Kolejne kurniki na ponad 2,5 mln sztuk drobiu mają powstać w gminie Miastko. Mieszkańcy Miastka i Pasieki protestują

Maria Sowisło
Fermy drobiu często budzą protesty mieszkańców, którzy obawiają się uciążliwości związanych z sąsiedztwem tego typu obiektów
Fermy drobiu często budzą protesty mieszkańców, którzy obawiają się uciążliwości związanych z sąsiedztwem tego typu obiektów Andrzej Zgiet
Po zablokowaniu przez mieszkańców rozbudowy kurzej fermy w Pasiece oraz budowie kurników w Głodowie, właściciel obiektów nie zamierza rezygnować z kolejnych lokalizacji. Mieszkaniec gminy Miastko stara się o rozbudowę dwóch istniejących już kurników - w Miastku i Pasiece. Do Urzędu Miejskiego w Miastku wpłynęło już pismo z podpisami 40 mieszkańców, sprzeciwiających się tym inwestycjom.

Wnioski o wydanie warunków środowiskowych są już na biurku burmistrz Miastka Danuty Karaśkiewicz. Właściciel istniejących już kurników wystąpił o wydanie warunków środowiskowych, bo na obszary będące w jego zainteresowaniu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Plany budowy kurników w Miastku i Pasiece

Pierwsze miejsce to teren w Miastku około 600 metrów od ulicy Kujawskiej na zachód. Tutaj wniosek jest o zezwolenie na wybudowanie przy jednym istniejącym kurniku trzech dodatkowych.

Kolejne miejsce to Pasieka, jadąc w stronę Szczecinka po lewej za lasem, w odległości około kilometra od drogi krajowej nr 20. Jest tam już jeden kurnik, a docelowo maja być trzy. W sumie ponad pół miliona kur w cyklu rocznym.

Mieszkańcy gm. Miastko nie chcą kolejnych kurników

Do urzędu wpłynęło już pismo z podpisami 40 mieszkańców sprzeciwiających się budowie kurników.

- Postępowania prowadzone w urzędzie w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowych na budowę kurników regulowane są odpowiednimi przepisami ustaw m.in. w zakresie ochrony środowiska, zgodnie z którymi burmistrz nie ma prawa wstrzymać postępowania administracyjnego czy odmówić wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowań na realizację danego przedsięwzięcia, jeżeli dana inwestycja spełnia wymogi określone w tych przepisach. Dopiero w przypadku przesłanek sprzecznych z prawem, możliwa jest odmowa wydania środowiskowych uwarunkowań na realizację danego przedsięwzięcia.

- Sam sprzeciw i protest mieszkańców nie może być powodem wydania decyzji odmownej. Jedyną możliwością, mówiłem o tym wielokrotnie, jest objęcie terenu prawem miejscowym tj. opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym określone zostaną warunki i zasady zagospodarowania terenu. Do tego niezbędne jest podjęcie przez Radę Miejską w Miastku stosownych uchwał – mówi Kazimierz Kozieł, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Miastku.

- W wyniku protestów mieszkańców m.in. wsi Głodowo i Piaszczyna burmistrz Miastka przedłożyła Radzie Miejskiej projekt uchwały o przystąpieniu do planu miejscowego obejmującego teren planowanej budowy, czego skutkiem było podjęcie uchwały i plan taki powstanie - dodaje naczelnik.

- Protest, który wpłynął od mieszkańców Pasieki będzie przekazany przez burmistrza Miastka do Rady Miejskiej w Miastku w celu podjęcia stanowiska przez właściwą komisję stałą. W przypadku rekomendowania przez komisję sporządzenia planu miejscowego, podjęte zostaną stosowne decyzje – dodaje Kozieł.

Dwa razy udało się zablokować budowę kurników w gm. Miastko

Warto też przypomnieć, że mieszkańcom gminy Miastko już dwa razy udało się zablokować rozbudowę i budowę kurników. Pierwsza inwestycja miała być realizowana w Pasiece nieopodal siedziby Nadleśnictwa Miastko. - Plan miejscowy jest już przyjęty i nie zezwala on na budowę nowych kurników. Inwestor może jedynie modernizować już istniejące – mówi Kazimierz Kozieł.

Z kolei w Głodowie prowadzone jest postępowanie administracyjne. Po wystąpieniu do burmistrz o wydanie warunków środowiskowych, odbyły się w tej wsi i sąsiedniej Piaszczynie protesty.

W związku z tym radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mają w nim być uwzględnione wnioski mieszkańców, którzy obawiali się smrodu i zwiększenia natężenia ruchu samochodów ciężarowych. W ubiegłym roku podczas zebrania wiejskiego opowiedzieli się przeciwko budowie 12 kurników z dwoma milionami kur w cyklu rocznym.

- Urząd poda stosowne informacje dla mieszkańców o prowadzonych postępowaniach poprzez wywieszenie ogłoszeń i umieszczenie ich na stronie internetowej i zainteresowani mieszkańcy, zgodnie z przepisami w przedmiotowym zakresie oraz z treścią ogłoszenia mogą się odnieść do planowanej inwestycji. Obecnie jest specyficzny czas ze względu na stan pandemii i terminy wskazane w ogłoszeniach (30 dni) zgodnie ze specustawą nie płyną. Mieszkańcy będą mogli się zapoznać i odnieść do sprawy w terminie do 30 dni, liczonych z pominięciem okresu stanu epidemii.

Oczywiście mogą to zrobić również obecnie, korespondencyjnie, w formie elektronicznej czy też osobiście, po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem prowadzącym sprawę w Wydziale Rozwoju Gospodarczego, do czego zachęcam - – dodaje Kozieł.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie