Jacek Karnowski pozwał w trybie wyborczym Piotra Melera....

  Jacek Karnowski pozwał w trybie wyborczym Piotra Melera. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie prezydenta Jacka Karnowskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Karnowski kontra Meler w sądzie w trybie wyborczym
  Karnowski kontra Meler. Wniosek prezydenta Sopotu został oddalony [16.10.2018]
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Sąd w Gdańsku oddalił we wtorek (16.10.2018) wniosek Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Włodarz kurortu pozywał w trybie wyborczym Piotra Melera, kandydata PiS na prezydenta tego miasta. Chodzi o wypowiedź kandydata PiS na temat bezpieczeństwa w kurorcie. Karnowski zapowiedział złożenie zażalenia na postanowienie sądu. Tymczasem sąd Apelacyjny, rozpoznając sprawę 18.10. 2018 oddalił zażalenie prezydenta Karnowskiego.
  Gdański Sąd Apelacyjny poinformował, że rozpoznając sprawę w trybie wyborczym z wniosku Jacka Karnowskiego z udziałem Piotra Jerzego Melera i Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, postanowieniem z dnia 18 października 2018 r. oddalił zażalenie Jacka Krzysztofa Karnowskiego.

  - Sąd Apelacyjny podzielił argumentację zaskarżonego postanowienia, że nie podlegają ochronie w trybie art. 111 Kodeksu Wyborczego wyrażane w kampanii wyborczej opinie i oceny. W sprawie rozpoznawanej w tzw. trybie wyborczym sąd bada wyłącznie kwestie prawdziwości informacji i danych związanych z kampanią wyborczą co powoduje, że ten przepis chroni tylko przed nieprawdziwymi informacjami dającymi się jednoznacznie ocenić w kategoriach prawdy i fałszu - wskazał sąd.

  Z informacji udzielonych przez wymiar sprawiedliwości wynikało też, że "treści wypowiadane przez uczestnika postępowania w prowadzonej debacie stanowiły formę polemiki nie poddającej się jakiejkolwiek weryfikacji."

  - Sąd Apelacyjny w Gdańsku, rozpoznając sprawę w trybie wyborczym z wniosku Jacka Krzysztofa Karnowskiego z udziałem Piotra Jerzego Melera i Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, postanowieniem z dnia 18 października 2018r. oddalił zażalenie Jacka Krzysztofa Karnowskiego - wskazał sąd.

  I podkreślił: - Sąd Apelacyjny podzielił argumentację zaskarżonego postanowienia, że nie podlegają ochronie w trybie art. 111 Kodeksu Wyborczego wyrażane w kampanii wyborczej opinie i oceny. W sprawie rozpoznawanej w tzw. trybie wyborczym sąd bada wyłącznie kwestie prawdziwości informacji i danych związanych z kampanią wyborczą co powoduje, że ten przepis chroni tylko przed nieprawdziwymi informacjami dającymi się jednoznacznie ocenić w kategoriach prawdy i fałszu.

  Treści wypowiadane przez uczestnika postępowania w prowadzonej debacie stanowiły formę polemiki nie poddającej się jakiejkolwiek weryfikacji.


  W sprawie głos zabrał prezydent Jacek Karnowski.

  - Sopot, pomimo ogromnej popularności i dużej liczby turystów (2 miliony rocznie) jest miastem bezpiecznym. I nie jest to jedynie subiektywne odczucie, ale fakt potwierdzony statystykami policji oraz danymi GUS. I na ten fakt, na to, że liczba przestępstw w naszym mieście z roku na rok spada, ciężko zapracowała Policja, Straż Miejska oraz sopocki samorząd, przeznaczając konsekwentnie znaczne środki na dodatkowe patrole, monitoring, mobilny komisariat czy wyposażenie policji. Wypracowany z gastronomikami i kupcami program poprawy bezpieczeństwa działa. I przynosi efekty - napisał na Facebooku prezydent Sopotu.

  I dodał: - Dlatego nie mogłem zgodzić się na to, aby dla celów kampanii wyborczej jeden z kandydatów, a jednocześnie radny i członek Komisji Bezpieczeństwa dyskredytował ciężką pracę wielu osób i szkalował dobre imię swojego miasta. Szanuję decyzję Sądu, ale ocenę efektów ciężkiej pracy policji pozostawiam mieszkańcom.
  ***
  Wniosek prezydenta Jacka Karnowskiego został oddalony, ponieważ w - w ocenie sądu - wypowiedź dotycząca tego że dotychczasowa polityka włodarza kurortu i jego ekipy miała skutkować wzrostem liczby popełnianych przestępstw w Sopocie, na przestrzeni lat, była "wypowiedzią o charakterze ocennym."

  Zobacz galerię

  - To nie była wypowiedź w formie informacji, którą można zweryfikować czy jest to prawda czy też fałsz - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, Łukasz Zioła.

  Natomiast, jak zauważył sędzia Zioła, w trybie wyborczym sprostowaniu podlegają tylko informacje, o których można stwierdzić czy są prawdziwe czy też nieprawdziwe. Wypowiedź kandydata PiS natomiast - zdaniem sądu - była pewnego rodzaju podsumowaniem i oceną.

  Przypomnijmy, spór dotyczy słów Piotra Melera, kandydata PiS na prezydenta Sopotu, które wypowiedział on na antenie TVP3. Stwierdził: „Niestety, panie prezydencie, poniósł pan kompletną porażkę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w mieście i to trzeba zmienić. (…) Zdarzają się sytuacje naprawdę dramatyczne, policjanci boją się nawet wyjść z radiowozów (…)”.

  Karnowskiego oburzyła także opinia Melera na temat bezpieczeństwa w Sopocie, którą ten zamieścił później na portalu społecznościowym.

  Czytaj więcej na ten temat: Jacek Karnowski pozywa w trybie wyborczym Piotra Melera. Chodzi o wypowiedź kandydata PiS podczas debaty prezydenckiej na antenie TVP

  Jak postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku ocenia Jacek Karnowski?

  - Nie mogę się zgodzić z uzasadnieniem sądu, że nieprawdziwa wypowiedź Piotra Melera o wzroście liczby przestępstw w Sopocie była oceną i nie dotyczyła faktów - stwierdził samorządowiec.

  Karnowski podkreślił, że "statystyki nie są oparte na odczuciach. Są oparte na danych policji oraz danych GUS i w sposób najbardziej obiektywny pokazują stan bezpieczeństwa w mieście."

  - Sąd uznał, że pomimo iż wypowiedź Piotra Melera była elementem demagogii, to nie jest stwierdzeniem faktu, w związku z czym nie podlega sprostowaniu w trybie wyborczym - mówi Jacek Karnowski.

  I podsumowuje: - Nie ma mojej zgody na szkalowanie dobrego imienia policji oraz miasta. Od funkcjonariusza publicznego, radnego i jednocześnie kandydata na prezydenta należy wymagać merytorycznej dyskusji o mieście opartej na zweryfikowanych danych, a nie demagogicznych wypowiedzi sprzecznych m.in. ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego.

  Prezydent zapowiedział, że złoży zażalenie w tej sprawie.

  Mecenas Bartosz Sawicki, który reprezentował Piotra Melera przed wymiarem sprawiedliwości stwierdził, że dla niego "postanowienie sądu jest zadowalające".

  - I uwzględnia to co wskazywałem w toku postępowania. Pan prezydent Sopotu Jacek Karnowski wskazał swoje dane statystyczne, mój klient wskazał swoje dane, na których opierał swoją wypowiedź. Zrozumiałym jest, że w takim kontekście, w odniesieniu do różnych lat, gdy dane są różne, sąd uznał, że ta wypowiedź mojego klienta była taka, że zasadne było oddalenie wniosku, bo była to kwestia ocenna. W zależności od tego do których lat, do których okoliczności, do których przestępstw się odnosimy, tak różnie można oceniać statystyki - zaznaczył adwokat.  Zobacz też: Dlaczego warto iść na wybory?


  WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 NA POMORZU:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  J. K.

  ganz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Kudłaty daj sobie spokój z kandydowaniem, już się dorobiłeś przy korycie !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Afera Sopocka !

  Afera Sopocka ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie wybierajmy klamcow, glupcow i zlodzieji agituje znienawidzona Angora !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura kontra Sad !

  Nie zetne wlosow poki rzadzi PiS ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Kuriozalna decyzja Sadu Najwyzszego oddalila kasacje prokuratury z 2015 r i tak przetrwal on do dzisiaj dzieki sadom z Sopotu i Gdanska ktore sa na telefon albo zlecenie !

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!