Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golden Pointe Shoes. Młodzi ludzie z całego świata rywalizują o miano najlepszego tancerza. Nagroda to 5 000 euro

Gabriela Pewińska
Gabriela Pewińska
Golden Pointe Shoes. Kto zostanie najlepszym tancerzem?
Golden Pointe Shoes. Kto zostanie najlepszym tancerzem? mat. prasowe
W tym roku chcielibyśmy z naszym konkursem dotrzeć do szerokiej publiczności. Trafić do ludzi wrażliwych na piękno sztuki, kochających taniec i muzykę, do tych, którzy szukają nowych inspiracji i emocji. Konieczność zdalnej organizacji naszego wydarzenia z jednej strony mocno nas ogranicza, odbierając przyjemność obcowania ze sztuką na żywo, ale z drugiej powoduje, że możemy zaprosić wszystkich do podziwiania tanecznych osiągnięć młodych tancerzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że talent absolwentów jest warty dzielenia się nim z innymi – podsumowuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor konkursu Golden Pointe Shoes.

Konkurs Golden Pointe Shoes. Kiedy oglądać pokazy tancerzy

W Konkursie Golden Pointe Shoes jury oceniać będzie przesłane materiały filmowe w dwóch etapach. Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu. W drugim, członkowie jury wybiorą już 5 zwycięzców, a ich taniec podziwiać będzie można na gali online 20 czerwca.

Golden Pointe Shoes, którego XIV edycja rozstrzygnięta zostanie w dniach 18-20 czerwca, to konkurs dedykowany absolwentom szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza, a także o główną nagrodę o wartości 5 000 euro. Konkursowe pokazy będzie można podziwiać na platformie streamingowej.

– Każdego roku wielu uzdolnionych, młodych ludzi na całym świecie kończy szkoły baletowe. To bardzo ważny moment w ich życiu, gdyż po wielu godzinach ciężkiej pracy i wyrzeczeń otrzymują to, na co pracowali przez ostatnie lata – dyplom tancerza. Golden Pointe Shoes to dla nich wspaniała okazja na sprawdzenie siebie, zaprezentowanie swoich umiejętności, a także szansa na przyspieszenie międzynarodowej kariery – mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor konkursu.

W konkursowych zmaganiach weźmie udział 23 uczniów ze szkół baletowych z Polski: Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy oraz z Włoch, Albanii, Indonezji, Hiszpanii, Japonii, USA.

– Szalejąca pandemia nie sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym konkursów baletowych. To niebywale trudny czas dla młodych artystów, dlatego organizując ten konkurs pragniemy wyrwać ich z matni epidemii i tchnąć w nich nadzieję, dając jednocześnie szansę na wspaniałą przygodę i wysoką wygraną – mówi Beata Książkiewicz, przewodnicząca jury.

Konkurs Golden Pointe Shoes. Co ocenia jury?

W jury zasiądą też profesor sztuk muzycznych Ewa Wycichowska, hiszpańska choreografka i tancerka flamenco Rosa Olympia Estrella, doktor habilitowany sztuki w zakresie tańca Aleksandra Dziurosz, główna tancerka Baletu Narodowego i Baletu San Marco Gina Natteri Marmol, pierwszy solista w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krcmař, pedagog i tancerz Piotr Nardelli, baletmistrz Vladimir Issaev, tancerz międzynarodowy współpracujący w największymi gwiazdami baletu Marcin Krajewski, choreograf o światowej sławie Jacek Przybyłowicz, główny solista baletu w Monachium Lukas Slavicky.

Jury oceniać będzie przesłane materiały filmowe w dwóch etapach.

  • Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu.
  • W drugim, członkowie jury wybiorą już 5 zwycięzców, a ich taniec podziwiać będzie można na gali online w dniu 20 czerwca.

Golden Pointe Shoes. Co to za konkurs?

Golden Pointe Shoes to konkurs bardzo popularny w środowisku baletowym. Odbywa się już od niespełna 20 lat. To jedyny konkurs dla absolwentów z całego świata organizowany w Polsce. W tym roku ambasadorami Golden Pointe Shoes zdecydowali się zostać ikona japońskiego baletu Shoko Nakamura oraz Polak, tancerz i pedagog o międzynarodowej sławie Wiesław Dudek.

Laureatami poprzednich edycji konkursu są między innymi: główny tancerz Royal Danish Ballet Marcin Kupiński, Daria Olefirenko, solistka Litewskiej Opery Narodowej, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krmař, Martina Conti tancerka na co dzień tańcząca w San Marino i Londynie, Gergo Armin Balazsi główny tancerz Węgierskiej Opery Narodowej, Viktoria Nowak, zdobywczyni pierwszego miejsca konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015.

Dotychczas gala konkursowa miała swoje miejsce w Szczecinie, jednak na skutek pandemii organizacja i finał przeniesione zostały do Internetu.

– W tym roku chcielibyśmy z naszym konkursem dotrzeć do szerokiej publiczności. Trafić do ludzi wrażliwych na piękno sztuki, kochających taniec i muzykę, do tych, którzy szukają nowych inspiracji i emocji. Konieczność zdalnej organizacji naszego wydarzenia z jednej strony mocno nas ogranicza, odbierając przyjemność obcowania z sztuką na żywo, ale z drugiej, powoduje, że możemy zaprosić wszystkich do podziwiania tanecznych osiągnięć młodych tancerzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że talent absolwentów jest warty dzielenia się nim z innymi – podsumowuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor konkursu.

Wydarzenie będzie można oglądać poprzez stronę: https://goldenpointeshoes.com/pl_pl/. Na 18 i 19 czerwca, godz. 17:00 zaplanowano części konkursowe (I i II etap). Widzowie będą mogli głosować na swojego kandydata do nagrody publiczności. 20 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się finałowa gala, podczas której wystąpią zwycięzcy konkursu, ale także zaproszone na tę okazję gwiazdy międzynarodowej sceny baletowej, a wśród nich: Izabela Szylińska – Polka, która podbiła Broadway, baletmistrzowie z Węgierskiej Opery Narodowej: Gergo Balazsi i Yuki Wakabayashi; duet z Duńskiego Baletu Królewskiego – Marcin Kupiński wraz z Holly Dorger, solista Szwedzkiej Opery Królewskiej Dawid Kupiński; soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie: Tomasz Fabiański, Patryk Walczak, Kristóf Szabó; prosto z Londyńskiego Królewskiego Baletu Stanisław Węgrzyn i Sae Maeda oraz Michal Krčmař wraz z partnerką Violettą Keller z Fińskiej Opery Narodowej.

Janina Jarzynówna-Sobczak została patronką gdańskiego tramwaju 30.04.2021

Janina Jarzynówna-Sobczak patronką gdańskiego tramwaju. Dzie...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki