Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będą wyglądały zajęcia w szkołach podstawowych? Od 25.05.2020 r. do szkół mogą wrócić uczniowie klas 1-3. Są wytyczne MEN

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
25.05.2020 r. najmłodsi uczniowie będą mogli wrócić do szkół. MEN wysłał do szkół wytyczne
25.05.2020 r. najmłodsi uczniowie będą mogli wrócić do szkół. MEN wysłał do szkół wytyczne Mariusz Kapa
Od 25 maja uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej. Główny Inspektor Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowały wytyczne, które muszą zostać spełnione.

Zajęcia w klasach I-III od 25.05.2020. Wytyczne MEN

Najważniejsze zasady, jakich trzeba będzie przestrzegać w szkołach podstawowych od 25.05.2020 to:

  • Do 12, a w uzasadnionych przypadkach 14 osób w grupach
  • Minimalna przestrzeń w sali - 4 me kw na osobę
  • Odstęp między ławkami 1,5 m
  • Odstęp między rodzicami przyprowadzającymi dzieci 2 m
  • Rodzice obowiązkowo z zasłoniętą twarzą i nosem

Ilu uczniów może być w grupie podczas zajęć?

W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2 osoby. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.

Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedną osobę.

Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (np. piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

Jakie muszą być odległości między ławkami?

W sali odległości pomiędzy stanowiskami uczniów powinny wynosić minimum 1,5 metra (jeden uczeń – jedna ławka szkolna). Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

Jak zachować dystans podczas zajęć?

Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).

Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący minimum 1,5 m.

Jaka liczba dzieci może przebywać w świetlicy?

Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców. Zajęcia świetlicowe odbywają się z zachowaniem zasady 4 metry kwadratowe na osobę.

Kiedy dezynfekować ręce? Czy trzeba nosić maseczkę?

Przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obowiązku dezynfekowaniu rąk.

Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

Zasady postępowania rodziców i opiekunów

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający uczniów mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący minimum 2 metry.

Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem w danym obszarze lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. obowiązkowa osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

Kiedy można mierzyć uczniowi temperaturę?

Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu. Należy uzyskać zgodę rodziców na pomiar temperatury ciała ucznia, jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej w szkole.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki