Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN wydał album "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983" [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Płonąca milicyjna nysa na węźle tramwajowym Hucisko, 17 grudnia 1981 r., ok. godz. 14. Wedle milicyjnego raportu auto zostało obrzucone kamieniami, uszkodzone, a następnie podpalone
Płonąca milicyjna nysa na węźle tramwajowym Hucisko, 17 grudnia 1981 r., ok. godz. 14. Wedle milicyjnego raportu auto zostało obrzucone kamieniami, uszkodzone, a następnie podpalone NN/ zbiory IPN w Gdańsku
W poniedziałek, 16 grudnia, w historycznej Sali BHP w Gdańsku (ul. Doki 1) odbędzie się promocja albumu "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983" wydanego przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Początek o godz. 14.

Grudzień, trzynastego. Za oknem zima. To jedyne, co łączy dzisiejszy piątek z 13 grudnia sprzed 32 lat. Reszta to dwa nieprzystające do siebie światy. Widać to doskonale na ponad 460 zdjęciach, które Instytut Pamięci Narodowej zebrał w albumie "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983". Większość dokumentuje protesty społeczne, choć znaleźć można też zdjęcia np. z uroczystości kościelnych.

Karol Lisiecki z Referatu Udostępniania IPN, a zarazem współautor książki, przyznaje, że publikacja powstała spontanicznie. Podczas przeglądania materiałów na potrzeby Europejskiej Nocy Muzeów okazało się, że jest wiele nieznanych szerzej zapisów ze stanu wojennego.

Część to dokumentacja Służby Bezpieczeństwa, ale fotografie z tego okresu można znaleźć w zbiorach Archiwum Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Europejskiego Centrum Solidarności, Archiwum Państwowego w Gdańsku czy Narodowego Archiwum Cyfrowego. Sporo znajduje się w zbiorach osób prywatnych.

Książkę przygotowano w układzie chronologicznym, dzięki czemu ma ona walor kroniki. Nie ogranicza się ona jednak do zapisu kolejnych manifestacji, organizowanych w geście sprzeciwu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego czy rocznicy Grudnia '70 lub z okazji nieuznawanego przez władze święta 3 Maja. Przypomniano również ofiary stanu wojennego w Gdańsku (Antoni Browarczyk, Piotr Sadowski, Wacław Kamiński, Jan Samsonowicz), nazwiska internowanych i osób, które w listopadzie 1982 r. powołano do wojska pod pozorem ćwiczeń rezerwistów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki