Żele antybakteryjne domowej roboty. Jak zrobić płyn antybakteryjny? WIDEO
Biolożka z William Paterson Univeristy w rozmowie z innymi mediami zdradziła sposób na stworzenie domowego żelu antybakteryjnego. Produktem niezbędnym do stworzenia tego specyfiku jest alkohol izopropanolowy lub etylowy. Co istotne, musi być do preparat minimum 60-procentowy. Warto mieć na uwadze, że to właśnie alkohol zajmuje kluczowe miejsce w składzie aptecznych i drogeryjnych płynów antybakteryjnych.
ważne rady
Zobacz materiał wideo powyżej!
Przepis - niezbędne składniki:
- co najmniej 60-proc. alkohol izopropanolowy lub etylowy
Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk? Co trzeba zrobić?
Wystarczy jedynie natrzeć dłonie alkoholem i poczekać do ich całkowitego wyschnięcia. Miejmy na uwadze, że alkohol może wywołać pewne reakcje niepożądane - podrażnienia i wysuszenia skóry. Dlatego też istotne jest odpowiednie nawilżenia zdezynfekowanych miejsc.
Ciekawym rozwiązaniem jest też dodanie bezpośrednio substancji nawilżającej - np. wyciągu z aloesu - do domowego płynu dezynfekującego. Jednakże w takim przypadku trzeba się upewnić, że alkohol nie został zbyt rozcieńczony i jego stężenie utrzymuje się na granicy 60 proc.
Jeśli stężenie spadnie, znacząco spadnie też skuteczność płynu
- tłumaczy biolożka.
Poniżej znajdziecie filmik instruktażowy, który pokazuje jak stworzyć domowy żel dezynfekujący.
Żel antybakteryjny na olejkach eterycznych
Dla osób, które ze zdrowotnych względów nie mogą korzystać z płynów odkażających na bazie alkoholu też mamy propozycję żelu dezynfekującego, który opiera się na olejkach eterycznych.
Produkty niezbędne do wykonania żelu bezalkoholowego:
- olejek cynamonowy – 15 kropel,
- olejek pomarańczowy – 15 kropel,
- olejek lawendowy – 10 kropel,
- do wyboru: olejek goździkowy / olejek z witaminą E– 10 kropel,
- żel aloesowy - 30/40 ml
Mieszankę ww. olejków należy wymieszać z żelem aloesowym. Substancję umieścić w pojemniku z dozownikiem.
Warto pamiętać, że okres przydatności ww specyfików do dezynfekcji rąk wynosi nawet 2-3 miesiące.
ZOBACZ TAKŻE: Specustawa ws. koronawirusa: Jakie zmiany wprowadził Sejm? Strefy epidemii, zasiłki dla rodziców i maksymalne ceny produktów
Skuteczność żeli antybakteryjnych
Biolożka Miryam Wahrman jest zdania, że żele antybakteryjne zabijają większość zarazków. Zaznacza jednak, że nie usuwają ich z powierzchni skóry. Dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z zarazkami jest mycie rąk, które jest głównym tematem od kilku tygodni.
Przy myciu rąk istotne jest dokładne ich czyszczenie. Co więcej, równie ważny jest czas mycia rąk. Jak prawidłowo myć ręce? Przy użyciu wody i mydła przez minimum 25-30 sekund. Zaledwie 5 proc. społeczeństwa robi to prawidłowo.
Domowe chusteczki odkażające - jak je zrobić?
Chusteczki odkażające – ręcznik + alkohol
Aby przygotować chusteczki dezynfekujące niezbędny jest alkohol lub roztwór o wartości co najmniej 60 proc. tej substancji.
Potrzebne produkty:
- co najmniej 60-proc. alkohol lub jego roztwór
- ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne
Co trzeba zrobić, żeby uzyskać domową chusteczkę odkażającą?
Nic prostszego! Wystarczy w roztworze alkoholowym zanurzyć ręcznik papierowy lub chusteczkę higieniczną.
Za pomocą takiej ściereczki możemy wyczyścić telefony komórkowe czy tablety, które niezaprzeczalnie są jednym z największych siedlisk bakterii. Warto procedurę takiej dezynfekcji powtarzać codziennie.
Co z maskami ochronnymi?
Od kilku tygodni pojęcie masek ochronnych wywołuje duże zamieszanie w społeczeństwie. Wynika ono bowiem z ich deficytu w aptekach czy punktach drogeryjnych. Warto pamiętać, że można również samodzielnie wykonać maseczki ochronne. Do ich stworzenia wystarczy kawałek materiału i tasiemka.
Pamiętajmy jednak, że zwykłe flizelinowe maseczki ochronne w rzeczywistości nie mogą uchronić nas przed zakażeniem wirusem. Dzieje się tak ze względu na jej dosyć krótką rzeczywistą trwałość i skuteczność, która wynosi maksymalnie 15 minut.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?