Gdański stadion w 100 kartonach

  Gdański stadion w 100 kartonach

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  137 tomów liczy projekt wykonawczy stadionu Baltic Arena. Dokumenty w komplecie dotarły z biura projektanckiego firmy RKW w Duesseldorfie do Gdańska jeszcze w starym roku - tak jak zakładał harmonogram. Zgodnie z nim, za trzy i pół tygodnia w decydującą fazę wejdzie przetarg na prace budowlane przy Baltic Arenie.
  Papiery z Duesseldorfu dotarły do siedziby spółki BIEG 2012, odpowiedzialnej za budowę stadionu, spakowane w ponad sto kartonów. Nad ich analizą pracować będzie kilkadziesiąt osób. Będą to pracownicy BIEG, a także konsultanci z brytyjskiej firmy Mott MacDonald oraz z Amsterdam Arena. To ostatnie przedsiębiorstwo jest operatorem stadionu Ajaksu (noszącego właśnie nazwę Amsterdam Arena), a także kilku innych stadionów w Holandii.


  - Czekają nas trzy tygodnie bez snu, ale jesteśmy do tego przyzwyczajeni - śmieje się Ryszard Trykosko, prezes BIEG. Trykosko nie wyklucza, że do projektu mogą zostać naniesione ostateczne poprawki, podobne do tych uwzględnionych w ostatnich dniach grudnia. Po sugestiach UEFA o kilka metrów przesunięto ogrodzenie i kołowroty, przez które kibice będą przechodzić, żeby dostać się na stadion.

  - Ostateczny termin zakończenia analizy projektu wykonawczego, wraz z ewentualnymi poprawkami, to niedziela 25 stycznia - mówi Trykosko.
  Później pracownicy BIEG, bogatsi o doświadczenia z analizy, przygotują materiały dla siedmiu firm startujących w przetargu na prace budowlane. 27 stycznia do tych firm zostanie rozesłany tzw. SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia) oraz zaproszenia do złożenia szczegółowych ofert.

  To kto zostanie wykonawcą właściwych prac budowlanych, rozstrzygnie się w połowie kwietnia.
  Tymczasem, od 15 grudnia, na Letnicy trwają przygotowania do właściwej budowy, czyli roboty ziemne i melioracyjne. Firma Wakoz na razie osusza teren (poszerzono i udrożniono kanały melioracyjne, którymi woda spływa do Martwej Wisły), a na początku następnego tygodnia rozpocznie się wywożenie torfu.

  Do wywiezienia jest ok. miliona metrów sześciennych torfu. Szefowie Wakozu planują zaangażowanie do tego nawet stu ciężarówek. Torf będzie transportowany do żwirowni położonych za obwodnicą Trójmiasta. W przeciwną stronę ciężarówki przywiozą kruszywo i popioły, którymi zasypane zostaną doły po torfie. Pewien zapas kruszyw i popiołów - ok. 15 tys. metrów sześc. - musi być jednak zgromadzony na Letnicy jeszcze zanim rozpocznie się wywózka torfu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Można taniej

  bodek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Po co wozić tysiące to kruszywa przez Gdańsk, kiedy 300 m od stadionu jest pełno kruszywa sztucznego nadajacego się do wymiany gruntu i betonów konstrukcyjnych? Anglicy z tego kruszywa budują...rozwiń całość

  Po co wozić tysiące to kruszywa przez Gdańsk, kiedy 300 m od stadionu jest pełno kruszywa sztucznego nadajacego się do wymiany gruntu i betonów konstrukcyjnych? Anglicy z tego kruszywa budują obiekty sportowe na Olimpiadę 2012, a my nie możemy wybudować jednego stadionu?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adamowicz buduje za nasze pieniądze

  Jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Jak się komuś podoba ten stadion to niech go buduje za swoje, a nie nasze, pieniądze. Mnie nie stać na budowę POMNIKA PANA ADAMOWICZA.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pięknie to my za to zabulimy...

  Wert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Rozrzutność zwyczajna, nic więcej. A ten stadion będzie stał PUSTY po Euro. Zwyczajnie nie będzie go kim zapełnić. Powinno się budować najtańsze, "jednorazowe" obiekcidła, innych nie warto. Ale...rozwiń całość

  Rozrzutność zwyczajna, nic więcej. A ten stadion będzie stał PUSTY po Euro. Zwyczajnie nie będzie go kim zapełnić. Powinno się budować najtańsze, "jednorazowe" obiekcidła, innych nie warto. Ale państwo z gdańskiego PO mają gest za NASZE pieniążki... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękny stadion, ale...

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Stadion bardzo mi się podoba, ale cały czas mowa o ekologii i nasuwa się pytanie "Po co na papierze?". Czy nie można by tych danych miec zapisanych na jakimś przenośnym dysku? Zaoszczedzono by,...rozwiń całość

  Stadion bardzo mi się podoba, ale cały czas mowa o ekologii i nasuwa się pytanie "Po co na papierze?". Czy nie można by tych danych miec zapisanych na jakimś przenośnym dysku? Zaoszczedzono by, czas, pieniądze i drzewa... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo