Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Informatyka i nowe technologie to studia także dla kobiet! Dziewczęta jednak wciąż niechętnie wybierają uczelnie techniczne

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. materiały prasowe/Dziewczyny na politechniki
„Kobiety na politechnikach 2021” to raport przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką zwiększa się, niestety tempo tego procesu jest bardzo niskie. Według statystyk, odsetek studentek na kierunkach ścisłych jest niezadowalający. Czas na przełamywanie stereotypów w myśleniu i pokazanie, że kobiety świetnie radzą sobie na kierunkach zwyczajowo uznanych za męskie!

Z danych opracowanych przez badaczy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w roku akademickim 2019/2020 na uczelniach publicznych aż 58 proc. stanowiły kobiety.

Na kierunkach technicznych wciąż więcej panów

- Jednak, gdy przyjrzymy się tylko publicznym uczelniom technicznym, to widać już wyraźną dominację mężczyzn. Udział studentek w powyższych placówkach spada do 35 proc. – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Jak wygląda sprawa na informatyce, kierunku, który słynie z tego, że po jego ukończeniu szansa na wysokie zarobki jest niemal stuprocentowa?

- Udział kobiet wśród studentów IT wynosi 15 proc. Dobra wiadomość jest taka, że wzrósł na publicznych uczelniach technicznych w ostatnich 5 latach o 3 punkty procentowe – komentuje dr Bianka Siwińska, szefowa Perspektywy Women in Tech.

Jakie kierunki wybierają panie?

Na publicznych uczelniach technicznych trzy najpopularniejsze kierunki wśród kobiet w roku akademickim 2019/2020 to:

  • kosmetologia (99 proc. kobiet)
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (98 proc.)
  • oraz zoofizjoterapia (95 proc)

Z kolei mężczyźni mają zdecydowaną przewagę liczebną na takich kierunkach, jak elektrotechnika, automatyka i informatyka przemysłowa oraz mechatronika pojazdów (po 93 proc. na każdym z wymienionych).

Z raportu wynika też m in., że spośród uczelni technicznych największy udział kobiet na tzw. kierunkach nowo technologicznych (kierunki związane z wytwarzaniem technologii oraz zaawansowaną analizą danych) zaobserwowano w roku akademickim 2019/2020 na Akademii Górniczo‐Hutniczej w Krakowie. Jednak nawet na AGH nieznacznie przekroczył on jedną piątą ogółu studentów. Najniższe natomiast wskaźniki odnotowano na Uniwersytecie Technologiczno‐Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku‐Białej oraz na Uniwersytecie Morskim w Gdyni (po 5 proc. w każdym przypadku).

„Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych”

Jak przekonać dziewczęta do kierunków ścisłych oraz inżynierskich? Jednym z pomysłów jest kampania „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych”. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic liceów i techników wzrosła o 10 proc. W kwietniu w ramach tej akcji odbył się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn „Kierunki Przyszłości”.

- Dziewczyny świetnie sobie radzą i dają swoją historią dobry przykład kolejnym kandydatkom – przekonuje dr Hanna Furmańczyk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który był jednym z członków tego wydarzenia.

Co ciekawe, dane nie tylko z Polski, ale także z innych z państw, pokazują zdecydowanie większą determinację i wytrwałość kobiet w studiowaniu. Mężczyźni częściej rezygnują ze studiów w trakcie ich trwania. W Polsce różnica na niekorzyść mężczyzn wynosi aż 15 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki