Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na Obwodnicę Witomina ogłoszony. Perypetie obiecywanej od lat inwestycji dobiegają końca?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obwodnica Witomina stała się łakomym kąskiem w trwającej w Gdyni kampanii samorządowej, kolejni kandydaci zdążyli już zadeklarować chęć jej budowy, o krok dalej poszedł natomiast gdyński samorząd, ubiegający się o kolejną prezydencką kadencję Wojciech Szczurek - ogłosił, że miasto rozpisało już przetarg na budowę inwestycji.

Mieszkańcy mogą odetchnąć? Jest przetarg na budowę Obwodnicy Witomina

Jedna z najpilniej oczekiwanych w Gdyni inwestycji - Obwodnica Witomina - doczekała się ogłoszenia przetargu na jej budowę. Przed miastem teraz wybór wykonawcy, samorządowcy czekają na chętnych przy realizacji zupełnie nowego połączenia drogowego do centrum miasta. Jak deklarowali gdyńscy urzędnicy, koncepcja budowy obwodnicy jest efektem szczegółowej analizy układu komunikacyjnego Witomina.

- Ogłoszenie przetargu na wykonanie prac budowlanych to moment szczególny, tym bardziej w przypadku tak kompleksowego rozwiązania, jakim jest Obwodnica Witomina. Rozwój dzielnic zachodnich, sprawna komunikacja z Obwodnicą Trójmiasta, ale przede wszystkim oddech dla Witomina, które przestanie być dzielnicą podzieloną przez sznury aut jadących w ruchu tranzytowym. Obwodnica Witomina będzie służyła tysiącom gdynianek i gdynian - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Witomino przestanie być dzielnicą podzieloną przez sznury aut - zadeklarował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
- Witomino przestanie być dzielnicą podzieloną przez sznury aut - zadeklarował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Łukasz Kamasz

Za nami już prace projektowe, samorządowcy wciąż zakładają, że kwota będzie oscylować w granicach 100 milionów złotych. Inwestycja to czteropasmowa droga (wraz z buspasami) oraz ciągiem pieszym i rowerowym.

- Dzięki temu rozwiązaniu powstaje wydajny korytarz transportowy do zachodniej części miasta, który pozwoli na sprawne poruszanie się różnymi środkami transportu - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Nie zapominamy o wsparciu dla komunikacji miejskiej, a także zachowaniu istniejących połączeń leśnych. Budowa Obwodnicy Witomina to jedno z najważniejszych zadań na inwestycyjnej mapie Gdyni ostatnich lat.

Samorządowcy tłumaczyli, że prace nad Obwodnicą przedłużały się w wyniku oprotestowania decyzji środowiskowej, protest został jednak w całości odrzucony - to wszystko trwać miało dwa lata.

Wybór wykonawcy przebiegał będzie wg kryteriów oceny ofert i ich wagi: cena oferty brutto - waga kryterium 60%, okres udzielonej gwarancji - waga kryterium 20%, doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia - waga kryterium 20%. Miasto wymaga wykonania robót budowlanych w terminie 20 miesięcy od daty podpisania umowy, a zgłoszenia gotowości do odbioru w terminie o 2 miesiące dłuższym od terminu wykonania robót. Na oferty gdyński samorząd czeka do 10 maja.

- Obwodnica Witomina to inwestycja, która jest odpowiedzią nie tylko na wyzwania z dziś, ale odpowiadające kierunkom dynamicznego rozwoju miasta. Witomino - dzielnica otoczona lasami, stanie się miejscem o niesamowitej jakości życia, natomiast wszyscy przemieszczający się pomiędzy obszarem zachodnim miasta a centrum zyskają nowe możliwości komunikacyjne. To inwestycja, która nie tylko zmienia miasto, ale pozwala na dalszy dynamiczny rozwój - zauważa Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Wszystkie strony polityczne w Gdyni są zgodne - Obwodnica Witomina musi powstać

Dodajmy, że w kwestii budowy Obwodnicy Witomina w Gdyni wśród różnych środowisk panuje polityczna zgoda. O potrzebie jej budowy, nie dalej jak dwa tygodnie temu mówili działacze Koalicji Obywatelskiej. Krytykowali oni miasto twierdząc, że przez różne opóźnienia koszt całej inwestycji wzrósł z 70 do 100 milionów złotych.

Belka wyborcza - DB - 03.2024

- Radni Platformy Obywatelskiej już w 2014 roku zabiegali o budowę obwodnicy Witomina - przypominał Mariusz Bzdęga z Koalicji Obywatelskiej. - Analizy techniczno-ekonomiczno- środowiskowe ale przede wszystkim zdrowy rozsądek wskazywały, że wariant budowy ulicy omijającej Witomino wydaje się najlepszy. Wtedy nasz postulat był wołaniem na puszczy. W 2019 roku urzędnicy zmienili zdanie i zapowiedzieli, że w przeciągu 3-4 lat obwodnica powinna powstać. Mamy rok 2024, a obwodnicy nadal nie ma - komentował.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki