Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ogłosił repolonizację spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks

MT
Węglokoks kupił 80 proc. udziałów gdańskiej spółki Port Północny, która zajmuje się przeładunkiem węgla i rudy żelaza w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku. Firma od 15 lat należała do belgijskiej grupy Sea-Invest.

Dzisiaj w Porcie Gdańsk Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o repolonizacji spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks, która przejęła 80 proc. udziałów. 20 proc. udziałów w Porcie Północnym nadal należy do ArcerolMittal.

- Jestem szczęśliwy, że mogę poinformować, iż spółka skarbu państwa Węglokoks przejęła od zagranicznego właściciela 80 proc. spółki Port Północny sp. z o.o. - powiedział minister Jacek Sasin w kapitanacie Portu Północnego. - To niezwykle ważne wydarzenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wszyscy pamiętamy jesień ubiegłego roku i emocje dotyczące zaopatrzenia w węgiel polskich gospodarstw domowych, kiedy jako pierwszy kraj w Europie podjęliśmy decyzje o wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji. Wówczas także podjęliśmy strategiczne decyzje o uniezależnieniu się od importu surowców ze wschodu i dzisiaj te decyzje się urzeczywistniają.

- Wczoraj wieczorem udało nam się sfinalizować transakcję, nad którą pracowaliśmy do dawna - powiedział Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoksu. - Po co nam Port Północny? Główną jego przewagą jest dostęp do nabrzeża głębokowodnego, jedynego w Polsce zapewniającego strategiczne bezpieczeństwo w zakresie zaopatrzenia w surowce takie jak węgiel. Nabrzeże jest w stanie obsługiwać statki powyżej 100 tyś. ton co daje nam możliwość stania się znaczącym graczem graczem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Centralnej i Wschodniej, m.in. na takich rynkach ja Czechy i Słowacja.

Prezes Heryszek nie ujawnił kwoty transakcji ze względu na tajemnicę handlową. Zaznaczył, że Węglokoks chce ożywić jeden z dwóch pirsów Portu Północnego, który do jej pory był wykorzystywany w znikomym stopniu. Nabrzeża zostaną wzmocnione, a infrastruktura przeładunkowa zostanie wzbogacona o urządzenia umożliwiające funkcjonowania pirsu na dwóch kierunkach, eksportowym i importowym.

- Liczymy, że dzięki temu obroty Portu Północnego zwiększą się z 10 do 15-16 mln ton surowców rocznie - dodał prezes Węglokoksu.

Port Północny specjalizuje się w przeładunku towarów masowych, w szczególności węgla oraz rudy żelaza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki