Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Dominika zawładnie Gdańskiem. Jak wygląda program wydarzenia?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Jarmark św. Dominika zawładnie jutro Gdańskiem. Jak wygląda program wydarzenia?
Jarmark św. Dominika zawładnie jutro Gdańskiem. Jak wygląda program wydarzenia? Jakub Steinborn/Polska Press
To wydarzenie, obok którego po prostu nie da się przejść obojętnie. Jedna z najstarszych i najpopularniejszych imprez plenerowych i handlowych w Europie, a wszystko będzie się dziać w samym sercu Gdańska. Mowa oczywiście o Jarmarku św. Dominika, ponieważ rozpoczyna się on już w sobotę, 22 lipca. Co czeka nas w tegorocznej edycji?

Jarmark Dominikański tuż za rogiem. Co nas czeka przez następne 3 tygodnie?

Przez ostatnie dni i tygodnie trwały intensywne przygotowania do tego ogromnego wydarzenia. Nie jest to przesada, ponieważ w tym roku na ulicach Gdańska zobaczymy aż 760 stoisk. 500 z nich będzie miało charakter artystyczny i rzemieślniczy, ale pojawi się też oczywiście wiele punktów gastronomicznych oraz miejsc, w których można będzie kupić regionalne produkty. Jarmark Dominikański ewidentnie wraca do swojej pełnej formy po pandemii i to może tylko cieszyć. A w 763. edycji nie zabraknie nowości, które z pewnością przykują uwagę mieszkańców, turystów oraz wielbicieli jarmarków.

Co się zmieni w Jarmarku św. Dominika? Transformację przejdą główne strefy, czyli tzw. uliczki, jakie mogliśmy zwiedzać w zeszłych edycjach. Konkretnie będą cztery główne sektory, które głównie będą oddawać charakter danych regionów. Wśród nich jest Uliczka Pomorska, której partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. To tutaj skosztujemy pomorskich specjałów, a dodatkowo będzie można też uczestniczyć w Święcie Pomorskiej Ekonomii Społecznej.

ZOBACZ TAKŻE: Jarmark św. Dominika już za parę dni. Co wiadomo o imprezie?

- Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia na trzy tygodnie ulica Szeroka zmieni swoją nazwę. Stanie się wspaniałą uliczką Pomorską. Zaprezentujemy tam bogate dziedzictwo kulinarne Powiśla, Żuław, Kociewia i Kaszub. Zaprezentują się też nasi wspaniali, regionalni artyści. Będziecie mogli państwo podziwiać kunszt, rękodzieła. Najbardziej chcę wszystkich zaprosić do odwiedzenia stoisk podmiotów ekonomii społecznej. To tam właśnie osoby często wykluczone, zagrożone wykluczeniem społecznym, niepełnosprawne postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce - mówił wicemarszałek Leszek Bonna, zapraszając wszystkich także na Pomorski Dzień Ekonomii Społecznej 28 lipca.

10 stanowisk w ramach tego wydarzenia pojawi się na Uliczce Pomorskiej już 28 lipca. To będzie prawdopodobnie jedno z ważniejszych miejsc z perspektywy Pomorzanina. Prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdański podkreślał na konferencji w lipcu, że sam Jarmark św. Dominika będzie miał bardzo pomorski wydźwięk.

- Jarmark św. Dominika poprawia swoją jakość z roku na rok. Staramy się być bliżej mieszkańców. Jarmark to ponad 60 tys. mkw. Dzięki temu, że pani prezydent z nami podpisała kolejny wydłużający kontrakt na 7 lat, będziemy wspólnie inwestować i rozwijać te bardzo ważne wydarzenie największe w Europie Środkowej jedno z największych wydarzeń plenerowych, festiwalowych w Europie - mówił Andrzej Bojanowski, prezes zarządu MTG. – To 760 stoisk, ponad 650 wystawców. A ponad 50 procent gastronomii to Pomorzanie. Ponad 35 procent wystawców to Pomorzanie - dodał.

Nie tylko Pomorze. Pojawią się nowe uliczki!

Na Uliczce Wileńskiej przyjdzie nam spotkać 15 stoisk z Wilna. Tutaj również będzie można wziąć udział w specjalnym wydarzeniu, ponieważ 12 i 13 sierpnia odbędzie się Święto Wilna przy pomniku Heweliusza. Ta nowa strefa zastąpi Uliczkę Litewską, jaką można kojarzyć z poprzednich wcieleń jarmarku. Kolejne dwie strefy to Uliczka Polskich Projektantów oraz Uliczka Wielkopolska. Pierwsza z nich będzie poświęcona polskiej modzie, natomiast druga z nich jest współtworzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo po raz pierwszy pojawi się Kącik Grafików i Ilustratorów, który można odwiedzić przy Akademii Sztuk Pięknych.

Ogłoszono też cztery przystanki, czyli miejsca nastawione na konkretne typy aktywności. Przykładowo przystanek na Ołowiance będzie pełny koncertów, seansów w kinie pod chmurką oraz setów didżejskich. Weekendy upłyną pod znakiem całodziennych wydarzeń tematycznych, realizowanych w formule festynów. Dodatkowo pojawi się tu bar “Flauta powered by Jack Strong”. Przystanek Przygoda to kontynuacja zeszłorocznego pomysłu i dedykowany jest najmłodszym. Przystanek smaków to natomiast miejsce wypoczynku dla całych rodzin. Czwartym miejscem będzie Przystanek Równość, który będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. To realizacja projektu, jakie przedsięwziął samorząd - kampanii Gdańsk Miastem Równości.

Jarmark św. Dominika 2023. Utrudnienia w ruchu

Handel pięknymi rękodziełami, regionalne przysmaki, strefy dla rodzin... te i wiele więcej atrakcji nie byłoby możliwe bez utrudnienia ruchu w mieście. Niestety będzie się to tyczyć sporej części Śródmieścia. Wyłączone z ruchu całkowicie lub częściowo będą w trakcie następnych dni ulice Grobla III, Grobla IV, Grobla II, Grobla I, Targ Rybny, U Furty, Straganiarska, Garbary, Długi Targ, Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże, Szeroka, Kołodziejska, Św. Ducha, Tkacka, Pańska, Węglarska i Świętojańska.

ZOBACZ TAKŻE: Jarmark św. Dominika nie pojawi się na Długim Pobrzeżu. Co się zmieni?

Są jednak pewne dobre wiadomości dla gdańszczan. Parking na Targu Węglowym od 10 lipca do 20 sierpnia będzie do wyłącznego użytku mieszkańców Głównego miasta. Wjazd i parkowanie odbywać się będą na podstawie ważnego identyfikatora IGM oraz abonamentu parkingowego sektora FGM i identyfikatora MTG.

Kupcy odbiorą klucze do bram miasta

Już w sobotę, 22 lipca, prezydent Aleksandra Dulkiewicz symbolicznie przekaże klucze do bram miasta kupcom z Jarmarku św. Dominika. Stanie się to o godzinie 12:00 przed Dworem Artusa. Od tego momentu rozpocznie się całe wydarzenie i po raz 763. Gdańskiem zawładnie ta szczególna impreza plenerowa.

Hasłem tej edycji jest „Wracam, bo lubię”. W tym roku będzie można odwiedzić 760 stoisk, a w tym 469 rzemieślniczych i artystycznych, 144 stoisk z antykami i kolekcjami, 76 punktów gastronomicznych, 71 miejsc, w których będzie można kupić produkty regionalne. Wydarzenie będzie odbywać się na przestrzeni 65 tys. metrów kwadratowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki