Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił datę zakończenia dydaktyki. Studenci nie wrócą na zajęcia z pacjentami w tym roku akademickim

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Piotr Hukało
Do 7 czerwca mają zakończyć się wszystkie zajęcia dydaktyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Oznacza to, że ćwiczenia wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentami nie zostaną wznowione w tym roku akademickim. Władze uczelni chcą jednak umożliwić ukończenie pełnego toku studiów ostatnim rocznikom.

Studenci GUMed nie wrócą na zajęcia dydaktyczne w tym roku akademickim ze względu na epidemię koronawirusa

Z powodu zagrożenia epidemicznego Gdański Uniwersytet Medyczny, podobnie jak inne uczelnie wyższe w Polsce, wdrożył rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie zajęć w systemie elearningowym. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, od kilku tygodni nie są przeprowadzane żadne ćwiczenia wymagające obecności studentów w przestrzeni uczelnianej. Teraz władze uczelni ogłosiły datę końca semestru letniego.

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo chorych, studentów i personelu szpitali nie chcemy wznawiać zajęć studentów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Pragnę Państwa poinformować, że planujemy zakończenie nauczania w semestrze letnim do 7 czerwca br. Dotyczy to wszystkich roczników i kierunków, z ewentualnymi wyjątkami dla ostatnich lat studiów - oświadczył prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podejmujemy tę decyzję, aby zapewnić uporządkowany przebieg sesji egzaminacyjnej, przewidywalność najbliższych miesięcy dla studentów i pracowników, a także umożliwić spokojniejsze przygotowanie się do kolejnego trudnego roku akademickiego.

Ponadto, uczelnia zamierza po majówce uruchomić zajęcia zdalne w pełnym wymiarze godzinowym dla studentów ostatnich lat. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim pozwolić na ukończenie toku nauczania. Proces ten wymaga jednak zmian na poziomie ministerialnym.

- Liczymy na nieodległe ogłoszenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia, której zapisy pozwolą
na zwiększenie odsetka zajęć zdalnych służących uzyskaniu efektów uczenia się przypisanych do zajęć kształtujących umiejętności praktyczne do poziomu 40-50 proc. punktów ECTS. W tych warunkach powinniśmy zachować elastyczność i umożliwić dokończenie studiów studentom ostatnich roczników w możliwie szybkim terminie - stwierdził rektor uczelni.

Natomiast w przypadku, kiedy nie uda się zakończyć wszystkich zajęć do 7 czerwca, uczelnia podejmie decyzję o przesunięciu sesji egzaminacyjnej dla konkretnych kierunków.

Z kolei niezrealizowane zajęcia praktyczne dla niższych roczników zostaną przeniesione na przyszły rok. Uczelnia dopuści również przeprowadzanie zaliczeń końcowych i egzaminów dyplomowych w trybie zdalnym.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie