Nasza Loteria

Grupa Ekoinbud zbudowała w gdańskich Kokoszkach fabrykę ekologicznych domów [ZDJĘCIA]

Redakcja
Grupa Ekoinbud zbudowała w gdańskich Kokoszkach fabrykę ekologicznych domów [ZDJĘCIA]
Grupa Ekoinbud zbudowała w gdańskich Kokoszkach fabrykę ekologicznych domów [ZDJĘCIA] Tomasz Bołt
Pierwszą w Polsce fabrykę ekologicznych domów uruchomił w czwartek w Kokoszkach gdańska Grupa Ekoinbud. Firma Ekoinbud należy do najprężniej rozwijających się pomorskich przedsiębiorstw branży budowlanej. Zajmuje się renowacją zabytków architektury, usługami ogólnobudowlanymi, w tym dekarskimi i remontowymi oraz budownictwem energooszczędnym.

- Opracowaliśmy i opatentowaliśmy nowatorską technologię produkcji zewnętrznych panelowych drewnianych elementów ściennych, absorbujących energię słoneczną, którą można magazynować - zaznacza Tomasz Balcerowski, prezes Grupy Ekoinbud. - Elementy energooszczędnych domów wytwarza już nasza fabryka w Kokoszkach. Zarządza nią spółka Ecologiq z Grupy Ekoinbud, której zadaniem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, gdy chodzi o wytwarzane ekologicznych i energooszczędnych domów.

W Kokoszkach powstał budynek socjalno-biurowy o powierzchni 206 metrów kwadratowych i hala produkcyjna o łącznej powierzchni 2,4 tys. m kwadratowych. Hala została wyposażona w nowoczesne maszyny i urządzenia, tworzące linię technologiczną do wytwarzania drewnianych elementów konstrukcyjnych, ściennych, stropowych oraz dachowych budynków.

W fabryce spółki Ecologiq produkuje się panele z odpowiednio zabezpieczonego drewna, z których można montować domy jednorodzinne i wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej.

Na zmontowanie domu wystarczą trzy tygodnie. Najpierw wylewana jest betonowa płyta. Potem osadza się na niej poszczególne elementy konstrukcyjne budynku. Są gotowe ściany nośne z oknami czy ściany działowe, na które nakłada się panele stropowe i dachowe pokryte dachówkami. Zdolność produkcyjna fabryki w Kokoszkach umożliwia wykonywanie rocznie detali 60 budynków. Na tę inwestycję, jako nowoczesne i innowacyjne rozwiązania techniczne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 i na projekt „Wdrożenie technologii wytwarzania panelowych elementów ściennych zewnętrznych absorbujących energię słoneczną”, Ekoinbud otrzymał dotację z funduszy Unii Europejskiej.

W roku 2012 Ekoinbud uzyskał z Urzędu Patentowego RP patent na wykonywanie ścian o konstrukcji drewnianej, w których montuje się system rur PE z polietylenu. Rury odbierają ciepło ze ścian latem, gdy nagrzewa je słońce. Energia cieplna kumulowana jest pod ziemią, w gruncie, na którym posadowiono budynek. W okresie zimowym zgromadzona energia cieplna wraca do ścian, zapewniając ogrzewanie domu.

autor: Jacek Sieński, [email protected]
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
A może redaktorzy zainteresują się losami P.B.Ekoinbud Sp. z o.o. która została sprzedana bez rozliczenia podwykanawców .Ciekawy temat jak można sprzedać zadłużoną spółkę,a jednocześnie otwierać wspaniałą fabrykę w błyskach fleszu?????????????????
M
Marcin
DO MODERATORA: Prosimy o usunięcie powyższego komentarza (moderację zgłosiliśmy również mailowo do administratora)

Zostało zawarte porozumienie, na mocy którego firma ECOLOGIQ zapewniła materiały na naprawę nieprawidłowo wykonanych prac; zatrudniliśmy wykonawcę, który podjął się dokończenia prac, jego wynagrodzenie sfinansowała firma ECOLOGIQ.
M
Marcin
Firma pobiera prawie całe wynagrodzenie przed rozpoczęciem prac, po czym nie realizuje prawidłowo zlecenia.W mojej realizacji stwierdzono niedotrzymanie właściwej geometrii dachu,zapomniano zamontować elementy konstrukcyjne,wykonano za duże lukarny nie mieszczące się w obrysie budynku,efektem są wiszące ściany bez prawidłowego podparcia,nie wykonano zabezpieczenia przed deszczem (notorycznie zalewany jest cały dom a docieplenie dachu nadaje się do wymiany),wykończenie płytą KG (Farmacel) zostało wykonane zakrywając przemoczoną wełnę oraz cieknącą ciurkiem wodę po ścianach kolankowych,na całej powierzchni połaci i ścian występują nierówności ponad 2cm (norma do 3mm) przy pomiarach łatą 2,0m,ściany nie trzymają pionów ani kątów,brak zaprojektowanych otworów okiennych.Prace nie zostały zakończone, konstrukcja dachu niszczeje narażona na warunki atmosferyczne,a Ecologiq nie poczuwa się do odpowiedzialności. Ogólnie firma niesolidna, nie regulująca swoich zobowiązań wobec podwykonawców, nastawiona na ściągnięcie jak największej kwoty przy podpisaniu umowy i nie dbająca o prawidłowe wykonanie prac. Dla osób zainteresowanych podaję swój adres mailowy: [email protected]
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki