Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia przygotowuje miejsca dla uchodźców. Do miasta przybywają już pierwsze rodziny

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Kolejne miejsca dla uchodźców z Ukrainy przygotowała Gdynia. W ciągu kilku godzin w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. płk. Dąbka 207 ustawiono 140 łóżek. W Przystani Lipowa 15 i Wymiennikowni na Chyloni – kolejnych 60 miejsc.
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy

Uchodźcy przybywają do Gdyni. Miasto przygotowuje dla nich kolejne noclegi

W CKZiU przygotowano wszystkie podstawowe rzeczy, których będą potrzebowali uchodźcy. Łózka ustawiono na dużej hali sportowej oraz w kilku mniejszych salach. Oprócz miejsca do spania z pościelą, na terenie szkoły jest dostępne pełne zaplecze sanitarne, łazienki, natryski, środki higieniczne, ręczniki i przewijaki dla małych dzieci. Dla najmłodszych zgromadzono m.in. zapas słodyczy i zabawek. Mieszkańcy przygotowują dla uchodźców kanapki.

– Tak jak zapowiadaliśmy w Gdyni powstanie ponad 400 łóżek dla osób, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. To jest kolejne miejsce, które powstało dzisiaj w nocy. Mamy tutaj 140 miejsc. Przypomnę, że mamy również miejsca w Schronisku Młodzieżowym i tam już są zakwaterowane rodziny z dziećmi. W ciągu najbliższych dni powstaną także miejsca noclegowe na terenie hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Kolejne 60 miejsc noclegowych dla uchodźców przygotowano w Przystani Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz w Wymiennikowni na Chyloni. Przystań Lipowa 15 oraz Wymiennikownia wyposażone są w węzły sanitarne i prysznice. W kuchniach jest sprzęt AGD, sztućce i zastawy stołowe.

– Cały czas działamy, by tych miejsc stworzyć możliwie najwięcej. W niedzielę przygotowaliśmy je m.in. w Przystani Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz w Wymiennikowni na Chyloni. W pierwszej z placówek możemy przyjąć 28 osób, w drugiej: 30. W obu są łóżka, pościel, koce oraz niezbędne środki higieniczne przekazane przez gdynian w ramach zbiórki organizowanej przez Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowej – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji.

Przypomnijmy, że przyjeżdżające do Gdyni ukraińskie rodziny z dziećmi – lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu – są kwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. Zostało tam jeszcze wolnych około 80 miejsc. Jak podkreślają gdyńscy urzędnicy, w tej chwili zajęte są 33 miejsca, a posiłki dostarcza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Kryzysowe zakwaterowanie dla przybywających z Ukrainy też wkrótce będzie także realizowane w halach Gdyńskiego Centrum Sportu.

Od piątku, 25 lutego w Gdyni działa również całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim: +48 723 236 666. Infolinia z założenia jest przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej. Stacjonarne centrum recepcyjne dla przyjezdnych, w uzgodnieniu z pomorskimi samorządami oraz wojewodą pomorskim, powstaje w Gdańsku.

Ułatwienia dla uchodźców i zbiórki na granicę

Gdynia wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej podjęła decyzję, że wojenni migranci z Ukrainy do końca marca będą mogli podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. Podobnie sprawa ma się z Szybką Koleją Miejską, gdzie do odwołania obywatele Ukrainy będą mogli jeździć za darmo.

Zbiórkę niezbędnych rzeczy codziennego użytku zorganizowało w mieście Stowarzyszenie In gremio, które na bieżąco monitoruje potrzeby i aktualizuje listę. Dary, w postaci wyłącznie nowych produktów, można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31)

Środki dla najmłodszych:

  • pieluchy jednorazowego użytku,
  • chusteczki higieniczne,
  • kaszki dla niemowląt.

Środki higieny osobistej:

  • mydło,
  • podpaski,
  • pasty i szczoteczki do mycia zębów,
  • ręczniki papierowe,
  • papier toaletowy.

Dary (rzeczy nowe, nierozpakowane) można przynosić do siedziby w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27) przez cały tydzień w godz. 10.00-18.00. Póki co nie będą przyjmowane leki, ubrania, produkty napoczęte i inne niewymienione na liście. Spis będzie aktualizowany na bieżąco według potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki