Noc Muzeów w Kartuzach obfitowała w atrakcje. Na zwieńczenie rozświetlono całą ścianę budynku

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Tydzień później, niż reszta powiatu, ale zdecydowanie nie z mniejszym zaangażowaniem - w sobotę 20 maja w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach miała miejsce Noc Muzeów. Poza możliwością darmowego obejrzenia tutejszych zbiorów na przybyłych czekały liczne atrakcje.

Wielkie świętowanie w Muzeum Kaszubskim otworzył koncert z serii „Z klasyką przez Polskę”. Pięknie wykonane „Cztery pory roku” Vivaldiego sprezentowali obecnym Lilianna Stawarz (klawesyn) i Marcin Zdunik (wiolonczela). I choć piętro nowego budynku Muzeum Kaszubskiego dalekie jest od pełnoprawnej sceny, artyści wprowadzili niezwykłą atmosferę, co słuchacze nagrodzili owacjami na stojąco.

Następnie odbył się wernisaż prac ceramicznych i biżuterii Joli Wolskiej, a godzinę później spektakl „Skrzypce diabelskie” w reżyserii Teresy Wejer. Oba elementy programu dostarczyły obecnym nie tylko emocji, ale i zbliżyły ich do niesamowitych dzieł.

Noc Muzeów w Kartuzach obfitowała też w atrakcje towarzyszące - konkursy, animacje, każdy mógł również znaleźć coś dla siebie na licznych stoiskach. Pod wieczór odbył się z kolei pokaz wykonywania tradycyjnych drewnianych gontów kaszubskich - szyndli oraz budowy pokrycia dachowego. W czasie prezentacji chętni mogli spróbować swoich sił we własnoręcznym wycinaniu gontów. Wszystko to poprowadził Janusz Świątkowski.

Muzeum Kaszubskie niczym ekran

Swoistym zwieńczeniem kartuskiej Nocy Muzeów był pokaz Kaszubskie Impresje. Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku powrócili do stolicy Kaszub, by zaprezentować realizacje mappingowe.

Studenci wraz z wykładowcami Robertem Turło, Adamem Przybyszem i Kamilą Okrutny przygotowali różne animacje, nawiązujące do historii, kultury i mitologii Kaszub. Wszystko to wyświetlono na ścianie Muzeum Kaszubskiego, wykorzystując charakterystyczne elementy konstrukcyjne budynku niczym części składowe całej opowieści. Niespełna 6-minutową animację pokazano kilka razy, sami autorzy też przy późniejszych wyświetleniach opowiadali nieco o swych inspiracjach i o tym, co w ogóle w danym momencie widać na „ekranie”.

By przybliżyć innym Muzeum Kaszubskie

Ideą Nocy Muzeów od lat jest udostępnienie ludziom zbiorów w dogodnych dla nich chwilach, ale też zachęcenie ich do zgłębienia tematu. Nie inaczej było w Kartuzach.

- Wydarzenie stanowi wspaniałą okazję poznania muzeum jego historii w dogodnych godzinach - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. - Noc Muzeów jest ważna z tego względu, że pozwala dotrzeć do osób pracujących, które nie mogą skorzystać z naszej oferty, a także do tych wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w innych wydarzeniach kulturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie