Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Sprawdzone i skuteczne sposoby na kreta. Kretowiska na trawniku zmorą działkowców

TK
Kret w ogrodzie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie działkowcom. Ten stosunkowo niewielki gryzoń mierzy średnio 18 centymetrów i waży około 100 gramów. Nie widzi, ale za to cechuje go świetnie rozwinięty słuch. Żyje i żeruje pod ziemią. Drążąc swoje podziemne tunele, zastawia pułapki na pokarm - żaby, dżdżownice, ślimaki, owady i małe gryzonie.
Kret w ogrodzie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie działkowcom. Ten stosunkowo niewielki gryzoń mierzy średnio 18 centymetrów i waży około 100 gramów. Nie widzi, ale za to cechuje go świetnie rozwinięty słuch. Żyje i żeruje pod ziemią. Drążąc swoje podziemne tunele, zastawia pułapki na pokarm - żaby, dżdżownice, ślimaki, owady i małe gryzonie. pixabay.com
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Każdy działkowiec wie, że walka z tym stworzeniem nie należy do łatwych zadań. Kretowiska, pojawiające się na trawnikach to ogrodowa zmora. Krety co prawda nie żywią się korzeniami roślin, ale kopiąc swoje tunele, skutecznie je uszkadzają, powodując ich usychanie. Należy pamiętać o tym, że krety są w Polsce pod częściową ochroną i nie można ich zabijać. Warto jednak znać sprawdzone sposoby, które skutecznie uniemożliwią kretom grasowanie po naszym terytorium i pozwolą pożegnać się z kretowiskami w ogrodzie.

Kret w ogrodzie. Niemile widziany gość

Kret w ogrodzie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie działkowcom. Ten stosunkowo niewielki gryzoń mierzy średnio 18 centymetrów i waży około 100 gramów. Nie widzi, ale za to cechuje go świetnie rozwinięty słuch. Żyje i żeruje pod ziemią. Drążąc swoje podziemne tunele, zastawia pułapki na pokarm - żaby, dżdżownice, ślimaki, owady i małe gryzonie.

W opinii niektórych działkowców kret, podobnie jak przebiśniegi, jest pierwszą oznaką wiosny i zwiasatunem tego, że wkrótce się ociepli. Krety w ogrodach pojawiają się wczesną wiosną do późnej jesieni.

Chodniki tworzone przez krety mają długość nawet do 200 metrów i 20-50 cm głębokości. Krety na swoje siedliska zwykle wybierają gleby żyzne i wilgotne. Niestety dla ogrodników, te gryzonie zajmując swoje terytorium, nie dopuszczają do niego konkurentów.

Dlaczego pozbycie się kreta z ogrodu jest trudnym zadaniem?

  • kret szybko przyzwyczaja się do działań ogrodników, które mają na celu go przepędzić
  • ten czas to około 2-3 tygodnie - należy go dobrze wykorzystać
  • niszczenie kopców pozostałych po kretach, wkopując ziemię do środka nie jest dobrym rozwiązaniem, kret i tak szybko wykopie następny kopiec, który dostarczy mu powietrza do tunelu. Ziemię lepiej zebrać i rozsypać na grządkach albo rabatach.
Jak wygląda walka z kretami w świetle prawa? Czy kret jest pod ochroną? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku
Jak wygląda walka z kretami w świetle prawa? Czy kret jest pod ochroną? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, kret jest gatunkiem objęty ochroną częściową.

Kret - chronione są osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. pixabay.com

Sprawdzone i skuteczne sposoby na kreta

Chcąc pozbyć się kreta ze swojego ogrodu, należy uzbroić się w cierpliwość i pozostać konsekwentnym w działaniach. To, że przegramy bitwę, nie znaczy, że mamy przegrać wojnę. Przepłoszenie kreta nie jest jeszcze całkowitym sukcesem, ważne, żeby uprzykrzający życie gość już nie wracał. Albo najlepiej w ogóle nie miał wstępu na naszą posesję. Jak to zrobić? Prezentujemy sprawdzone i skuteczne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu.

Jak się pozbyć kreta: Zapory i siatki

Najlepszym sposobem na kreta jest permanentny zakaz wstępu na naszą posesję. W tym wypadku można pokusić się o ułożenie siatki przeciw kretom pod trawnikiem - najlepiej na głębokości około 10 cm, tak, by nie zniszczyły jej kolce aeratora używanego do pielęgnacji trawnika.

Dodatkowym elementem zabezpieczającym działkę jest wkopanie przy ogrodzeniu siatki - najlepiej na głębokość co najmniej 50 cm, która stworzy zaporę nie do przejścia dla kreta. Jeśli nie chcemy wkopywać siatki możemy pokusić się o stworzenie rowu przy ogrodzeniu. Zasypany gruzem i żwirem również będzie stanowił dobrą barierę, gdyż krety nie znoszą kamienistego podłoża.

Sposoby na kreta: Odstraszanie dźwiękiem

Krety lubią spokój i mają świetnie rozwinięty zmysł słuchu. Dlatego odstraszanie dźwiękiem to dobry sposób na walkę z nimi.

Najprostszym sposobem jest wbicie w kretowisko kija z zamontowanym do niego wiatrakiem, stworzonym na przykład z plastikowych butelek. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także gotowe odstraszacze emitujące dźwięki i wibracje, zasilane na baterie lub ogniwa solarne. Ich koszt ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Zastosowanie znajdują też szklane butelki wkopywane w grunt, tak aby szyjka znajdowała się ponad ziemią. Butelka powinna być wkopana pod kątem. Dzięki nachyleniu do jej wnętrza będzie wlatywał wiatr. Dźwięk powinien odstraszyć kreta.

Sposoby na kreta: Pułapki/kretołapki

Rozwiązanie podobne do pozbywania się myszy z domowych kątów. Zastosowanie specjalnej pułapki na kreta, zwanej też kretołapką, ma jednak na celu nie zabicie gryzonia, a jego schwytanie. Kretołapka ma kształt rurki, na której końcach znajdują się ruchome klapki odchylające się jedynie do środka. Schwytane zwierzę nie umie się z niego wydostać. Dlatego instalując w środku kopca pułapkę, powinniśmy co około 10 godzin sprawdzać ich położenie. W razie schwytania kreta, należy go wypuścić możliwie jak najdalej od naszej działki.

Domowe sposoby na pozbycie się kreta:

  • włożenie jajka do nory kreta - silny zapach powinien go odstraszyć
  • napchanie kłębków z sierści psa
  • zastosowanie karbidu, wydzielającego trujący gaz
  • wkładanie do tuneli kawałków: śledzia, skórek cytryny, pociętych gałązek tui oraz suszonej lub świeżej mięty

Sposoby na kreta: Odstraszanie zapachem

Naturalne metody walki z kretem polecane przez ogrodników to również zasadzenie silnie pachnących roślin na granicy posesji takich jak:

  • łoboda
  • aksamitki
  • bazylia

Czy kret jest pod ochroną? Tak, ale częściową

Jak wygląda walka z kretami w świetle prawa? Czy kret jest pod ochroną? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, kret jest gatunkiem objęty ochroną częściową.

Kret - chronione są osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.

Przeczytaj:
Jak założyć trawnik - zakładanie trawnika krok po kroku

Kret - szkodnik czy sprzymierzeniec?

Czy możemy znaleźć jakieś pozytywne aspekty działalności kreta, mimo tego, że jest on znienawidzony przez ogrodników i działkowców? Kret jest również pożytecznym zwierzęciem - zjada jedną z najgroźniejszych plag ogrodowych - turkucia podjadka. Jego łupem padają też pędraki, ślimaki, drobne gryzonie, takie jak myszy, czy młode norniki oraz drutowce. Krety kopiąc swoje podziemne tunele przyczyniają się do napowietrzania gleby.

Sprawdzony i skuteczny sposób na kreta

W opinii ogrodników nie ma złotego środka na walkę z kretem. Wielu działkowców z przymrużeniem oka na pytanie o najlepszy sposób na walkę z kretem odpowiada: "ładniejszy trawnikna działce sąsiada".

3. Jaka powinna być ziemia?W trosce o prawidłowy wzrost traw musimy zadbać o ziemię, która musi być urodzajna i przewiewna. Jeśli jest zbyt gliniasta, dobrym sposobem na zwiększenie jej przepuszczalności jest dodania piasku i przekopanie na głębokość około 20 cm. Jeżeli mamy problem z ziemią luźną i piaszczystą można ubogacić ją kompostem lub ziemią próchniczą. W wypadku, gdy ziemia jest bardzo wyjałowiona można wymienić ją na żyźniejszą, przywiezioną z zewnątrz.

Jak założyć trawnik? Zakładanie trawnika krok po kroku [TRAW...

Chcąc skutecznie pozbyć się kreta ze swojego ogrodu nie należy się jednak zrażać i konsekwentnie stosować metody ich zwalczania.

Jak zamienić zwykły trawnik w ogród z charakterem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki