MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zerwana trakcja na Podwalu Przedmiejskim. Ruch tramwajów przywrócony. Kursowała autobusowa komunikacja zastępcza

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Karolina Misztal
Poważna awaria na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku we wtorek, 28.07.2020. Z powodu zerwanej sieci trakcyjnej ruch tramwajów wstrzymany. Uruchomiono autobusową komunikację zastępczą.

AKTUALIZACJA, 29.07.2020 R., GODZ. 16.00

Udało się naprawić zerwaną sieć trakcyjną. Pracownicy pogotowia sieciowego spółki GAiT musieli praktycznie odbudować cały fragment sieci: podnieść i uzupełnić przewód jezdny oraz linę nośną, wymienić izolatory stropowe i wysięgnikowe, a także laski wysięgnika, złącza profilowe i linowe oraz linki wysięgnika. W usuwanie awarii zaangażowani byli wszyscy pracownicy pogotowia oraz dwa specjalistyczne samochody sieciowe.

Okoliczności, w których doszło do awarii zbada komisja techniczna powołana przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Pod uwagę brane jest między innymi uszkodzenie sieci trakcyjnej przez obcy pojazd na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Podwala Przedmiejskiego. Specjaliści podkreślają, że nawet niewielkie nadszarpnięcie przewodu w jednym punkcie może doprowadzić do poluzowania sieci na odcinku nawet jednego kilometra.

AKTUALIZACJA, GODZ. 9.00

Nawet do godz. 12.00 potrwać może naprawa zerwanej sieci trakcyjnej na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną awarii. Jak udało nam się dowiedzieć, wyjaśnianiem okoliczności całego zdarzenia zajmie się w najbliższych dniach wewnętrzna komisja GAiT.

- Przyczyny awarii będzie musiała zbadać komisja, bo kwestia jest sporna, czy zawiniła sieć czy pantograf - usłyszeliśmy w Gdańskich Autobusach i Tramwajach. - Wyjaśnianie okoliczności zdarzenia potrwa kilka najbliższych dni, może tydzień. A jeśli zaistnieje potrzeba wykonania dodatkowych ekspertyz, to nawet dłużej. Trzeba dokładnie zbadać, co zawiodło i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Zerwana trakcja na Podwalu Przedmiejskim 28.07.2020

- Z powodu zerwania sieci trakcyjnej na ul. Podwale Przedmiejskie tramwaje linii 8 z Jelitkowa i 9 ze Strzyży PKM kursują do Śródmieścia SKM – informuje ZTM Gdańsk. - Na odcinku Śródmieście SKM - Stogi Plaża - Śródmieście SKM funkcjonuje autobusowa komunikacja zastępcza.

Autobusy komunikacji zastępczej na Stogach kursują jak linia 158, nie zatrzymują się na wysokości przystanków tramwajowych Zimna, Stogi i Rozłogi.

Z powodu zablokowanego przejazdu przy skrzyżowaniu ul. Podwale Przedmiejskie/Chmielna, tymczasowo nieobsługiwany jest przystanek Chmielna (n/ż) w kierunku Dworca Głównego dla linii 106 i 111.

- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład, pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 8, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusami komunikacji zastępczej do pętli Stogi Plaża - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM Gdańsk.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki