Jechałeś za szybko i złapali Cie na radar Iskra-1? Nie przyjmuj mandatu!

Paweł Szałankiewicz
Popularna "suszarka" - czyli Iskra-1 - jest skuteczna, o ile na drodze znajduje się jeden samochód...
Popularna "suszarka" - czyli Iskra-1 - jest skuteczna, o ile na drodze znajduje się jeden samochód... Mikołaj Nowacki
Jeśli "trafi" nas ręczny miernik prędkości Iskra-1, nie musimy przyjmować mandatu. W sądzie są bowiem duże szanse na wygranie sprawy.

Ręczny miernik prędkości Iskra-1 nie jest tak skuteczny, jakby chciała policja. Owszem, potrafi mierzyć dość dokładnie prędkość, ale niekoniecznie samochodu, którym jedziesz. Taka sytuacja spotkała mieszkańca Dąbrowy Górniczej w Siemianowicach, który nie przyjął mandatu, a sprawa trafiła do sądu rejonowego. Ten orzekł, że kierowca mandatu płacić nie musi.

Dlaczego tak się stało? Okazało się, że miernik prędkości Iskra-1 ma pewną wadę. Kiedy policjant mierzy nim w grupę przejeżdżających drogą samochodów, a nie jest on podłączony do komputera samochodowego, który zarejestruje całą sytuację, to tak naprawdę nie wiadomo, prędkość jakiego auta Iskra-1 zmierzyła. Właśnie to dało podstawę Sądowi Rejonowemu w Siemianowicach do tego, aby nie uznać mandatu nałożonego na kierowcę z Dąbrowy Górniczej. Sąd przy wydawaniu wyroku powołał się na Rozporządzenie Ministra Gospodarki, które określa, jakie wymagania powinna spełniać tzw. suszarka. Zgodnie z punktem 10 ust. 1 par. 1 (Dz. U. Nr 225, poz. 1663 z 2007 r.) rozporządzenia, dotyczących wymagań takiego przyrządu, konstrukcja i wykonanie takich przyrządów powinny zapewniać identyfikację pojazdu, którego prędkość jest kontrolowana.

- Przyrząd Iskra-1, zdaniem sędziego rozpoznającego sprawę, wymogu tego, jak wynika z uzasadnienia postanowienia o umorzeniu postępowania, nie spełnia - podkreśla Izabela Marczyk-Bregida, prezes siemianowickiego sądu.

Co więcej, w przypadku kierowcy z Dąbrowy Górniczej nie dość, że trudno było ustalić, kto tak naprawdę przekroczył prędkość, to na dodatek policja nie posiadała świadectwa legalizacji urządzenia, którym zmierzono wtedy prędkość. Tym bardziej więc siemiano-wicki sąd mógł zasądzić wyrok korzystny dla kierowcy.
Iskra-1 to przyrząd, który mierzy prędkość bardzo szybko, ale - niestety - nie zawsze dokładnie. Urządzenie to posiada tylko nadajnik i odbiornik mikrofal. Użytkownik miernika może wyłącznie wybrać zasięg pomiaru, który wynosi do 300, 500 bądź do 800 metrów. Problem zaczyna się w momencie, kiedy obsługujący go policjant mierzy prędkość, gdy na drodze znajduje się kilka samochodów.

- Dlatego też policjanci powinni dokonywać pomiaru zgodnie z instrukcją, kiedy na drodze jest jeden samochód, a nie grupa trzech, pięciu czy nawet ośmiu pojazdów - zaznacza Włodzimierz Mogiła, z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. - Gdy samochodów jest więcej, a policjant wykorzystuje Iskrę-1 bez przyłączenia jej do komputera w samochodzie, to nie można zidentyfikować pojazdu przekraczającego w danym momencie prędkość - dodaje.

Włodzimierz Mogiła zdaje sobie sprawę z tego, że Iskra-1 nie spełnia wymogów ministerialnych, dotyczących jej konstrukcji, dlatego też podkreśla, że policjant obsługujący urządzenie powinien używać go tylko w sytuacjach, gdy ma pewność, że dobrze zmierzyło prędkość danego samochodu. - Tu nie można postawić tezy, że z tego powodu policja miałaby przestać ich używać. Natomiast mierzenie ma się odbywać zgodnie z przepisami prawa - podkreśla.
Dla kierowcy jest to jednak wyraźny sygnał, że kiedy zostanie trafiony "suszarką" na drodze, po której poruszało się wraz z nim kilka samochodów, nie musi przyjmować mandatu, a swoich praw może dochodzić potem przed sądem.

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy kierowca przyjął już mandat.

- Dopuszczalne jest złożenie przez ukaranych wniosku o unieważnienie mandatu, jednak w takim przypadku ukarany musi jednoznacznie oświadczyć, że nie popełnił wykroczenia, za które nałożono na niego mandat - mówi Marcin Bartoszewski z Kancelarii Radców Prawnych Bocionek, Bartoszewski i Partnerzy. - Powinien jednak wytłumaczyć przed sądem, dlaczego w takim razie mandat przyjął - dodaje na koniec.

Prawnik wyjaśnia: Policjant musi być pewien popełnionego wykroczenia

Funkcjonariusz policji może nałożyć grzywnę na sprawcę "czynu stanowiącego wykroczenie, jeśli stwierdził popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego" - wyjaśnia Marcin Bartoszewski. Dopuszczalne jest nałożenie grzywny wyłącznie w sytuacji, gdy nie zachodzi wątpliwość, że to konkretna osoba popełniła wykroczenie. W każdym innym przypadku - gdy w "polu rażenia" radaru znajdowało się wiele obiektów - postępowanie dowodowe powinien prowadzić sąd z uwzględnieniem nie tylko wskazania urządzenia pomiarowego, ale także zeznań funkcjonariusza obsługującego radar. W kwestii pomiaru 17 lutego 2014 r. minister gospodarki, zobowiązany do wydania aktów wykonawczych ustawy Prawo o miarach, zaostrzył wymogi techniczne radarów i od dnia 21 marca 2014 r. dopuszczalne jest wykorzystanie do pomiaru prędkości, dającego dowód popełnienia wykroczenia, wyłącznie radaru zapewniającego wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona.

Wideo

Materiał oryginalny: Jechałeś za szybko i złapali Cie na radar Iskra-1? Nie przyjmuj mandatu! - Dziennik Zachodni

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
polak
A jak później w sądzie udowodnić, że w momencie pomiaru na drodze było kilka samochodów!!!!?
S
Szymon
Nie przyjąłem mandatu, jutro jadę na zeznania jakich argumentów mam uzyc
f
facet
Nie pisz głupot.Jestem w trakcie rozprawy.Też odmówiłemOd 06.03.2014 obowiązkowo radar ma posiadać identyfikację.Sprawdziłem.Dz.U z 06.03.2014 poz. 281 rozdz.2paragraf 5.1 i 5.3Przeczytaj i walcz dla siebie i systemu
p
paweł
Jak to się ma do nowych przepisów że za przekroczenie prędkości o 50 km/h zabierają prawo jady czy zostaliśmy pozbawieni konstytucyjnych praw ? a co jeśli wygra w sądzie kierowca któremu zatrzymali prawo jazdy na 3-mce czy dostanie odszkodowanie za utracone zarobki ? Czy POlicjant w Polsce jest już Policjantem ,sędzią , prokuratorem w jednym. Czy może maszynką do robienia pieniędzy i zatykania dziury budżetowej w rękach POlityków ?
u
ukarany przez sad
Jeżeli jechaliśmy na drodze tylko my a przed nami i za nami nie było innego pojazdu, to szkoda zachodu bo sąd i tak nas ukara i dojdą jszcze koszta sadowe
Z
Zainteresowany
§ 5. 1. Konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona.
P
Pismak
Sytuacja nie ma odniesienia do stanu bieżącego bowiem kluczowe rozporządzenie zostało uchylone w marcu 2014 roku.
Zatem nie ma się czym podniecać ...
z
z3miasta
Jeśli jakakolwiek gazeta opisuje w sposób jasny, jak mogę zostać niesłusznie ukarany w majestacie prawa, to ja mam mieć pretensje do tej gazety ? Ty to śmiesz nazywać "atakiem na polską policję i jakimś konfliktowaniem" ? Czy taka głupawka telepie tobą tylko w poniedziałki ?
Kolejna sprawa - artykuł pierwotnie ukazał się nie w DB a w zupełnie innej gazecie :
"Źródło: Dziennik Zachodni - Jechałeś za szybko i złapali Cie na radar Iskra-1? Nie przyjmuj mandatu!" - to fragment omawianego artykułu. O to też masz pretensje do DB, że przedrukował b. pożyteczny treściowo materiał ? Ty nie jesteś kierowca, ty jesteś wróg kierowców poddając w wątpliwość zasadność publikowania takich art. - nazywając to atakiem na policję.
p
policja
Ludzie nie bądźcie g***** i dajcie się milicji.
k
kierowca
Dziennik Bałtycki nie poraz pierwszy atakuje naszą policję i konfliktuje ze społeczeństwem. Nic dziwnego, to w końcu nie polska gazeta.
G
Gość
dostałem mandat na postawie pomiaru Iskrą. Jechałem 50 pokazali mi 72. nawet nie wiedziałem za co mnie zatrzymują. ot taki sposób na wyłudzanie pieniędzy przez państwo. tez nie przyjąłem ale potem sobie odpuściłem. kto ma siłę kopać się z koniem, vide państwem
b
buu
sprawa kalibracji może różnić góra 10%, ale poczekajmy na kilka ofiar śmiertelnych, wówczas powołamy skorumpowanych, zapitych biegłych którzy stwierdzą, iż nic się nie stało...
P
Piotr I.
Znowu Siemianowice! To miasto ma pecha do różnego rodzaju służb mundurowych. Bezprawne działania Straży Miejskiej są tego dowodem. Won P.I.
J
Jasiu
chcę do drogówki, szczególnie w Siemianowicach, bo tam mam w miarę blisko
p
policjand
taka jest prawda :(
Dodaj ogłoszenie