Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Większe lotnisko coraz bliżej

Kazimierz Netka
Grzegorz Mehring
Stadion PGE Arena, już prawie gotowy do rozgrywek mistrzostw Europy w piłce nożnej w Gdańsku, staje się zachętą do przyspieszenia działań realizatorów innych obiektów związanych z tym wydarzeniem. Tak się dzieje również na gdańskim lotnisku.

Zresztą, w porcie lotniczym niemal wszystko powinno się stać większe niż teraz nie tylko z uwagi na spodziewany znaczący wzrost ruchu pasażerów w czerwcu przyszłego roku podczas mistrzostw. Rozbudowę portu lotniczego w Rębiechowie wymusza systematycznie rosnąca liczba osób korzystających z tego lotniska.

Fakt, że w Gdańsku będą rozgrywane mecze podczas mistrzostw Euro 2012, niewątpliwie jeszcze bardziej zachęca biznesmenów do lokowania swoich biur w pobliżu lotniska. Stanie się ono sławne w świecie. Wiele jednak zależy od opinii podróżujących samolotami podczas wielkiego natężenia ruchu, jakie będzie w czerwcu przyszłego roku - w trakcie Euro 2012.

Znaczący przyrost liczby pasażerów na lotnisku w Rębiechowie notowany jest już od kilkunastu lat. Największe tempo zwiększania się zainteresowania podróżami lotniczymi z i do Trójmiasta obserwowane jest od kilku lat. O tym jak przybywało podróżnych i czego możemy się spodziewać w przyszłości, m.in. w związku z Euro 2012, mówiono również podczas spotkania poświęconego budowie hotelu przy gdańskim lotnisku.

- Będziemy pierwszym regionalnym portem lotniczym, który zawarł umowę i doprowadził do budowy hotelu przy lotnisku - mówił podczas spotkania w sprawie budowy hotelu Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Oto trochę historii: w 1994 roku, gdy powstawała nasza spółka, mieliśmy na lotnisku trzech przewoźników, pięć połączeń do pięciu krajów, niespełna 146 tysięcy pasażerów rocznie. Pamiętaliśmy dokładnie, który samolot o której godzinie odlatuje - tak mało ich było. Po 10 latach, w 2004 roku, gdy doszło do otwarcia nieba nad Polską, z naszego lotniska korzystało pięciu przewoźników, było dziewięć połączeń do czterech krajów i prawie pół miliona pasażerów rocznie. Dzisiaj mamy 10 przewoźników, 42 połączenia do 13 krajów, obsłużyliśmy 2230 tysięcy pasażerów w ciągu ubiegłego roku i posiadamy siatkę połączeń na prawie całą Europę. Nasze lotnisko też się rozwija, żeby nasi klienci byli zadowoleni.

Czytaj też:Czy Lechia kupiła awans do drugiej ligi?

- Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy znajduje się w fazie realizacji największego w swojej historii programu inwestycyjnego przypadającego na lata 2009-2015, o wartości 400 milionów złotych - informuje Michał Dargacz, rzecznik prasowy zarządu tego lotniska.

- Najważniejsze inwestycje , realizowane w celu sprawnej obsługi ruchu podczas rozgrywek UEFA Euro 2012, to między innymi budowy: nowego terminalu pasażerskiego T2, przedterminalowej (urządzanej przed budynkiem dworca) płyty postojowej dla samolotów, drogi kołowania. Inwestycje te pochłoną przeszło 300 milionów złotych, w tym ponad 230 milionów kosztować będzie terminal T2. Należy jednak podkreślić, że organizacja mistrzostw UEFA Euro 2012 wpłynęła tylko na modyfikację (a dokładniej na przyśpieszenie) realizacji niektórych ze wspomnianych elementów infrastruktury. Każda z 13 realizowanych teraz inwestycji jest urzeczywistnianiem długookresowych założeń rozwoju infrastruktury Portu Lotniczego Gdańsk, niezależnych od organizacji UEFA Euro 2012.

Obecnie inwestycje są w trakcie realizacji. Nowa droga kołowania oraz przedterminalowa płyta postojowa dla samolotów zgodnie z planami funkcjonować będzie już w sezonie zimowym 2011 roku. Pierwszy pasażer w nowym terminalu pasażerskim T2 ma zostać odprawiony 1 kwietnia 2012 roku.

- Według założeń naszych oraz ekspertów z UEFA, maksymalna liczba kibiców, jaka przyleci oraz odleci w trakcie rozegranych w Gdańsku czterech meczów, wynosi 160 tysięcy osób - stwierdza Michał Dargacz.

- Większość kibiców przewożona będzie z lotniska specjalnymi autokarami oraz środkami komunikacji miejskiej. Łącząca port lotniczy z centrum miasta (poszerzana obecnie) ulica Słowackiego w dniach meczowych ma być przeznaczona wyłącznie dla uczestników Euro 2012. Największym wyzwaniem dla Portu Lotniczego Gdańsk podczas mistrzostw będzie konieczność terminowej i sprawnej obsługi dużej liczby pasażerów kibiców, którzy szczególnie po zakończeniu meczu mogą się w tym samym czasie pojawić na lotnisku. Aby zapewnić maksymalnie sprawną obsługę i zapobiec ewentualnym problemom, wspólnie z ekspertami UEFA opracowaliśmy specjalny plan operacyjny. Projekt ten kompleksowo traktuje wszelkie aspekty obsługi ruchu podczas trwania UEFA Euro 2012 w obrębie portu lotniczego.

Plan operacyjny przewiduje np. dodatkowe miejsca dla autokarów z kibicami, adaptację hangaru lotniczego na potrzeby odpraw kibiców, w odseparowaniu od reszty pasażerów.

- Posiadając nowo rozbudowaną infrastrukturę, wielowariantowy plan operacyjny oraz dotychczasowe doświadczenie w obsłudze wzmożonego ruchu lotniczego generowanego przez uroczystości takie jak na przykład rocznica powstania Solidarności czy obchody wybuchu II wojny światowej, możemy być spokojni o logistyczną obsługę UEFA Euro 2012 w zakresie lotniska w Gdańsku - zapewnia Michał Dargacz, rzecznik prasowy zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Poprawią się też warunki działania funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- W nowym terminalu portu lotniczego, który będzie funkcjonował jako terminal odlotowy, Straż Graniczna będzie wykonywać dotychczasowe zadania w ośmiu stanowiskach kontroli bezpieczeństwa pasażerów - mówi ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Tam też będzie sprawdzanie bagażu kabinowego, kontrola bezpieczeństwa załóg samolotów i pasażerów klasy biznes, kontrole bezpieczeństwa bagażu rejestrowanego.

Poczytaj o raporcie dotyczącym m.in. korków w Gdańsku

Powstaną cztery podwójne kabiny kontroli paszportowej do obsługi pasażerów i podwójna kabina kontroli paszportowej do obsługi załóg samolotów. Stary terminal ma zostać przystosowany (przebudowany) do celów obsługi przylotów. Mają się w nim znaleźć trzy podwójne kabiny kontroli paszportowej do obsługi pasażerów i załóg. Najnowszej generacji urządzenia do kontroli bezpieczeństwa, czyli urządzenia do prześwietlania bagażu kabinowego i bagażu rejestrowanego oraz bramki do wykrywania metalu, będą najnowocześniejsze w Polsce. Spełnią one standardy zawarte w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Planowana rozbudowa stanowisk kontroli bezpieczeństwa i najnowocześniejszy system transportu bagażu rejestrowanego z pewnością zwiększą przepustowość portu lotniczego. Wzrośnie bowiem liczba pasażerów, których można obsłużyć w tym samym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki