MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił datę zakończenia dydaktyki. Studenci nie wrócą na zajęcia z pacjentami w tym roku akademickim

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Piotr Hukało
Do 7 czerwca mają zakończyć się wszystkie zajęcia dydaktyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Oznacza to, że ćwiczenia wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentami nie zostaną wznowione w tym roku akademickim. Władze uczelni chcą jednak umożliwić ukończenie pełnego toku studiów ostatnim rocznikom.

Studenci GUMed nie wrócą na zajęcia dydaktyczne w tym roku akademickim ze względu na epidemię koronawirusa

Z powodu zagrożenia epidemicznego Gdański Uniwersytet Medyczny, podobnie jak inne uczelnie wyższe w Polsce, wdrożył rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie zajęć w systemie elearningowym. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, od kilku tygodni nie są przeprowadzane żadne ćwiczenia wymagające obecności studentów w przestrzeni uczelnianej. Teraz władze uczelni ogłosiły datę końca semestru letniego.

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo chorych, studentów i personelu szpitali nie chcemy wznawiać zajęć studentów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Pragnę Państwa poinformować, że planujemy zakończenie nauczania w semestrze letnim do 7 czerwca br. Dotyczy to wszystkich roczników i kierunków, z ewentualnymi wyjątkami dla ostatnich lat studiów - oświadczył prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podejmujemy tę decyzję, aby zapewnić uporządkowany przebieg sesji egzaminacyjnej, przewidywalność najbliższych miesięcy dla studentów i pracowników, a także umożliwić spokojniejsze przygotowanie się do kolejnego trudnego roku akademickiego.

Ponadto, uczelnia zamierza po majówce uruchomić zajęcia zdalne w pełnym wymiarze godzinowym dla studentów ostatnich lat. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim pozwolić na ukończenie toku nauczania. Proces ten wymaga jednak zmian na poziomie ministerialnym.

- Liczymy na nieodległe ogłoszenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia, której zapisy pozwolą
na zwiększenie odsetka zajęć zdalnych służących uzyskaniu efektów uczenia się przypisanych do zajęć kształtujących umiejętności praktyczne do poziomu 40-50 proc. punktów ECTS. W tych warunkach powinniśmy zachować elastyczność i umożliwić dokończenie studiów studentom ostatnich roczników w możliwie szybkim terminie - stwierdził rektor uczelni.

Natomiast w przypadku, kiedy nie uda się zakończyć wszystkich zajęć do 7 czerwca, uczelnia podejmie decyzję o przesunięciu sesji egzaminacyjnej dla konkretnych kierunków.

Z kolei niezrealizowane zajęcia praktyczne dla niższych roczników zostaną przeniesione na przyszły rok. Uczelnia dopuści również przeprowadzanie zaliczeń końcowych i egzaminów dyplomowych w trybie zdalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki