Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Polimex - Mostostal chce sprzedać Energomontaż? Akcje trafią do Agencji Rozwoju Przemysłu?

Jacek Klein
Energomontaż wykonał m.in. kopułę reaktora w Olkiluoto
Energomontaż wykonał m.in. kopułę reaktora w Olkiluoto Kazimierz Netka
Polimex-Mostostal, przeżywający trudności i poszukujący pieniędzy sprzedaje firmy zależne niezwiązane z główną działalnością. Firma ma już wiążące oferty na zakup dwóch spółek z grupy. Choć firma nie ujawnia ich nazw, jedną może być Energomontaż-Północ Gdynia.

- Na sprzedaż wystawiliśmy aktywa, które nie są bezpośrednio związane z podstawową działalnością Polimeksu, a jednocześnie ich atrakcyjność biznesowa pozwala nam oczekiwać istotnych wpływów z ich zbycia. Właśnie zakończył się proces due diligence w dwóch spółkach z naszej grupy. Nasze przewidywania co do ich atrakcyjności się potwierdziły - potencjalni inwestorzy dopisali i otrzymaliśmy kilka wiążących ofert nabycia tych spółek - powiedział Robert Kosmal, który jest odpowiedzialny za proces sprzedaży aktywów Polimex-Mostostal.

W czyje ręce może trafić gdyńska firma? O wyborze oferenta będzie decydować głównie cena i jak najszybszy termin zapłaty.
O chęci sprzedaży Energomontażu-Północ przez budowlanego potentata mówi się już od lipca tego roku. Wówczas Polimex miał zaproponować Agencji Rozwoju Przemysłu przejęcie akcji gdyńskiej firmy. ARP już w ubiegłym miesiącu postanowiła wziąć udział w ratowaniu budowlanego giganta. Podpisała list intencyjny ws. kapitałowego zaangażowania się w Polimex. ARP miałaby objąć prawie 33 proc. akcji firmy budowlanej.

Energomontaż-Północ Gdynia zajmuje się budową obiektów energetyki zawodowej, przemysłowej i komunalnej, remontami w elektrociepłowniach, wykonawstwem i montażem konstrukcji stalowych, zbiorników i rurociągów. Ostatnio firma weszła także w branżę stoczniową. Stało się to możliwe dzięki zakupowi w 2009 r. za 33 mln zł przez Energomontaż-Północ małego suchego doku i nabrzeża wraz z wyposażeniem, m.in. suwnicą, na aukcjach majątku Stoczni Gdynia.

Firma kupiła te tereny, aby rozwijać budowę wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, które dzięki dostępowi do nabrzeża mogłyby być łatwo transportowane drogą morską. Firma postawiła na nabytym terenie także nową halę produkcyjną do obróbki dużych elementów stalowych.

W ubiegłym miesiącu rozpoczęła wykonywanie sekcji dla platformy Troll A, operującej na Morzu Północnym. Zakres kontraktu obejmuje prefabrykację ponad 1,2 tys. ton konstrukcji. Kilka miesięcy temu uzgodniła list intencyjny z Westinghouse Electric Company, jako element przygotowań do ewentualnej budowy elektrowni jądrowych Westinghouse AP 1000 w Polsce.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki