Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie uczelnie rozpoczynają rekrutację. Które kierunki najbardziej oblegane?

Daria Jankiewicz
Choć matury trwają zaledwie od tygodnia, trójmiejskie uczelnie rozpoczęły już rekrutację.

Wśród nich jest m.in. Politechnika Gdańska. - Na przyszłych studentów czeka u nas ponad 5 tysięcy miejsc - mówi Ewa Kuczkowska z biura prasowego PG. W ofercie uczelni znalazły się 33 kierunki. Dwa z nich są nowością. Pierwszy to nanotechnologia, która będzie realizowana na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej we współpracy z Wydziałem Mechanicznym. Drugi to gospodarka przestrzenna, która uruchomiona zostanie na Wydziale Architektury.

W ubiegłym roku największym hitem rekrutacyjnym na Politechnice Gdańskiej była geodezja i kartografia. Na jedno miejsce na tym kierunku przypadało aż 10,49 osób. Kolejne miejsce pod względem popularności zajęły takie kierunki jak: budownictwo (4,14), architektura i urbanistyka (4,12), biotechnologia (3,56) i informatyka (3,29).

Przeczytaj koniecznie: Pomorze: Drugi kierunek studiów nadal będzie darmowy!

Zaraz po długim weekendzie majowym rekrutację rozpoczął także Gdański Uniwersytet Medyczny. Rok temu największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się kierunki tj. lekarsko-dentystyczny (23,42 kandydatów na jedno miejsce), lekarski (16,46), dietetyka (10,13), analityka medyczna (8,86) i farmacja (8,41).

Już wkrótce, bo 16 maja, maturzyści będą mogli rejestrować się także w systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu Gdańskiego. - Planujemy przyjęcie 17 tysięcy studentów pierwszego roku. Kandydaci mogą składać aplikacje na 43 kierunki studiów w zakresie prawie 200 specjalności - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka uczelni.

W ofercie uczelni znalazł się jeden nowy kierunek - niemcoznawstwo. Są to trzyletnie stacjonarne studia pierwszego stopnia, które będą realizowane na Wydziale Historycznym.

Czytaj również: Najbardziej oblegane kierunki studiów

Podczas zeszłorocznej rekrutacji największą popularnością na Uniwersytecie Gdańskim cieszyła się filologia angielska (13,32 osób na jedno miejsce) oraz kolejno: psychologia (12,01), pedagogika opiekuńczo-wychowawcza (11,28), pedagogika resocjalizacyjna (10,56), skandynawistyka (9,58) i amerykanistyka (9,32).

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki