MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kartuscy strażacy oraz druhowie OSP mieli swoje święto

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Strażacy z całego powiatu kartuskiego świętowali. Pod Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach miały miejsce uroczyste obchody Dnia Strażaka. Był to czas podsumowań oraz podziękowań - zarówno dla funkcjonariuszy, jak i druhów z licznych OSP.

Za nami powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kartuzach. Uroczystość ta niejako wieńczy podsumowania i zebrania z okazji strażackiego święta, z jakimi to mieliśmy do czynienia od początku maja.

W efekcie do stolicy Kaszub przybyli przedstawiciele z każdego zakątka gminy, a także reprezentanci Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku. Nie zabrakło też samorządowców - zarówno nowych wójtów, jak i włodarzy poprzedniej kadencji, którzy utrzymywali ścisłe relacje ze strażakami.

Przed rozpoczęciem organizatorzy poprosili jeszcze o minutę ciszy, by uczcić pamięć strażaków i druhów zmarłych w minionym roku.

Dzień podsumowań

Podczas uroczystości bryg. Paweł Gil, komendant powiatowy PSP w Kartuzach, przedstawił krótko, jak prezentuje się kartuski garnizon oraz o jaki sprzęt wzbogacił się w ostatnich miesiącach roku. Obecnie na terenie całego powiatu działa ponad 3400 strażaków-ratowników, w tym 69 funkcjonariuszy PSP oraz 3 pracowników cywilnych komendy. Reszta - ok. 3340 osób - to druhowie przeszło 50 jednostek OSP, funkcjonujących na terenach powiatu. Adekwatnie do rosnącej liczby mieszkańców i strażaków powiększało się też zaplecze, z czego zadowolony był Paweł Gil.

- To duży potencjał ratowniczy, który udało się zbudować dzięki wsparciu m.in. Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, samorządów różnych szczebli oraz innych instytucji, podmiotów - zarówno państwowych, jak i prywatnych, którym bezpieczeństwo pożarowe leży na sercu. Dzięki takiemu wyposażeniu my, strażacy powiatu kartuskiego, jesteśmy w stanie stawić czoła wszystkim nagłym zdarzeniom losowym - mówił komendant kartuskich strażaków.

A tych zdarzeń nigdy nie zabraknie. W 2023 r. strażacy oraz druhowie OSP pracowali przy 2062 incydentach, z czego 335 to pożary, 1665 miejscowe zagrożenia, a 62 okazały się fałszywymi alarmami. W tym roku łatwo też nie jest - od stycznia 2024 r. jednostki z powiatu kartuskiego interweniowały już łącznie 840 razy.

Komendant powiatowy przytoczył jednak te liczby, aby podkreślić zaangażowanie oraz oddanie wszystkich kartuskich strażaków oraz druhów OSP, którzy nie tylko jeżdżą na akcje, ale poświęcają swój czas na różne szkolenia, spotkania. Paweł Gil dziękował również samorządowcom za nieustanne wspieranie komendy oraz lokalnych remiz. Mając na uwadze pewne zmiany, jakie zaszły po kwietniowych wyborach, liczy też na dalszą, owocną współpracę służb z władzami.

- Mam nadzieję, iż szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym ochrona przeciwpożarowa, będzie jednym z ważnych elementów Waszych działań, a nasza współpraca na płaszczyźnie ochrony przeciwpożarowej będzie przebiegała dalej bardzo pomyślnie i razem, wspólnymi siłami, będziemy mogli modernizować, rozbudowywać potencjał ratowniczy powiatu. Aby jego wszystkim mieszkańcom oraz wszystkim innym na terenie naszego pięknego powiatu żyło się bezpiecznie - mówił Paweł Gil.

Dzień wyróżnień

Obchody Dnia Strażaka to niezmiennie również okazja do licznych wyróżnień, odznaczeń oraz awansów. Wpierw akt powołania na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Kartuzach uroczyście wręczono mł. bryg. Markowi Szwabie, który o swej nowej roli dowiedział się już w kwietniu.

Jeśli zaś o odznaczenia chodzi, to przede wszystkim przekazano dwa nadane przez prezydenta RP. Za ofiarność i zasługi Krzyżem Św. Floriana odznaczono druhnę Halinę Szymichowską. Z kolei asp. Dariusz Pakur otrzymał Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.

Szczegółowa lista awansów i odznaczeń na końcu artykułu

Komendant Gil zdecydował się też podziękować za dotychczasową współpracę obecnym na uroczystości szefom samorządów, z którymi miał okazję działać przez ostatnie lata, a którzy nie będą w nowej kadencji rządzili gminami. Specjalne tabliczki z wygrawerowanymi słowami uznania otrzymali Tadeusz Kobiela, Marian Kowalewski oraz Bernard Grucza.

Włodarze zaś, w tym nowi wójtowie Sulęczyna oraz Sierakowic, a także przewodniczący Rady Gminy Stężyca, wspólnie podziękowali strażakom, wręczając im stosowne upominki. O chęci dalszej współpracy samorządu ze strażą zapewnili też starosta kartuski Bogdan Łapa wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Mieczysławem Woźniakiem.

- Tak samo, jak my liczymy na Was, Wy możecie liczyć na nas - stwierdził Mieczysław Woźniak.

Po przemówieniach zebrani goście oraz strażacy mieli jeszcze okazję przysiąść w komendzie na ciepły poczęstunek.

Lista odznaczonych:

Krzyż Świętego Floriana - Halina Szymichowska
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę - asp. Dariusz Pakur
Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej - mł. insp. Tomasz Juński; ogn. Krzysztof Olszewski; dh Roman Węsierski
Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - dh Henryk Szulfer

Awanse otrzymali:

na stopień starszego kapitana:

 • kpt. Adrian Kopczyński
 • kpt. Tomasz Żelazowski

starszego aspiranta:

 • asp. Adam Skrzypkowski

aspiranta:

 • mł. asp. Tomasz Nikel
 • mł. asp. Marek Trepczyk

starszego ogniomistrza:

 • ogn. Bartosz Dawidowski
 • ogn. Krzysztof Olszewski
 • ogn. Mateusz Wojtala

młodszego ogniomistrza:

 • st. sekc. Mateusz Cyman

starszego sekcyjnego:

 • sekc. Robert Las

sekcyjnego:

 • st. str. Michał Gizela

starszego strażaka:

 • str. Damian Kantor
 • str. Arkadiusz Tutkowski

Nagrody finansowe Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP:

kpt. Mateusz Pielowski
st. asp. Adam Skrzypkowski
st. ogn. Joanna Kobiela

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki