MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Franciszek Kręcki, bohater kaszubskiej drogi do niepodległości Polski, patronem gdańskiego tramwaju

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot Grzegorz Mechring / gdansl.pl
Kolejna zasłużona dla Gdańska postać została patronem tramwaju. Tym razem jest to Franciszek Kręcki - doktor praw, bankowiec, publicysta, dowódca Organizacji Wojskowej Pomorza, działacz kaszubsko-pomorski i polonii gdańskiej, inicjator i współzałożyciel Harcerstwa Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.

O uhonorowanie Kręckiego wnioskowali przedstawiciele gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Uroczystość odbyła się w piątek, 30 października. Ze względu na sytuacje epidemiczną, w ceremonii mogło uczestniczyć mniej gości niż w przypadku poprzednich, tego typu wydarzeń. Na przystanku przy ul. 3 Maja nie zabrakło m. in. przedstawicieli Kaszubów, dla których Kręcki jest postacią niezwykle ważną. W uroczystości wzięli udział m. in. Michał Melibruda, wójt Gminy Chmielno oraz Stanisław Cirocki, sołtys Borzestowa – miejscowości, w której urodził się Franciszek Kręcki. Obecni byli również przedstawiciele wnioskodawcy, czyli Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego, w osobach Wojciecha Konkela, Łukasza Grzędzickiego oraz Łuksza Richerta. Władze miasta reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Bohater kaszubskiej drogi do niepodległości Polski

Franciszek Kręcki jest kolejnym przedstawicielem polonii gdańskiej, którego nazwisko zagościło na burcie gdańskiego tramwaju. Wcześniej, w taki sposób uhonorowano już małżeństwo Balbinę i Michała Bellwonów, księży Bronisława Komorowskiego, Mariana Góreckiego oraz Franciszka Rogaczewskiego. Patronami gdańskich tramwajów zostali również Alf Liczmański, Szczepan Pilecki i Marian Seredyński, a niebawem jeden z tramwajów zyska imię Antoniego Lendziona.

- Ten życiorys powinien być wzorem dla nas wszystkich. Dlatego chcemy, aby Franciszek Kręcki został kolejnym patronem tramwaju jeżdżącego po Gdańsku – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Franciszek Kręcki jest postacią wielowymiarową, słynącą nie tylko z bohaterstwa. Chcemy przybliżać pasażerom komunikacji miejskiej i wszystkim mieszkańcom Gdańska i Pomorza, tego typu życiorysy, takie postawy życiowe .

"Dzisiaj działalność tego wybitnego człowieka zaczyna być zapominana – czytamy we wniosku ZKP. - Ogromne zasługi, trwały ślad, który zapisał w dziejach naszego miasta zasługują na szczególny zaszczyt - nadanie Jego imienia gdańskiemu tramwajowi. Uhonorowanie Franciszka Leona Kręckiego wpisze się na trwałe w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomni walkę Kaszubów i Pomorzan o Polskość tych ziem".

Sylwetkę patrona przedstawiła Elżbieta Grot. Podczas ceremonii, autorka książki o Franciszku Kręckim przytoczyła jego słowa.

- Jeśli dbać będziemy mniej o nasze osoby, a więcej o dobro ogółu, praca nasza straci charakter działalności osobistej i przyjmie charakter pracy społecznej. Najszlachetniejszą ambicją to ambicja obywatela Polaka. To podsumowuje całość jego życia - podkreślała Elżbieta Grot.

- Franciszek Kręcki to, można powiedzieć szara eminencja w poczcie patriotów polskich - osoba dalece niedoceniona. Bardzo się cieszę, bo dzisiejsza uroczystość jest krokiem, aby to zmienić – dodał Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno.

Gdańska, tramwajowa tradycja

Pesa imienia Franciszka Kręckiego to 55 gdański tramwaj, który ma swojego patrona. Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku wieloletnia tradycja. Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów PESA Swing. Pod koniec 2010 r. ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy mógł także zgłosić swoje propozycje.

Swoich patronów zyskały tramwaje: Pesa Swing, Bombardiery, Alstomy NGd99 oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo.

Franciszek Leon Kręcki (1883-1940)

Urodzony w Borzestowie koło Kartuz, doktor praw, wybitny działacz młodokaszubów współpracujący z dr Aleksandrem Majkowskim, publicysta „Gazety Gdańskiej”, wieloletni prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” był komendantem tajnej Organizacji Wojskowej Pomorza w latach 1919-1920 przygotowującym wystąpienie zbrojne w celu przyłączenia Pomorza z Gdańskiem do Polski. W latach 1919-1939 dyrektor gdańskiego oddziału Banku Kwilecki, Potocki i Spółka z Poznania, członek rad nadzorczych gdańskich banków i wielu polskich organizacji działających w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1920 r. współzałożyciel harcerstwa polskiego, w latach 1935-1939 przewodniczący Zarządu Oddziału ZHP w Gdańsku, w 1936 r. podniesionego do rangi Okręgu. Aresztowany 1 września 1939 r. w Gdańsku przez funkcjonariuszy gestapo został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r. w grupie 23 wybitnych polskich działaczy w miejscu oddalonym ok. 1,5 km od obozu Stutthof.

Za wybitne zasługi odznaczony Orderem Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki