Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Program obchodów rocznicy Sierpnia'80 organizowanych przez ECS

Jarosław Zalesiński
Grzegorz Mehring/Archiwum
Wykład francuskiego filozofa Guya Sormana, wręczenie Medali Wdzięczności oraz akcje edukacyjno-kulturalne w dzielnicach Gdańska - to najważniejsze imprezy przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 33. rocznicy Sierpnia'80.

Sala BHP, w której w sierpniu 1980 roku podpisano porozumienie, kończące strajk w Stoczni Gdańskiej, doczekała się swojego święta. 14 sierpnia, w rocznicę wybuchu strajku, w jej sąsiedztwie odbędzie się edukacyjny festyn. Będzie na nim można obejrzeć projekcje filmów dokumentalnych, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych albo przyłączyć się do podwórkowych zabaw z lat 80. XX wieku - gry w kapsle, w klasy czy w gumę.

Święto Sali BHP będzie jednym z punktów gdańskich obchodów kolejnej rocznicy strajku z 1980 r. - Święto odbywa się po raz pierwszy, będzie miało jeszcze skromy przebieg. Zakończy się koncertem jazzowym - zapowiadał na środowej konferencji prasowej Wojciech Kwidziński z Fundacji Promocji Solidarności.

Konferencję prasową zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności.
- Obchodom będzie przyświecała myśl, by poznawać historię i dzięki temu decydować o przyszłości - tłumaczył Basil Kerski, dyrektor ECS. - Nie chcemy zredukować obchodów do samego tylko upamiętniania. Zaplanowaliśmy projekty społeczne, które będą miały trwały efekt.

Ważnym punktem obchodów będzie wykład Guy Sormana, francuskiego filozofa i publicysty. Ten jeden z najbardziej znanych w świecie obrońców idei wolności 30 sierpnia w Dworze Artusa wygłosi wykład o etyce solidarności. Będzie to przedłużeniem tradycji, rozpoczętej rok temu wykładem ojca Adam Bonieckiego.

Sierpniowa rocznica będzie okazją do wręczenia Medali Wdzięczności, przyznawanych przez ECS osobom z zagranicy, które wspierały ruch Solidarności. Kolejnymi laureatami tego wyróżnienia będą Daniel Beauvois, francuski historyk, Francoise Breton-Baluka, francuska działaczka związkowa, znany rosyjski pisarz Władimir Bukowski, włoski wydawca Francesco Cataluccio oraz fotografik Chris Niedenthal.

Europejskie Centrum Solidarności za obecnej dyrekcji nie skupia się na organizowaniu rocznicowych megakoncertów, bardziej wierząc w edukacyjny efekt działań, podejmowanych w małej skali w różnych dzielnicach Gdańska z udziałem ich mieszkańców. Działania pod hasłem "Zrozumieć Sierpień" będą się rozgrywały w sąsiedztwie terenów postoczniowych, w Brzeźnie, Nowym Porcie, na Oruni, Siedlcach i Stogach. W tej ostatniej części miasta społecznicy zaproszą 31 sierpnia w okolice Pustego Stawu, zaniedbanego dziś jeziorka, które niegdyś było atrakcją funkcjonującego na Stogach w XIX w. kąpieliska. Na Oruni 14 sierpnia odbędzie się koncert rockowo-bluesowy. Społecznicy z Nowego Portu zaproszą na pięć spacerów po dzielnicy, odkrywających atrakcje tej części miasta. Na Siedlcach odbędą się m.in. koncerty, w Brzeźnie - akcje plastyczne.

ECS włącza się jednak także, jako jeden z organizatorów festiwalu Solidarity of Arts, w wielkie przedsięwzięcia kulturalne. Jednym z nich będzie koncert "McFerrin +", który odbędzie się 17 sierpnia.

31 sierpnia tradycyjnie odbędzie się msza w kościele św. Brygidy, po której zostaną złożone kwiaty pod bramą nr 2.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki