Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadłodzielnia Orunia oficjalnie otwarta. Podziel się jedzeniem, nie marnuj go

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce w ciągu roku marnuje się około 5 mln ton jedzenia. Aby to zmienić, podejmuje się różne inicjatywy, m.in. takie jak tworzenie jadłodzielni. Na mapie Gdańska mamy nową lodówkę społeczną. W sobotę (9.12.2023 r.) dokonano oficjalnego uruchomienia Jadłodzielni Orunia. Zobaczcie wideo.

Jadłodzielnia Orunia powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu

Jadłodzielnia Orunia zlokalizowana jest koło siedziby Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury przy ulicy Dworcowej. Powstała dzięki wygranej w budżecie obywatelskim. Pieniądze z tego źródła to 150 tysięcy złotych.

- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę w gdańskim Budżecie Obywatelskim i za głosy oddane na ten projekt. To jest dobry przykład do naśladowania, Liczę na to, że znajdzie się spora grupa osób, która tę lodówkę będzie wypełniać - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Podkreślała, aby pamiętać o zasadach działania jadłodzielni. Nie należy przynosić jedzenia, które nadaje się już do wyrzucenia. Do lodówki społecznej powinna trafiać pełnowartościowa żywność.

Lodówka społeczna. Każdy może dzielić się z każdym

Zasada działania lodówek społecznych polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów i nikt nie sprawdza dochodów.

Agnieszka Bartków, radna dzielnicy Orunia i inicjatorka projektu jeszcze raz podziękowała za wszystkie głosy oddane na ten projekt.

- To jest pierwsza miejska jadłodzielnia. Liczę na to, że już gdy wypracujemy ogólne standardy, to tych lodówek pojawi się więcej, przynajmniej jedna w każdej dzielnicy. Zależy mi, aby powstała aplikacja, dzięki której będzie można uzyskać informacje, co w lodówce jest albo co się zaraz pojawi - powiedziała Agnieszka Bartków.

Edukacja stanowi kluczowy element skutecznej walki z marnowaniem żywności. Dlatego też w ramach projektu, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które jest jego koordynatorem, realizuje akcje edukacyjne w szkołach, kształcąc dzieci i młodzież na temat konieczności dbania o środowisko i solidarnego dzielenia się jedzeniem.

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Kupujemy zdecydowanie więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Ta inicjatywa jest przeciwwagą, odpowiedzią na takie zachowania – mówił Dawid Jastrzębski, prezes Gdańskiego Centrum Wolontariatu.

- Cieszę, że ta lodówka stanęła pod GAK. Staramy się być zieloną instytucją kultury. Uczymy naszych mieszkańców, uczestników zajęć, jak przechowywać jedzenie. Myślę, że chętnie się nim podzielimy. Mam nadzieję, że zero waste w naszej dzielnicy będzie dotyczyć nie tylko żywności i będziemy organizować wymianę np. ubrań, książek, zabawek - stwierdziła Monika Dylewska-Libera, dyrektorka GAK.

W Gdańsku działa już kilka lodówek społecznych

W Gdańsku z powodzeniem funkcjonuje kilka lodówek społecznych, działających na tej samej lub podobnej zasadzie. Tworzone są głównie przez organizacje religijne lub z inicjatyw prywatnych. Pierwszą społeczną lodówkę w Gdańsku uruchomili dominikanie i stanęła ona przy Kościele Św. Mikołaja. To miejsce jest dostępne przez całą dobę, zarówno dla osób dostarczających jedzenie, jak i dla tych, którzy go potrzebują. Inne lodówki społeczne znajdują się w dzielnicach:

  • Piecki – Migowo: "JadłoDzielnica" przy wejściu do parafii Kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25,
  • Dolny Wrzeszcz: "Dolnowrzeszczańska Lodówka Społeczna" na terenie parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Mickiewicza 11,
  • Oliwa: "#ZupaNaOliwie" lodówka społeczna przy siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ul. J. Rybińskiego 10.

Inne sposoby walki z marnowaniem żywności

Inną formą walki z marnowaniem jedzenia jest korzystanie ze sklepów społecznych. W odróżnieniu od lodówek, są one w dużej mierze dedykowane osobom w potrzebie. Można tam oddać produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą przydatności do spożycia. W Gdańsku funkcjonują dwa sklepy społeczne. Jeden mieści się przy ul. Aksamitnej 4 w centrum Gdańska, drugi przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie. Prowadzi je Bank Żywności w Trójmieście.

Jak na co dzień przestać marnować jedzenie

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku stworzył poradnik na temat przeciwdziałania marnowaniu jedzenia w codziennym życiu. „Niemarnik” – poradnik zero waste podaje 12 sposobów, jak efektywnie zmienić swoje codzienne nawyki:

  • Zawsze planuj swoje posiłki,
  • Rób listy zakupów,
  • Nie chodź głodna/głodny na zakupy.
  • Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Sprawdź, co masz w lodówce, zanim wyjdziesz na zakupy,
  • Kupuj produkty luzem, być może nie potrzebujesz aż 5 cytryn do jednej herbaty,
  • Gotuj tyle, ile jesteś w stanie zjeść,
  • Produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia ustaw z przodu na półce w lodówce,
  • Zostań mistrzem mrożonek,
  • Jeśli nie masz jakiegoś produktu, a potrzebujesz tylko odrobinę, pomyśl czy możesz użyć czegoś w zamian, co akurat jest w Twojej szafce czy lodówce,
  • W weekend zrób przegląd lodówki i stwórz potrawę z wszystkich resztek,
  • Zgłębiaj wiedzę jak prawidłowo i zdrowo przechowywać żywność,
  • Podpisuj słoiki i opakowania, do których przesypujesz przyprawy czy żywność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki