Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Nikt nie wygania studentów z akademików w Trójmieście. Uniwersytet Morski w razie potrzeby ma przygotowaną izolatkę

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W związku z epidemią koronawirusa studenci i goście akademików Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie muszą je "niezwłocznie" opuścić. Zarządzenie nie obowiązuje studentów zagranicznych, gości z zagranicy oraz doktorantów. Tak postanowił rektor uczelni prof. Wiesław Bielawski i nie jest w tej decyzji odosobniony. Władze wielu uniwersytetów zadecydowało podobnie. Lokatorzy trójmiejskich domów studenta nie muszą martwić się o to, że zostaną "wysiedleni", a Uniwersytet Morski w Gdyni profilaktycznie przygotował nawet izolatkę.

Podobne zarządzenia wydał rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusza Trziszkę. Studenci oraz doktoranci do 17 marca mają czas na opuszczenie akademików. Ci, którzy nie mogą wyjechać z powodu pracy lub braku innego miejsca zamieszkania muszą pisemnie wystąpić o zgodę na pozostanie w domu studenckim. W zarządzeniu zaznaczono też, że nie dotyczy ono studentów i doktorantów z zagranicy. W razie konieczności będą musieli przenieść się do innego, wskazanego przez uczelnię domu studenckiego.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

W komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej Politechnika Gdańska informuje, że:

- Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich i wprowadza się zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych. Do budynków wpuszczane będą tylko osoby, które w nich mieszkają - czytamy.

Podobny zapis można znaleźć w rozporządzeniach innych trójmiejskich uczelni:

- Uniwersytet Gdański rekomenduje studentom zagranicznym pozostanie w akademikach i ograniczenie jakichkolwiek podróży - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Powrót z wyjazdów wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Studenci polscy nadal mogą przebywać w akademikach, w ten sposób możemy monitorować sytuację i udzielić im wsparcia w razie potrzeby. Wprowadzony został także bezwzględny zakaz odwiedzin w akademikach i hotelach asystenckich.

Źle się czujesz? Podejrzewasz, że możesz być zarażony?
Zadzwoń: infolinie dotyczące koronawirusa: 800 190 590 (NFZ), 22 560 16 00 (ZUS), 22 505 11 88 (PZU). Działa także rządowa strona gov.pl/koronawirus
Z relacji jednej ze studentek UG wynika, że drzwi od akademika przy ul. Polanki są blokowane i przyciskiem otwierane przez panie na portierni.

- Jest ograniczenie lub zakaz odwiedzin z zewnątrz - potwierdza studentka Anna Polkowska. - Wszelkie kwaterunki w akademikach są teraz wycofywane, a ludzie odsyłani do domów. Generalnie każdy kto może to zrobić, wyjeżdża do domu.

Opuszczenie akademików zalecił także Rektor Uniwersytetu Morskiego:

- Nasi studenci nie muszą opuszczać akademików - informuje Agnieszka Czarnecka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Rektor Uniwersytetu Morskiego wydał zalecenie, aby studenci mieszkający w akademikach pojechali do domów. Ci, którzy nie mogą wyjechać, bo pracują albo z innych powodów osobistych, zostają w akademikach, jednak z zaleceniem, aby unikali skupisk. Jest zakaz odwiedzin, zamknęliśmy również kwaterowanie nowych studentów.

- Mamy przygotowaną izolatkę, gdyby była taka potrzeba. Studenci zagraniczni są traktowani tak samo jak nasi. Jeśli nie wyjeżdżają, to muszą stosować się do zaleceń - dodaje gdyńska rzecznika.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki