Jacek Karnowski pozwał w trybie wyborczym Piotra Melera....

  Jacek Karnowski pozwał w trybie wyborczym Piotra Melera. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie prezydenta Jacka Karnowskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Karnowski kontra Meler w sądzie w trybie wyborczym
  Karnowski kontra Meler. Wniosek prezydenta Sopotu został oddalony [16.10.2018]
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Sąd w Gdańsku oddalił we wtorek (16.10.2018) wniosek Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Włodarz kurortu pozywał w trybie wyborczym Piotra Melera, kandydata PiS na prezydenta tego miasta. Chodzi o wypowiedź kandydata PiS na temat bezpieczeństwa w kurorcie. Karnowski zapowiedział złożenie zażalenia na postanowienie sądu. Tymczasem sąd Apelacyjny, rozpoznając sprawę 18.10. 2018 oddalił zażalenie prezydenta Karnowskiego.
  Gdański Sąd Apelacyjny poinformował, że rozpoznając sprawę w trybie wyborczym z wniosku Jacka Karnowskiego z udziałem Piotra Jerzego Melera i Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, postanowieniem z dnia 18 października 2018 r. oddalił zażalenie Jacka Krzysztofa Karnowskiego.

  - Sąd Apelacyjny podzielił argumentację zaskarżonego postanowienia, że nie podlegają ochronie w trybie art. 111 Kodeksu Wyborczego wyrażane w kampanii wyborczej opinie i oceny. W sprawie rozpoznawanej w tzw. trybie wyborczym sąd bada wyłącznie kwestie prawdziwości informacji i danych związanych z kampanią wyborczą co powoduje, że ten przepis chroni tylko przed nieprawdziwymi informacjami dającymi się jednoznacznie ocenić w kategoriach prawdy i fałszu - wskazał sąd.

  Z informacji udzielonych przez wymiar sprawiedliwości wynikało też, że "treści wypowiadane przez uczestnika postępowania w prowadzonej debacie stanowiły formę polemiki nie poddającej się jakiejkolwiek weryfikacji."

  - Sąd Apelacyjny w Gdańsku, rozpoznając sprawę w trybie wyborczym z wniosku Jacka Krzysztofa Karnowskiego z udziałem Piotra Jerzego Melera i Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, postanowieniem z dnia 18 października 2018r. oddalił zażalenie Jacka Krzysztofa Karnowskiego - wskazał sąd.

  I podkreślił: - Sąd Apelacyjny podzielił argumentację zaskarżonego postanowienia, że nie podlegają ochronie w trybie art. 111 Kodeksu Wyborczego wyrażane w kampanii wyborczej opinie i oceny. W sprawie rozpoznawanej w tzw. trybie wyborczym sąd bada wyłącznie kwestie prawdziwości informacji i danych związanych z kampanią wyborczą co powoduje, że ten przepis chroni tylko przed nieprawdziwymi informacjami dającymi się jednoznacznie ocenić w kategoriach prawdy i fałszu.

  Treści wypowiadane przez uczestnika postępowania w prowadzonej debacie stanowiły formę polemiki nie poddającej się jakiejkolwiek weryfikacji.


  W sprawie głos zabrał prezydent Jacek Karnowski.

  - Sopot, pomimo ogromnej popularności i dużej liczby turystów (2 miliony rocznie) jest miastem bezpiecznym. I nie jest to jedynie subiektywne odczucie, ale fakt potwierdzony statystykami policji oraz danymi GUS. I na ten fakt, na to, że liczba przestępstw w naszym mieście z roku na rok spada, ciężko zapracowała Policja, Straż Miejska oraz sopocki samorząd, przeznaczając konsekwentnie znaczne środki na dodatkowe patrole, monitoring, mobilny komisariat czy wyposażenie policji. Wypracowany z gastronomikami i kupcami program poprawy bezpieczeństwa działa. I przynosi efekty - napisał na Facebooku prezydent Sopotu.

  I dodał: - Dlatego nie mogłem zgodzić się na to, aby dla celów kampanii wyborczej jeden z kandydatów, a jednocześnie radny i członek Komisji Bezpieczeństwa dyskredytował ciężką pracę wielu osób i szkalował dobre imię swojego miasta. Szanuję decyzję Sądu, ale ocenę efektów ciężkiej pracy policji pozostawiam mieszkańcom.
  ***
  Wniosek prezydenta Jacka Karnowskiego został oddalony, ponieważ w - w ocenie sądu - wypowiedź dotycząca tego że dotychczasowa polityka włodarza kurortu i jego ekipy miała skutkować wzrostem liczby popełnianych przestępstw w Sopocie, na przestrzeni lat, była "wypowiedzią o charakterze ocennym."

  Zobacz galerię

  - To nie była wypowiedź w formie informacji, którą można zweryfikować czy jest to prawda czy też fałsz - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, Łukasz Zioła.

  Natomiast, jak zauważył sędzia Zioła, w trybie wyborczym sprostowaniu podlegają tylko informacje, o których można stwierdzić czy są prawdziwe czy też nieprawdziwe. Wypowiedź kandydata PiS natomiast - zdaniem sądu - była pewnego rodzaju podsumowaniem i oceną.

  Przypomnijmy, spór dotyczy słów Piotra Melera, kandydata PiS na prezydenta Sopotu, które wypowiedział on na antenie TVP3. Stwierdził: „Niestety, panie prezydencie, poniósł pan kompletną porażkę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w mieście i to trzeba zmienić. (…) Zdarzają się sytuacje naprawdę dramatyczne, policjanci boją się nawet wyjść z radiowozów (…)”.

  Karnowskiego oburzyła także opinia Melera na temat bezpieczeństwa w Sopocie, którą ten zamieścił później na portalu społecznościowym.

  Czytaj więcej na ten temat: Jacek Karnowski pozywa w trybie wyborczym Piotra Melera. Chodzi o wypowiedź kandydata PiS podczas debaty prezydenckiej na antenie TVP

  Jak postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku ocenia Jacek Karnowski?

  - Nie mogę się zgodzić z uzasadnieniem sądu, że nieprawdziwa wypowiedź Piotra Melera o wzroście liczby przestępstw w Sopocie była oceną i nie dotyczyła faktów - stwierdził samorządowiec.

  Karnowski podkreślił, że "statystyki nie są oparte na odczuciach. Są oparte na danych policji oraz danych GUS i w sposób najbardziej obiektywny pokazują stan bezpieczeństwa w mieście."

  - Sąd uznał, że pomimo iż wypowiedź Piotra Melera była elementem demagogii, to nie jest stwierdzeniem faktu, w związku z czym nie podlega sprostowaniu w trybie wyborczym - mówi Jacek Karnowski.

  I podsumowuje: - Nie ma mojej zgody na szkalowanie dobrego imienia policji oraz miasta. Od funkcjonariusza publicznego, radnego i jednocześnie kandydata na prezydenta należy wymagać merytorycznej dyskusji o mieście opartej na zweryfikowanych danych, a nie demagogicznych wypowiedzi sprzecznych m.in. ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego.

  Prezydent zapowiedział, że złoży zażalenie w tej sprawie.

  Mecenas Bartosz Sawicki, który reprezentował Piotra Melera przed wymiarem sprawiedliwości stwierdził, że dla niego "postanowienie sądu jest zadowalające".

  - I uwzględnia to co wskazywałem w toku postępowania. Pan prezydent Sopotu Jacek Karnowski wskazał swoje dane statystyczne, mój klient wskazał swoje dane, na których opierał swoją wypowiedź. Zrozumiałym jest, że w takim kontekście, w odniesieniu do różnych lat, gdy dane są różne, sąd uznał, że ta wypowiedź mojego klienta była taka, że zasadne było oddalenie wniosku, bo była to kwestia ocenna. W zależności od tego do których lat, do których okoliczności, do których przestępstw się odnosimy, tak różnie można oceniać statystyki - zaznaczył adwokat.  Zobacz też: Dlaczego warto iść na wybory?


  WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 NA POMORZU:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  J. K.

  ganz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kudłaty daj sobie spokój z kandydowaniem, już się dorobiłeś przy korycie !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Afera Sopocka !

  Afera Sopocka ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie wybierajmy klamcow, glupcow i zlodzieji agituje znienawidzona Angora !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura kontra Sad !

  Nie zetne wlosow poki rzadzi PiS ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Kuriozalna decyzja Sadu Najwyzszego oddalila kasacje prokuratury z 2015 r i tak przetrwal on do dzisiaj dzieki sadom z Sopotu i Gdanska ktore sa na telefon albo zlecenie !

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Najczęściej komentowane

  Najczęściej czytane