Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania Rowerowy Maj 2021 coraz bliżej! Wybierz rower zamiast auta i zdobywaj nagrody. Kiedy początek akcji? To musisz wiedzieć

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Kampania Rowerowy Maj 2021. Kiedy rozpoczyna się kolejna edycja? Oto najważniejsze informacje o rowerowym wydarzeniu!
Kampania Rowerowy Maj 2021. Kiedy rozpoczyna się kolejna edycja? Oto najważniejsze informacje o rowerowym wydarzeniu! Fot. Karolina Misztal
Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego czasu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie z roku na rok. Mowa oczywiście o akcji Rowerowy Maj, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. W 2019 roku liczba uczestników wydarzenia przekroczyła rekordową liczbę 178 tysięcy z 47 rejonów Polski. Rok temu wydarzenie to, ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, nie odbyło się. Tym razem będzie inaczej. Inicjatorzy kampanii już wyznaczyli datę rozpoczęcie tegorocznej kampanii rowerowej. "Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez pandemię przerwie, wracamy z jeszcze większym entuzjazmem" - tłumaczy zastępca prezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

Kampania Rowerowy Maj

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Wydarzenie to ma na celu poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzować rower jako środek transportu do szkoły, uczyć dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Warto wspomnieć, że kampania ta skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, tym samym zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdańsk.

Kilka słów o... poprzednich edycjach kampanii

Rowerowy Maj po raz pierwszy odbył się w 2014 r. w Gdańsku. Za cel wówczas obrano zachęcenie dzieci do ruchu i aktywności, promowanie zdrowego trybu życia i ekologiczną komunikację. Czynnikiem przyciągającym uczetników okazała się forma tej promocji, która połączyła elementy zabawy, rywalizacji i edukacji. Pierwsza edycja akcji wypadła dość skromnie - wzięło w niej udział 1703 uczestników. Już rok później - w 2015 - było ich 11 375, czyli 60% uczniów gdańskich podstawówek. Wraz z upływem czasu kampania ta zyskiwała na popularności w innych miastach - nie tylko z Pomorza. W 2019 roku w wydarzeniu udział wzięło łącznie 178 255 osób z 47 miast i gmin. Czy w 2021 roku pobijemy rekord?

Rowerowy Maj 2021. Kiedy początek kolejnej edycji?

Kolejną - siódmą - edycję kampani Rowerowy Maj rozpoczniemy we wtorek, 4 maja 2021 roku. Potrwa ona trzy tygodnie - do 24 maja. Pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego - zbieraj siły!

Zasady kampanii Rowerowy Maj

Zasady kampanii są niezwykle proste. Każdy uczeń (także przedszkolak) i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje lub inny cel w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce - otrzyma naklejki do rowerowego dzienniczka. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Pełen regulamin i zbiór zasad obowiązujących w tegorocznej edycji wydarzenia znajdziecie tutaj.

Kampania Rowerowy Maj. Benefity i nagrody

Udział w kampanii Rowerowy Maj przynosi same zalety, ale co najważniejsze - nie tylko dla uczestników. Wychodzi także na korzyść szkołom, przedszkolom i miastom. Najwięcej korzystają na tym aktywni uczniowie. Dzięki ruchowi zwiększa się ich efektywność, koncentracja i motywacja. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, a zdrowa rywalizacja i zasada „fair play” to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda podróż do szkoły lub wybranego celu zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej.

Na Rowerowym Maju korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola, które zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych, czy finansowych. Dla miast kampania jest świetnym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami.

Lista miast biorących udział w kampanii Rowerowy Maj 2021

Z informacji udostępnionych na stronie kampanii wynika, że do tegorocznej edycji zgłosiły się takie miasta jak:

  • Brwinów
  • Kraków,
  • Gdańsk,
  • Rumia,
  • Nowy Dwór Gdański,
  • Cedry Wielkie,
  • Płock,
  • Linia,
  • Somonino,
  • Wrocław,
  • Lidzbark,
  • Puck,
  • Sztutowo,
  • Wojkowice,
  • Wąbrzeźno,
  • Żukowo

Rowerowy Maj 2021. Jak dołączyć do kampanii?

Zastanawiasz się jak dołączyć do wydarzenia? Śpieszymy z pomocą! Opcje są cztery.

  1. Miasto - do udziału w kampanii zaproszone są wszystkie zainteresowane miasta i gminy. W ramach bezkosztowej umowy o współpracy zainteresowane samorządy otrzymują własną podstronę, dostęp do programu umożliwiającego obsługę kampanii, projekty materiałów graficznych oraz wsparcie merytoryczne koordynatora krajowego.
  2. Szkoła - kampania ta skierowana jest również do przedszkoli i szkół podstawowych. Zaproszenia wychodzące od samorządów, bądź delegowanych przez nie organizacji, kierowane są do wszystkich oddziałów danej placówki, obejmując dzieci w wieku od 3 do 15 lat, a także wszystkich pracowników szkoły czy przedszkola. Zainteresowana placówka powinna zwrócić się do Urzędu Miasta lub Gminy, któremu podlega, z zapytaniem o możliwość udziału w kampanii. Samorząd, czyli lokalny organizator kampanii, zapewnia materiały drukowane, nagrody, dostęp do systemu informatycznego wspomagającego kampanię oraz niezbędny instruktaż dla koordynatorów szkolnych. Po stronie placówki spoczywa obowiązek realizacji kampanii zgodnie z regulaminem.
  3. Uczestnik i rodzic - jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko mogło wziąć aktywny udział w tym wydarzeniu, ale placówka do której uczęszcza jeszcze nie realizowała tej kampanii, porozmawiaj z innymi rodzicami, wychowawcą klasy i dyrekcją, zainteresuj ich kampanią i korzyściami, jakie niesie ona dla uczniów i szkół. Jeśli nie uda się przystąpić do najbliższej edycji, sam zaproponuj zabawę dziecku namawiając je do aktywnych przejazdów do szkoły w maju.
  4. Partner kampanii - kampania ta est chętnie wspierana przez centra kultury, nauki, rozrywki i rekreacji, które fundują najbardziej aktywnym klasom grupowe bilety, wycieczki lub nagrody rzeczowe. Innym równie cenionym przez uczestników rodzajem nagrody jest spotkanie ze znanymi sportowcami, aktorami, czy dziennikarzami. Dla partnerów dołączenie do wydarzenia to świetna okazja, aby wypromować oferowane usługi wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Dołączycie do kampanii? Co o niej sądzicie? Czy tego typu przedsięwzięć powinno być więcej? Na Wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Rowerowy maj. Pomysł z Gdańska podchwyciły dzieci z całego Pomorza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki