Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszy 763. edycja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Jakie atrakcje nas czekają?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wkrótce ruszy 763. edycja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Jakie atrakcje nas czekają?
Wkrótce ruszy 763. edycja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Jakie atrakcje nas czekają? Karolina Misztal/Polska Press
Już 22 lipca rozpocznie się 763. Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Tradycja rozpoczęta w 1260 roku znowu powróci na ulice miasta, a o szczegółach tego wydarzenia poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w Muzeum Bursztynu.

Jarmark św. Dominika powraca po raz 763

Na spotkaniu, na którym wyjawiono informacje na temat nadchodzącej edycji jarmarku, obecni byli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Jarosław Głodek, subprzeor Klasztoru Dominikanów oraz Andrzej Bojanowski, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

- Troszczymy się o to, żeby jarmark miał zupełnie inny wymiar, niż tylko niż tylko handlowy. Oczywiście geneza jarmarku to handel, dlatego bardzo się cieszę, że motywujemy ten ważny aspekt dla życia gospodarczego miasta i regionu. Około 20 procent podmiotów, które wynajęły stoiska to gdańszczanie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Coraz ważniejszy jest też aspekt społeczny - dodała wymieniając strefy seniora i młodych, jako miejsca aktywizacji obywateli.

Specjalna aplikacja z mapą

Parking na ul. Targ Węglowy od 10 lipca do 20 sierpnia zostanie zamknięty do wyłącznego użytku dla mieszkańców Głównego Miasta. Wjazd i parkowanie odbywać się będzie na podstawie ważnego identyfikatora IGM oraz abonamentu parkingowego sektora FGM i identyfikatora MTG. Dla mieszkańców ul. Długie Ogrody oraz okolic analogicznie wyznaczony zostanie parking w rejonie Bramy Żuławskiej. Wjazd i parkowanie możliwe będą na postawie identyfikatora MTG.

Zostanie też uruchomiana specjalna linia autobusowa w okolice jarmarku. Oprócz tego mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze specjalnej aplikacji Visit Gdańsk.

- Tam zarówno posiadacze karty mieszkańca, jak i posiadacze karty turysty, będą mieli dostęp do mapy. Poza nazwami ulic, będzie też informacja na temat dostępnych toalet - mówił Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku. Oprócz tego mapa wskaże nam też m.in. apteki czy też parkingi.

Wydarzenie to będzie miało szczególnie ważny wydźwięk dla regionu, na którym będzie można doświadczyć kultury i kuchni Pomorza.

- Jarmark św. Dominika poprawia swoją jakość z roku na rok. Staramy się być bliżej mieszkańców. Jarmark to ponad 60 tys. mkw. Dzięki temu, że pani prezydent z nami podpisała kolejny wydłużający kontrakt na 7 lat, będziemy wspólnie inwestować i rozwijać te bardzo ważne wydarzenie największe w Europie Środkowej jedno z największych wydarzeń plenerowych, festiwalowych w Europie - mówił Andrzej Bojanowski, prezes zarządu MTG. – To 760 stoisk, ponad 650 wystawców. A ponad 50 procent gastronomii to Pomorzanie. Ponad 35 procent wystawców to Pomorzanie - dodał.

Uliczki i wydarzenia podczas Jarmarku św. Dominika

O tym, jak i o ważnej funkcji jarmarku w aktywizacji osób zmagających się ze społecznym wykluczeniem, opowiedział także wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna.

- Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia na trzy tygodnie ulica Szeroka zmieni swoją nazwę. Stanie się wspaniałą uliczką Pomorską. Zaprezentujemy tam bogate dziedzictwo kulinarne Powiśla, Żuław, Kociewia i Kaszub. Zaprezentują się też nasi wspaniali, regionalni artyści. Będziecie mogli państwo podziwiać kunszt, rękodzieła. Najbardziej chcę wszystkich zaprosić do odwiedzenia stoisk podmiotów ekonomii społecznej. To tam właśnie osoby często wykluczone, zagrożone wykluczeniem społecznym, niepełnosprawne postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce - mówił wicemarszałek Leszek Bonna, zapraszając wszystkich także na Pomorski Dzień Ekonomii Społecznej 28 lipca.

W programie Jarmarku św. Dominika zaznaczone są cztery główne strefy. Do współtworzenia tych miejsc zaproszono instytucje kultury. Cztery przystanki, jakie będzie można odwiedzić w trakcie wydarzenia, to Przystanek Smaków, Przystanek Równość, Przystanek Przygoda oraz Przystanek Ołowianka pod Żaglami. Każdy z nich będzie cechował się innymi aktywnościami.

- Przystanek Równość jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Tutaj będziemy kontynuowali projekt, który realizuje hasła miejskiej Kampanii Gdańsk Miastem Równości. Chcemy mówić o rzeczach ważnych takich jak tolerancja, otwartość, wolność. Chcemy zacierać różnice międzypokoleniowe i łączyć międzykulturowo - mówiła o jednym z przystanków Izabela Szopińska, manager ds. programowych AmberExpo.

Przystanek na Ołowiance będzie pełny koncertów, seansów w kinie pod chmurką oraz setów didżejskich. Weekendy upłyną pod znakiem całodziennych wydarzeń tematycznych, realizowanych w formule festynów. Dodatkowo pojawi się tu bar Flauta powered by Jack Strong. Pzystanek Przygoda to kontynuacja zeszłorocznej premiery i dedykowany jest najmłodszym. Przystanek smaków to natomiast miejsce wypoczynku dla całych rodzin.

Oprócz tych stref przejść będzie można też uliczkami Pomorską, Wileńską oraz Wielkopolską. Jarmark św. Dominika rozpocznie się 22 lipca ceremonią przekazania klucza do bram miasta kupcom o godz. 12. Wydarzenie potrwa do 13 sierpnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki