MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gniewino: Warsztaty nt. energii atomowej w hotelu Mistral Sport w Gniewinie

Tomasz Smuga
W środę w gniewińskim hotelu Mistral Sport odbywać się będzie organizowane przez Ministerstwo Gospodarki seminarium "Poznaj atom - bądź ekspertem w swojej dziedzinie". Przeciwnicy atomówki, czyli członkowie Komitetu Obywatelskiego "Nie dla Atomu w Lubiatowie", twierdzą, że to będzie zwykła indoktrynacja. Ministerstwo ripostuje, że to kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią".

W trakcie seminarium mają się odbyć cztery profilowane warsztaty z zakresu energetyki jądrowej, poświęcone takim obszarom, jak medycyna, rynek pracy, edukacja czy bezpieczeństwo publiczne, na którym swój głos zabiorą m.in. profesorowie z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, kierownik budowy elektrowni w Finlandii czy wykładowcy z Politechniki Warszawskiej.

- Dzisiejsze spotkanie skierowane jest do pracowników służb medycznych, policjantów, strażaków, służb BHP, przedstawicieli powiatowych urzędów pracy czy nauczycieli chemii i fizyki. Innymi słowy - do przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Jeśli powstałaby elektrownia atomowa, to powinni oni wiedzieć, co to dla nich oznacza w kwestii bezpieczeństwa publicznego - wyjaśnia Piotr Żbikowski z Ministerstwa Gospodarki. - To ważne przede wszystkim dla policji czy straży pożarnej. To zresztą nie jest pierwsze spotkanie przez nas organizowane. Już wcześniej, choćby za pośrednictwem naszej strony internetowej, każdy mógł zadawać pytania ekspertom z dziedziny energetyki jądrowej.

Nieco inaczej do tego seminarium podchodzą członkowie Komitetu Obywatelskiego "Nie dla Atomu w Lubiatowie".
- Przede wszystkim nie zaprosili zwykłych obywateli, tylko wysłali imienne zaproszenia do przedstawicieli edukacji, nauki, ochrony środowiska i innych służb. Będzie to zwykła indoktrynacja. A potem uczestnicy tego spotkania będą indoktrynować podległych sobie pracowników. Oni chcą umysły ludzi tak ukształtować, żeby wiedzieli, co wolno i należy mówić - uważa Tadeusz Pastusiak z Komitetu Obywatelskiego.

Ministerstwo Gospodarki nie zgadza się z takimi zarzutami i tłumaczy, że każdemu trzeba przybliżyć temat energetyki jądrowej i budowy elektrowni.
- W przyszłym roku planujemy kolejne spotkania. Będą także one organizowane z udziałem mieszkańców. Chcemy każdemu przybliżyć temat energetyki i budowy elektrowni - mówi Piotr Żbikowski.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki