycja

Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku już wieloletnia tradycja. Zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły też inne miasta. Obecnie, wzorem Gdańska, patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów PESA Swing. Pod koniec 2010 roku ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje.

Swoich patronów zyskały tramwaje:

  • Pesa Swing,
  • Bombardiery,
  • Alstomy NGd99,
  • dwukierunkowe Pesy Jazz Duo.

Łącznie swoich patronów maja już 53 gdańskie tramwaje. I na tym nie koniec, patronów zyskiwać będą kolejne tramwaje z najnowszych dostaw – nowoczesne Pesy Jazz Duo.

Patronami gdańskich tramwajów są wielkie postaci związane z historią Gdańska: naukowcy, artyści, politycy, działacze społeczni. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci, są m.in.: Anna Walentynowicz, Aram Rybicki, Maciej Płażyński, gdański pirat Andrzej Sulewski, Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer, czy Gabriel Fahrenheit. W ostatnim czasie do grona gdańskich patronów dołączyli także m.in. Olga Krzyżanowska, Alina Pienkowska, Roman Rogocz i Lech Bądkowski.

Za nadawanie patronów tramwajom odpowiada powołana przez prezydent Gdańska Komisja ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Propozycje nowych patronów mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki