Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowla bydła ras mięsnych jest ogromną szansą dla pomorskich rolników [ROZMOWA]

rozmawiała Edyta Okoniewska
Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku przekonuje, że warto działać w grupie
Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku przekonuje, że warto działać w grupie archiwum
Z Aleksandrem Machem, dyrektorem Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku rozmawia Edyta Okoniewska.

Czy hodowla bydła ras mięsnych jest szansą dla pomorskich rolników?
Tak. Jest ogromną szansą. Obecnie Pomorze posiada rezerwy zasobów paszowych, szczególnie jeśli chodzi o pasze objętościowe. W województwie pomorskim istnieje bardzo dużo gruntów nieużytkowanych rolniczo. Na większości z nich może być prowadzona hodowla bydła mięsnego. W ostatnich 20 latach nastąpił dynamiczny rozwój tej hodowli. Dziś eksport wołowiny to ok. 80 procent produkcji krajowej i nadal rośnie. Świadczy to o tym, że Polska wołowina zyskała uznanie zagranicznych rynków, co daje perspektywy na dalszy rozwój tej produkcji.

Co da rolnikom działanie w grupie producentów, która zawiązała się w Lubaniu?
Rolnicy zrzeszeni w grupę producencką będą mogli kupować towary od dostawców po cenach hurtowych. Grupa będzie się starać o kontraktacje wołowiny produkowanej przez naszych rolników. Wspólna sprzedaż pomoże również uzyskać wyższe ceny. Hodowcy mogą wymieniać się doświadczeniem, co w znacznym stopniu wpływa na jednolitość produktu. Kontrahenci kupujący od grupy będą mieli gwarancję jakości towaru. Dodatkowo grupa producencka zamierza w przyszłości utworzyć pierwszą na Pomorzu aukcję bydła, na której będzie można wylicytować zwierzęta najwyższej klasy.

Jakie wyzwania stoją przed rolnikami, którzy chcą działać w tej branży?
Najtrudniejszy dla nowo założonej hodowli jest moment, gdy wprowadza się towar na rynek. Główną rolę wtedy odgrywa marketing. Zaczynający hodowle mają również problem z powtarzalnością produkcji i produkcją najwyższej jakości mięsa. Uzyskanie wysokiej jakości materiału hodowlanego wiąże się z dużymi nakładami finansowymi przy  założeniu hodowli.

Czy hodowla ras mięsnych jest opłacalna?
Na opłacalność produkcji wpływa głównie to, czy gospodarstwo posiada pasze objętościowe oraz użytki zielone. Bydło przez długi okres może przebywać na pastwisku. Zakup pasz w znacznym stopniu zmniejsza opłacalność produkcji. Dodatkowo, na kwestie finansową wpływa sezonowość wycieleń, szczególne znaczenie ma to w małych gospodarstwach. Wycielenia w okresie luty-marzec powodują że potomstwo wychodzące na pastwisko ma już odpowiednio rozwinięty żwacz i może w pełni korzystać z paszy zielonej. Korzyść polega również na małej pracochłonności hodowli. Nie prowadzi się udoju  krów matek. Mleko jest przeznaczone wyłącznie na odchów potomstwa. Bydło mięsne nie potrzebuje również specjalistycznych budynków inwentarskich, nie są wrażliwe na zmiany temperatury, chów może odbywać pod wiatami.

Jakie rasy bydła są najbardziej popularne?
Obecnie w Polsce najpopularniejszymi rasami są Limousine i Charolaise. Na Pomorzu również dominują te rasy i ich krzyżówki towarowe. Dodatkowo do grupy producenckiej wstąpili hodowcy posiadający rasę Aberdeen Angus oraz Simentalską w typie mięsnym.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki