Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci do PE zostali przepytani przez pomorskich przedsiębiorców

Jacek Klein
Europejska debata gospodarcza kandydatów do Parlamentu Europejskiego, Gdańsk, Wyższa Szkoła Bankowa, 9.05.2019
Europejska debata gospodarcza kandydatów do Parlamentu Europejskiego, Gdańsk, Wyższa Szkoła Bankowa, 9.05.2019 Przemysław Świderski
W europejskiej debacie gospodarczej w Wyższej Szkole Bankowej w czwartek 9.05.2019 wzięli udział Janusz Lewandowski z Koalicji Europejskiej, Beata Maciejewska z Wiosny, Maciej Zborowski z Polski Fairplay, Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości, Anna Błaszczyk z Kukiz’15 i Anna Górska z Lewicy Razem. Spotkanie z pomorskimi kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego zorganizowały Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Pracodawcy Pomorza.

Celem debaty było przybliżenie przedsiębiorcom, pracodawcom i przedstawicielom nauki programów poszczególnych kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Debata została podzielona na trzy bloki. Podczas pierwszej części kandydaci zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania przygotowane przez organizacje przedsiębiorców. W drugiej części debaty przedsiębiorcy uczestniczący w spotkaniu mogli zadawać pytania problemowe kierowane do wszystkich kandydatów.

Europejska debata gospodarcza kandydatów do Parlamentu Europejskiego, Gdańsk, Wyższa Szkoła Bankowa, 9.05.2019

Kandydaci do PE zostali przepytani przez pomorskich przedsiębiorców

W trzecim bloku każdy z kandydatów mógł przedstawić dodatkowe, uzupełniające elementy swojego programu gospodarczego.

Kandydaci zostali m.in. zapytani, jak ich działalność w PE może się przełożyć na życie obywateli, co według nich jest najważniejsze w kwestii strategii rozwoju regionu Pomorza, jak i regionu Morza Bałtyckiego oraz jakie branże wymagają największej uwagi i wsparcia.

- Z punktu widzenia regionu ciągle istotna jest gospodarka morska i udrożnienie dróg lądowych do portów - mówił Janusz Lewandowski, kandydat Koalicji Europejskiej.

Jak zaznaczył, trzeba także przełamywać niedomagania nurtujące naszą gospodarkę, czyli inwestować w nowoczesne technologie. Zaznaczył, że 1/3 funduszy napływających z UE do Polski dzielą marszałkowie i tak powinno zostać, bo samorząd zna najbardziej potrzeby mieszkańców.

- Jednym z priorytetów jest energetyka odnawialna i morska energetyka wiatrowa - mówiła Beata Maciejewska z Wiosny. - Istotne jest, aby w dostępie do wiedzy i funduszy przedsiębiorcy z Trójmiasta i innych regionów województwa mieli równe szanse.

Według Macieja Zborowskiego z Polski Fairplay, wsparcia wymaga każda i żadna branża gospodarki.

- Nie powinno się dzielić branż na bardziej i mniej uprzywilejowane w dostępie do funduszy. Powinniśmy odejść od protekcjonizmu. Przedsiębiorcy doskonale sobie poradzą z dostępnymi narzędziami.

Według Anny Fotygi z Prawa i Sprawiedliwości, ważne są działania dla zniwelowania różnic w rozwoju aglomeracji i obszarów wiejskich.

- Potrzebne jest wzmocnienie programów połączeń komunikacyjnych w regionie, wsparcie badań i rozwoju w każdej dziedzinie przemysłu - mówiła Fotyga. - Lokomotywą pomorską jest przemysł morski. Przy projektach krajowych ważna jest współpraca z rządem, ale regiony mają swobodę w dysponowaniu funduszami.

- Mali i duzi przedsiębiorcy powinni mieć takie same szanse w dostępie do funduszy. Motorem gospodarki jest wspomniana branża morska, ale też może nim być turystyka i ekologiczne rolnictwo - stwierdziła Anna Błaszczyk z Kukiz’15.

Anna Górska zwróciła uwagę na sektor usług publicznych.

- Ważne są wszystkie branże z nim współpracujące i kooperujące - mówiła kandydatka Lewicy Razem. - Jeśli miałabym wskazać jedną branżę potrzebującą szczególnej uwagi i wsparcia, to nowoczesna energetyka, nie tylko zielona, ale i jądrowa, bez której nie da się zapewnić bezpieczeństwa energetycznego.

Ożywienie w debacie wprowadziło pytanie o ocenę przekopu Mierzei Wiślanej.

- To taka inwestycja państwowa, która może okazać się wielokrotnie droższa niż zakładano - oceniał Maciej Zborowski.

- UE uznaje, że projekty związane z bezpieczeństwem strategicznym są w gestii danego kraju - zaznaczała Anna Fotyga. - Przekop jest strategiczny dla bezpieczeństwa Polski i leży w naszym interesie, m.in. odblokowania żeglugi.

- Przekop to projekt ideologiczny, jak zamknięcie małego ruchu przygranicznego - mówił Janusz Lewandowski. - Nie ma uzasadnienia ekonomicznego i jest iluzją stworzenia z Elbląga portu morskiego. Nakłady byłyby gigantyczne, a jeszcze kosztowniejsze utrzymanie, nie mówiąc już o trudnych do oszacowania skutkach środowiskowych.

- Powoływanie się na bezpieczeństwo jest śmieszne, kiedy polski rząd sprowadza 20 proc. węgla z Rosji oraz Donbasu - przekonywała Beata Maciejewska.

Powiedzieli w czasie debaty:

Janusz Lewandowski, Koalicja Europejska:
Rok 2019 to 20-lecie naszej obecności w NATO i 15-lecie w Unii Europejskiej. Są to ogromne osiągnięcia, które musimy pielęgnować poprzez mądry udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pamiętajmy, że złych wyborów dokonują ludzie, którzy nie oddają swoich głosów.

Beata Maciejewska, Wiosna
W pracy w Parlamencie Europejskim zależy nam, aby doszło do zrównania szans i aby środki z UE docierały wszędzie, niezależnie czy to duże miasto, czy region wiejski. Przedsiębiorcy muszą być traktowani podmiotowo. Niezależnie od tego, gdzie funkcjonują, powinni mieć równy dostęp do funduszy unijnych i działać na porównywalnych zasadach rynkowych.

Maciej Zborowski, Polska Fairplay
Moje poprzednie wybory owocowały zgrzytem zębów, kiedy śledziłem poczynania swoich europarlamentarzystów. Podobnie jak Robert Gwiazdowski zwracam się do elektoratu zaciśniętych zębów. W ruchu Polska Fairplay są przedsiębiorcy, samorządowcy i środowisko naukowe. To nowa jakość w polskiej polityce.

Anna Fotyga, Prawo i Sprawiedliwość:
Polska, wchodząc do NATO i UE, wróciła do świata, z którego została wypchnięta. Dzisiaj po 15 latach mamy jednak dynamiczną sytuację, problem z konfliktami, m.in. na Wschodzie, z emigracją. Bezpieczeństwo jest warunkiem koniecznym, aby rozwijała się gospodarka, i tymi kwestiami chcę się zajmować w Parlamencie Europejskim.

Anna Błaszczyk, Kukiz’15:
Jestem przedsiębiorcą od 21 roku życia i znam problemy przedsiębiorców, ponieważ borykam się z nimi na co dzień. Musimy pamiętać, że Polska jest w sercu Europy. Unia Europejska to twór młody w porównaniu z naszą historią. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby rola obywateli w kształtowaniu przyszłości Europy nabierała na znaczeniu.

Anna Górska, Lewica Razem:
Nie możemy mówić o jedności we Wspólnocie, jednocześnie mówiąc, że jest ona wobec nas protekcjonistyczna. To jest dobry moment, aby ubiegać się o równość i powinniśmy dalej demokratyzować Unię. Sprawmy, aby głos obywateli miał znaczenie. Jeżeli jesteśmy w Unii, to interes całej Unii Europejskiej jest w naszym interesie narodowym.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki