Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: W piątek rozpoczyna się festiwal Globaltica 2011

Tomasz Rozwadowski
Kilema z Madagaskaru
Kilema z Madagaskaru Materiały prasowe
W najbliższy piątek w scenerii zabytkowego parku Kolibki, położonego na granicy Sopotu i Gdyni, rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Muzyka to nie wszystko, już w środę rozpoczynają się imprezy towarzyszące, bowiem podobnie jak w poprzednich latach Globaltica składa się oprócz koncertów z projekcji filmowych, wystaw i spotkań autorskich.

W środę, o godz. 18, w gdyńskiej Rivierze (ul. Zawiszy Czarnego) rozpocznie się projekcja dwóch filmów muzycznych, estońskiego "Świętego ognia" i brytyjskiej "Muzyki w Afganistanie", natomiast jutro w tym samym miejscu i o tej samej porze będzie można zobaczyć polski "Anmar i grioci - o szaleństwach pewnego etnologa" oraz brytyjski "Suficka dusza - mistyczna muzyka islamu". Wstęp na pokazy filmowe jest wolny.

Przeczytaj także:W sobotę rozpoczyna się Festiwal Szekspirowski

Bezpłatne są również warsztaty, uczestnictwo w których można zarezerwować wysyłając e-maila o treści: "warsztaty" na adres: [email protected]. W piątek od godz. 10 odbywać się będą warsztaty perkusyjne w Rotundzie (lonżowni) w parku Kolibki i, w tym samym miejscu, od godz. 15 warsztaty śpiewów alikwotowych i niskiego gardłowego. Trzecią i ostatnią ofertą tego rodzaju będą warsztaty tradycyjnych tańców estońskich i ukraińskich, rozpoczynające się w sobotę o godz. 11 na Promenadzie Królowej Marysieńki w Gdyni Orłowie. Wstęp wolny jest również na wystawę fotograficzną "Tuaregowie z Mali i Nigru", która zostanie otwarta o godz. 18.30 w piątek we wspomnianej już Rotundzie.

Zasadniczą zawartością programu Globaltiki są jednak trzy dni koncertowe - piątek i sobota w parku Kolibki oraz niedziela na scenie Letniej Teatru Miejskiego na plaży w Gdyni Orłowie. Festiwal trzyma się kursu programowego, który zaznaczył się na dobre już w ubiegłym roku - dominują wykonawcy muzyki stosunkowo bliskiej ludowym i tradycyjnym wzorcom, co nie znaczy, że nie nowoczesnej i nie porywającej.

Początek piątku zapowiada się europejsko, a właściwie europejsko w wydaniu środkowo- wschodnim - wystąpią polski zespół Bubliczki i ukraińsko-estońska Svjata Vatra, będąca tematem pokazywanego w Rivie rze filmu "Święty ogień". Bubliczki z Brus na Kaszubach są brawurową i nadzwyczajnie udaną próbą połączenia rdzennej tradycji muzycznej północnej Polski z brzmieniami bałkańskimi i żydowskimi. Liderem Svjatej Vatry jest Rusłan Trochynskyi, charyzmatyczny wokalista i puzonista, niegdyś założyciel ukraińskiej, istniejącej do dzisiaj, formacji Haydamaky. Na emigracji w Estonii "pożenił" własne muzyczne inspiracje z tamtejszym folklorem i uzyskał ognistą zaiste mieszankę.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Po Europie, będzie Afryka - Kel Assouf złożony z muzyków z Nigru, Mali, Mauretanii, Algierii, Ghany, Nigerii i Francji, oraz największa gwiazda tego dnia, pochodzący z Angoli, a mieszkający od wielu lat w Portugalii, Bonga. Pierwsi zagrają współczesną muzykę żyjącego w granicach kilku państw zachodniej Afryki narodu Tuaregów, drugi, będący zresztą przed podjęciem kariery muzycznej światowej klasy lekkoatletą, zagra rewolucyjną muzykę tkwiącą korzeniami w afrobeatowych brzmieniach lat 70.

Przeczytaj także:W sobotę rozpoczyna się Festiwal Szekspirowski

Jeszcze egzotyczniej przedstawia się sobota. Już sam początek będzie wybuchowy - zespół Sedaa to melanż brzmień i technik muzycznych z Mongolii i Iranu, później zagra pocho- dzący z Madagaskaru Kilema, a po nim węgierski zespół Besh O Drom punk-folkowo-jazzowy kolektyw z Budapesztu. A na koniec dnia coś, co polskie etnotygrysy lubią najbardziej, czyli Juan de Marcos Afro-Cuban All Stars. Brzmienia z Kuby już nieraz były obecne na Globaltice i zawsze wzbudzały prawdziwe szaleństwo. A tym razem będzie to orkiestra wybitna!

Bardzo ciekawy i smakowity będzie również deser, czyli koncert niedzielny na Scenie Letniej z dwoma świetnymi zespołami - bułgarskim triem Perunika i indyjską grupą Dhoad - Gypsies From Rajasthan. Perunika, założona w 2005 r. przez młodą wokalistkę Eugenię Georgievą, to tradycyjna, pełna mistycznego piękna, muzyka w nowoczesnej formie i perfekcyjnym wykonaniu. Dhoad są natomiast spadkobiercami kultury nomadów z północno-zachodnich Indii, przedstawicieli kasty trubadurów, grajków, połykaczy ognia i fakirów. Nie obejdzie się oczywiście bez pokazów sztuczek, i tak, magicznie, zakończy się Globaltica 2011.

29-31.07., godz. 19. Gdynia, park Kolibki (piątek-sobota) i Scena Letnia Teatru Miejskiego (niedziela). Bilety 25 zł (na jeden dzień), 35 zł (karnet na całość).

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki