MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Jak wyglądają egzaminy? Wytyczne dla maturzystów oraz zdających egzamin ósmoklasisty i zawodowy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
CKE podało wytyczne dotyczące egzaminów. Wiadomo, jak będą wyglądać matury i egzaminy ósmoklasisty
CKE podało wytyczne dotyczące egzaminów. Wiadomo, jak będą wyglądać matury i egzaminy ósmoklasisty Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała 15 maja wytyczne dotyczące sposobu przeprowadzenia matur, egzaminu ósmoklasisty, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i zawodowego. Czy uczniowie zdają egzamin w maseczkach? Jakie odstępy trzeba zachować? Co z przyborami i jedzeniem? Ile jest komisji egzaminacyjnych? Sprawdźcie wytyczne CKE. Zostały one zatwierdzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Matura 2020 z CKE, egzamin ósmoklasisty 2020. Wytyczne CKE

CKE w piątek 15.05.2020 r. przekazała szkołom wytyczne dotyczące przebiegu tegorocznych egzaminów. Oto najważniejsze z nich:

 • uczniowie do szkoły i na salę wchodzą w maseczkach, potem mogą je zdjąć,
 • 1,5 metrowe odstępy między zdającymi,
 • zakaz wstępu rodziców do szkoły,
 • zakaz wnoszenia telefonów komórkowych czy maskotek,
 • obowiązkowa dezynfekcja ławek.

Kto nie może wziąć udziału w egzaminach?

 • Na egzaminy może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 • Zdający i nauczyciel nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub sama jest objęta kwarantanną.
 • Rodzic nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dziecko wymaga pomocy np. jest niepełnosprawne.

Kto może przebywać w szkole podczas egzaminu?

 • Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie: zdający, osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości.
 • A także uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć w dniu egzaminu. Mogą też przebywać pracownicy służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Czego nie można wnieść na egzamin?

 • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

Z czego można korzystać podczas egzaminu? Na jakich zasadach?

 • Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja.
 • W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.
 • Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.

Czy można pić i jeść podczas egzaminu?

 • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
 • Na terenie szkoły nie ma też możliwości zapewnienia posiłków. Zdający (którzy jednego dnia zdają dwa egzaminy) muszą przynieść własne jedzenie. Zjedzą je w przerwie między egzaminami.

Odstępy między zdającymi egzamin

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5m) oraz mają zakryte usta i nos.

Czy podczas egzaminu trzeba będzie mieć maseczkę?

 • Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez uczniów. Podczas wpuszczania ich do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
 • Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego nauczyciel, wychodzi do toalety, kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
 • Członkowie zespołu nadzorującego podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.

Zdający jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą mieć maseczki na twarzach cały czas, jeśli z maseczkami czują się bezpieczniej.

Czy zamiast maseczki można mieć przyłbicę?

Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Środki dezynfekujące w szkole podczas egzaminu

Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.

W przypadku egzaminu, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z jednego materiału egzaminacyjnego np. słownika, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym przy tym materiale. Zdający muszą używać go, jeśli korzystają z materiału.

Gdzie może być przeprowadzany egzamin?

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego.

Nie wprowadza się ograniczeń dotyczących liczby osób w sali, jednak zaleca się przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób.

Jakie odstępy muszą być zachowane między ławkami?

 • Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
 • Możliwe jest zwiększenie liczby sal egzaminacyjnych. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dodatkowych zespołów nadzorujących.

W przypadku matury z informatyki stanowiska z komputerami również powinny być ustawione w odstępach wynoszących 1,5 m. Jeśli to nie będzie możliwe, stanowiska należy oddzielić przegrodami lub zmniejszyć liczbę zdających w danej sali.

Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane z zachowaniem co najmniej1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu.

Jakie zasady będą obowiązywały w salach egzaminacyjnych?

Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać. Wyjątek stanowią niektóre egzaminy, podczas których odtwarzane jest nagranie i sytuacje,gdy sale egzaminacyjne są wietrzone. Jeśli drzwi nie można otworzyć ze względów bezpieczeństwa, ich klamki muszą być regularnie dezynfekowane.

 • Sale egzaminacyjne należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich zdających oraz mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas), a także po egzaminie.
 • Dla każdego zdającego powinno zostać zapewnione miejsce, w którym będzie mógł zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon itp. Może to być szafka lub osobne pomieszczenie.
 • Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie. Dezynfekowany musi być też sprzęt używany podczas egzaminów.

Na terenie szkoły należy wyznaczyć i przygotować pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych

Czy uczniowie i egzaminujący muszą mieć rękawiczki?

 • Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos .

Jak uczniowie będą wpuszczani do szkoły?

Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Można wpuszczać zdających na teren szkoły o różnych godzinach, np. 8:00, 8:20, 8:40, zgodnie z np. podziałem zdających na sale lub przedmioty.

Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.

Kiedy będzie można opuścić salę egzaminacyjną?

Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

Kiedy będzie można przerwać egzamin?

W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.

Terminy egzaminów

Matury będą wyłącznie pisemne i zostaną przeprowadzone między 8 a 29 czerwca, egzamin ósmoklasisty - od 16 do 18 czerwca. Termin egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie to 22 czerwca - 9 lipca, a egzaminu zawodowego - 17- 28 sierpnia.

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki