Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca "Malbork". Łzy wzruszenia, gratulacje i podziękowania za ponad 20 lat działalności

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ponad trzy godziny trwał koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”. Nic dziwnego, że aż tyle. W końcu ponad 20 lat działalności to nie pstryknięcie palcami. No i było co świętować. Zespół przez te lata stał się kulturalną wizytówką miasta.

Są chwile, gdy 22 Baza Lotnictwa Taktycznego bardziej niż z pilotami kojarzy się z tancerzami, co zresztą przyznał podczas koncertu jubileuszowego sam dowódca malborskiej jednostki. Ale da się wyciągnąć wspólny mianownik: to, co prezentują podopieczni Anetty Ciok z Zespołu Pieśni i Tańca 22 BLT „Malbork”, są tańce wysokich lotów. Spektakl na 20-lecie zespołu, opóźniony o dwa lata przez pandemię koronawirusa, tylko to potwierdził.

Te 20 lat ZPiT "Malbork" zleciało migiem

Podczas jubileuszowego wydarzenia malborskim tancerzom towarzyszyły: grupa wokalna Folk prowadzona przez Magdalenę Kupińską i zespół Secret Garden Singers, również działające w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego (i to jest dla niewtajemniczonych rozwiązanie „zagadki” fragmentu nazwy ZPiT „Malbork”), oraz – co tylko podkreśla rangę koncertu – Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami.

- Przeżyliśmy tutaj wspaniałe chwile. To, co zobaczyliśmy, można ująć w trzech słowach: pasja, umiejętności, profesjonalizm – podsumował płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 BLT im. gen. Stanisława Skalskiego w Malborku. I dodał w kontekście jubileuszu: - 20 lat... jak to szybko zleciało.

Pamiętając, że malborscy piloci latają samolotami MiG-29, można by nawet stwierdzić, że... zleciało migiem. Ale to już dodajemy od siebie. Dowódca natomiast dziękował tancerzom za te ponad dwie dekady.

Cieszę się, że to właśnie wy niesiecie w świat, w Polskę imię naszej bazy. Przecież każdy, kto was ogląda, potem googluje, sprawdza, co to za baza, o co tu chodzi - mówił pułkownik Wiączkowski.

Kolejka do złożenia gratulacji i podziękowań była długa. Ustawił się w niej m.in. burmistrz Malborka.

- W imieniu wszystkich mieszkańców i malborskiej publiczności dziękuję za te wspaniałe 20 lat, za to, co zespół robi dla naszego miasta i w jaki sposób je promuje. Nie byłoby tego wspaniałego koncertu, tych wspaniałych 20 lat, gdyby nie jedna osoba, gdyby nie jej marzenia i konsekwencja w ich realizacji. 20 parę lat temu pani Anetta przybyła do nas z Elbląga - dzięki za to losowi - i tu zaczęła realizować swoje wspaniałe marzenia. I będzie realizowała je dalej, więc życzymy powodzenia na kolejne lata – powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Włodarz przypomniał, że malborska społeczność już doceniła Anettę Ciok za jej wkład w lokalną kulturę i promocję miasta, bo założycielka zespołu jest najmłodszą posiadaczką tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

CZYTAJ TEŻ: Jubileusz ZPiT 22 BLT "Malbork" przesunięty przez pandemię

"Ogród", który od lat cieszy nie tylko malborską publiczność

Przez ponad 20 lat w zespole tańczyło około 500 osób – dzieci i młodzież z Malborka i okolic (chociaż w początkowej fazie niektórzy przyjeżdżali za swoją instruktorką nawet z Elbląga). Nie mogło więc zabraknąć podziękowań również od rodziców.

Każda chwila w życiu jest kwiatem, który rozkwita w naszych rękach. Pani z tych kwiatów uczyniła ogród, który od lat cieszy nie tylko malborską publiczność, ale też ogólnopolską i światową – mówiła Monika Ćwiklińska w imieniu rodziców grupy starszej, nazywaną też reprezentacyjną.

Dodała, że kilka, a nawet kilkanaście lat temu rodzice przyprowadzili do zespołu dzieci z nadzieją, że pokochają taniec ludowy. I nie zawiedli się.

- Zaszczepiła pani w nich pasję nie tylko do tańca, ale także miłość do tradycji i polskiej kultury. Dziękujemy, że otworzyła pani naszym dzieciom oczy na kultywowanie polskich tradycji, pokazała tradycję i kulturę innych narodów, a przede wszystkim dziękujemy za serce, które zawsze pani miała dla swoich podopiecznych - podkreśliła Monika Ćwiklińska.

W podzięce rodzice ofiarowali wianek, który – jak wyjaśniała ich przedstawicielka - „jest symbolem tego, co polskie, ludowe i swojskie”, a więc takie, „jak praca Anetty Ciok w zespole”. Chwil wzruszenia było znacznie więcej, a kto w przyszłości chciałby ich doświadczyć w tej tanecznej społeczności, najlepiej niech... przyprowadzi dziecko na zajęcia w Klubie 22 BLT.

CZYTAJ TAKŻE: Studniówka w ZSO w Bytowie. Polonez w wykonaniu uczniów to majstersztyk | ZDJĘCIA, WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie