Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idzie rewolucja w energetyce: Przyszłość to odnawialne źródła energii i gaz

Jacek Klein
Energia to podstawa rozwoju światowej gospodarki. Jej wytwarzanie w większości oparte jest na konwencjonalnych technologiach węglowych. Polsce w najbliższym czasie grozi blackout, jeśli nowych mocy nie przybędzie. Elektrownia jądrowa, choć wskazana, nie zaspokoi wszystkich potrzeb.

Jak problem niedoborów energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń rozwiązać, zastanawiano się wczoraj w Gdańsku. Praktycy i doświadczeni menedżerowie z dziedziny energetyki w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zmierzyli się z tymi zagadnieniami w ramach INNOspotkania organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. - Wiek XIX był wiekiem węgla i pary, w ubiegłym wieku stawiano na energetykę jądrową, wiek XXI będzie wiekiem gazu - stwierdził Michał Szubski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. - Elektrownie gazowe buduje się najszybciej, ich zaletą jest większa sprawność oraz niskoemisyjność.

Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza

Obecnie zaledwie 3 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni gazowych. Wyzwaniem dla energetyki jest także ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery.

- Program UE 3x20 ograniczenia emisji do 2020 r., plan USA, aby do 2035 r. technologie bezemisyjne zapewniały 80 proc. energii, czy planowana rezygnacja przez Niemcy z energetyki jądrowej są poważnym sygnałem, że przyszedł czas na innowacje w energetyce - powiedział Mirosław Bieliński, prezes Energi SA.

Gdańska spółka wdraża program rozproszenia źródeł wytwarzania energii oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie systemu usług umożliwiających efektywne zarządzanie zużyciem dzięki czemu odbiorca energii może stać się także jej producentem.

Obecnie jednak możliwości przyłączenia rozproszonych źródeł do krajowej sieci są ograniczone z przyczyn technologicznych i legislacyjnych.

Jak płacić mniej za prąd? Skorzystaj z kalkulatora taryf energii

- To główna bariera w rozwoju energetyki wiatrowej - powiedział Wojciech Dudek z firmy Wind Prospect Poland. - Zainstalowane w Polsce siłownie wiatrowe mają moc zaledwie 1200 MW, a w najbliższych latach rocznie będzie przybywać ok. 500 MW.

W porównaniu z najbliższymi sąsiadami polska energetyka słoneczna wygląda delikatnie mówiąc mizernie, a nasłonecznienie naszego kraju nie odbiega od średniej europejskiej.

INNOspotkanie oraz InvestExpo Business Meeting w Parku Naukowo-Technologicznym

- Na całym świecie zainstalowane są solary o mocy 35 GW, z tego 15 GW przypada na Niemcy - powiedział Marek Bania, prezes Jabil Circuit Poland. - Światowe inwestycje w energię słoneczną to 34 mld euro rocznie. Nasza firma rocznie produkuje ogniwa fotowoltaiczne o mocy 350 MW. Odbiorcami są jednak wyłącznie klienci zagraniczni, nie mamy ani jednego krajowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki