Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wicko: Muzeum PGR zbiera eksponaty

Edyta Litwiniuk
Pan Radłowski przekaże do muzeum młockarnię
Pan Radłowski przekaże do muzeum młockarnię Edyta Litwiniuk
Jeszcze go nie ma, a już rośnie liczba jego eksponatów. Pomysł interaktywnego muzeum PGR, które ma powstać w gminie Wicko, przypadł mieszkańcom do gustu. I to tak bardzo, że już kilka dni po ogłoszeniu apelu o pomoc w kompletowaniu jego zbiorów, zgłosiły się pierwsze osoby z chęcią przekazania eksponatów.

Powstanie muzeum PGR to pomysł wójta gminy Wicko Dariusza Waleśkiewicza i Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Lęborska". Pisaliśmy o tym kilka tygodni temu. Wtedy wójt wystosował do mieszkańców prośbę o przynoszenie do gminy przedmiotów związanych z codziennym funkcjonowaniem PGR-ów. Jak stwierdza, po tym krótkim czasie, jaki minął od tamtej chwili, nie spodziewał się, że spotka się z aż takim odzewem.

W gminie Wicko powstanie Muzeum PGR?

- Mieszkańcy przynoszą do nas tabliczki z napisami, jakie zamontowane były w dawnych PGR-ach, z typowymi dla tamtej epoki rysunkami i hasłami, jak np. "Oszczędzaj światło" - mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko. - Trafiają też do nas stare pługi, narzędzia rolnicze czy elementy wyposażenia PGR-ów - mówi wójt i dodaje, że na rzecz muzeum udało się pozyskać m.in. część dokumentacji ze schyłkowego okresu funkcjonowania PGR w Charbrowie.

Co ciekawe, do zbiorów trafiają eksponaty jeszcze sprzed epoki PRL. Jeden z nich przekazał na rzecz muzeum Jerzy Radłowski z Żarnowskiej.

- To jest jeszcze poniemiecka młockarnia - mówi pan Jerzy i zdradza, że z urządzenia korzystali jeszcze jego dziadkowie. - Z jednej strony wkładało się snop zboża, a z drugiej wychodziła wymłócona słoma, dołem wypadało ziarna z plewami - wyjaśnia. Młockarnia będzie bodajże jednym z najstarszych eksponatów muzeum w Wicku.

Gmina Wicko: Czy powstanie biogazownia?
- Być może dzięki niej idea muzeum PGR przerodzi się w muzeum rolnictwa?- zastanawiają się urzędnicy.

Na razie trwają przygotowania do stworzenia placówki i gorące poszukiwania źródeł dofinansowania. Wójt zapowiada, że nie będzie to oddział innego muzeum, ale odrębna placówka podległa gminie. Pewne jest też miejsce, gdzie muzeum będzie się mieścić. To miejscowość Skarszewo. - Prace nad powstaniem muzeum PGR nabierają rozpędu. Mogę zdradzić, że w komitecie założycielskim będziemy mieli profesora. Planujemy też nawiązać współpracę z Muzeum w Klukach. Dużo osób zgłasza się do nas, deklarując chęć pomocy przy tworzeniu takiej placówki - kończy Dariusz Waleśkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki