Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębia Góra: Muzyka z widokiem na klif

Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak
Jastrzębia Góra, najbardziej na północ wysunięta polska miejscowość, oferuje wiele atrakcji nie tylko dla melomanów.
Jastrzębia Góra, najbardziej na północ wysunięta polska miejscowość, oferuje wiele atrakcji nie tylko dla melomanów. fot. Roman Kościelniak
Jest świetna okazja, aby odwiedzić Jastrzębią Górę, miejscowość najbardziej wysuniętą na północ na mapie Polski. W środę oficjalnie rozpoczyna się tu Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów".

Tutejszy kościół podczas koncertów wypełnia się po brzegi, ale uczta duchowa to nie jedyny powód, dla którego warto wpaść na "daleką północ". Jastrzębia Góra to ulubiony przez wczasowiczów deptak oraz klif z przepięknym widokiem na plażę i Bałtyk. To mnóstwo sezonowych punktów gastronomicznych i handlowych, piękne wille i Dom Whisky. I oczywiście Gwiazda Północy - obelisk upamiętniający najbardziej wysunięty skrawek naszej linii brzegowej.

Turyści już od czasów przedwojennych doceniają uroki nadbałtyckiego kurortu i wielu z nich wraca tu co roku. Jednym z nich jest profesor Krzysztof Penderecki. Światowej sławy kompozytor właśnie w Jastrzębiej Górze tworzył niektóre ze swoich dzieł. Jak sam przyznaje, to miejsce sprzyja wysiłkowi twórczemu.

Profesor Penderecki będzie także honorowym gościem zaczynającego się jutro festiwalu. To właśnie jemu dedykowane są też głosy budowanych tu organów, które już teraz należą do najsłynniejszych w Polsce. Tego lata przybędzie 77 głos - właśnie na 77 urodziny kompozytora. Jutro wieczorem w kościele u jezuitów odbędzie się poświęcenie nowego głosu - drugiej już trąbki hiszpańskiej, a potem koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej, którą poprowadzi sam maestro.

W samym kościele można jeszcze obejrzeć interesujące ekspozycje. Jedną z nich jest replika słynnej terakotowej chińskiej armii, połączona z projekcją filmu. Druga przedstawia prace fotograficzne ojca Czesława Kozłowskiego. Jak mówią turyści - w Jastrzębiej Górze nie można się nudzić!

Jastrzębia Góra, kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli, ul. Piastowska 14. Festiwalowy koncert rozpocznie się jutro o godz. 20. Wstęp wolny. Wystawa chińskiej armii terakotowej znajduje się w dolnym kościele, jest czynna codziennie w godz. 10-19. Bilety kosztują 14 zł normalny oraz 10 zł ulgowy. Dzieci poniżej 4 lat mają wstęp wolny.

Piąta edycja festiwalu w Jastrzębiej Górze
W tym roku wystąpi wielu muzyków grających na organach. Spodziewany jest udział m.in. Romana Peruckiego Bogdana Narlocha, Macieja Zakrzewskiego, Karola Hilli czy Andresa Uibo z Estonii. Ponadto będzie można posłuchać gry Studenckiej Orkiestry Kameralnej Narodowej Akademii Muzycznej z Ukrainy.
Festiwalowi będzie towarzyszyć kurs mistrzowski, który poprowadzi Teresa Żylis-Gara. Jego uczestnicy zaprezentują słuchaczom w Jastrzębiej Górze efekty pracy nad morzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki