Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prezydent Aleksandra Dulkiewicz z wotum zaufania. Raport o stanie miasta wywołał burzliwą dyskusję radnych

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Jakub Steinborn
Po niemal 8 godzinach chwilami burzliwej debaty, prezydent Aleksandra Dulkiewicz otrzymała od rady miasta wotum zaufania. Podstawą dyskusji był raport o stanie miasta. Opozycja: „360 stron laurki. Jesteśmy od tego, by uzupełnić go o to, co się w nim nie znalazło.” prezydent przedstawiła sprawozdanie budżetowe za 2021 rok i uzyskała od rady absolutorium. Obrady nad kolejnymi punktami cały czas trwają.

Absolutorium dla Aleksandry Dulkiewicz

21 głosów za, 12 przeciw, nikt się nie wstrzymał. Tak po 8 godzinach obrad głosowała gdańska rada miejska w sprawie wotum zaufania dla prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wprawdzie jeszcze przed zaprezentowaniem przez nią raportu o stanie miasta było jasne, jaki będzie wynik głosowania, jednak dyskusja nad dokumentem była długa i nie brakowało w niej emocjonalnych wymian zdań między radnymi większości i opozycji.

Według raportu, liczba mieszkańców Gdańska spadła o 184 osoby i wynosiła na koniec 2021 roku 470 621 gdańszczan. W mieście jest też ujemny przyrost naturalny, było o 1037 więcej zgonów niż urodzin. Rok ten był kolejnym rokiem pandemicznym.
W listopadzie zanotowano blisko 950 zgonów, co było największą liczbą od II wojny światowej. Na przeciwdziałanie skutkom pandemii covid-19, miasto wydało blisko 19 mln zł, z tego ponad 13 mln środków własnych.

71,6 proc gdańszczan jest zaszczepionych przeciw wirusowi i jest to najlepszy wynik gminy w województwie. Ubiegłoroczny budżet nie miał deficytu, miasto wydało mniej (blisko 4,2 mld zl) niż zarobiło (4,3 mld).

W stosunku do 2020 roku wzrosły i wydatki (o 231 mln) i dochody (o 376,5 mln zł). Przybyło 500 miejsc w 5 nowych żłobkach i 540 miejsc w przedszkolach publicznych. Do ponad 86 tys. wzrosła liczba podmiotów gospodarczych w Gdańsku (o 4,6 proc), miasto chwali się m. in. ściągnięciem fabryki Northvolt.

Spośród inwestycji miejskich eksponowana jest nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej Nomus na terenach postoczniowych. Podjęto decyzję o organizacji Parku Południowego oraz powołano biuro architekta miasta. Cała prezentacja na forum rady utrzymana była w dominującym nastroju rosnących pozytywnych parametrów i osiągnięć.

Dyskusję nad raportem otworzyły głosy dziesięciorga gdańszczan, którzy zbierali podpisy, by móc wystąpić na forum. Były to głownie wystąpienia działaczy młodzieżowej rady miasta i głównie głosy pozytywne. Na ich tle odcięło się gorzkie zdanie na temat mieszkalnictwa Cypriana Mrzygłoda, działacza Młodej Lewicy, który skrytykował politykę mieszkaniową oraz zdanie Gabrieli Nawrot ze Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność”, które właśnie straciło siedzibę w ECS

Raport o stanie Miasta Gdańska

Dyskusję radnych otworzyły głosy opozycji.

- Widzimy pozytywy w 2021 roku. Widzimy solidarność w działaniach społecznych, widzimy współpracę z rządem

deklarował konsyliacyjnie radny Przemysław Majewski z PiS. Dalej radny wymienił wiele szczegółowych nieprawidłowości w Gdańskich Nieruchomościach, często będących życiowymi tragediami lokatorów. Opisywał sytuację związaną z planem zagospodarowania dla Brzeźna, sprawy wycinek drzew, usychających nowych nasadzeń.

Wtórował mu radny Andrzej Skiba, opisując m. in. przypadki „samozapłonu deweloperskiego”, opóźnienia w rozliczeniach za media w Gdańskich Nieruchomościach, bardzo drogie „meble miejskie” w Parku Reagana, czy dyskusyjne odkupienie za 40 mln zł spółki Saur Neptun Gdańsk od francuskiego współwłaściciela.

Wypowiedzi radnych z prezydenckiej koalicji, m. in. Beaty Dunajewskiej, Krystiana Kłosa, Bogdana Oleszka, Wojciecha Błaszkowskiego i Emilii Lodzińskiej z jednej strony podkreślały to co udało się osiągnąć miastu w 2021 roku, z drugiej – były polemiką wobec zrzutów radnych opozycji. Ci, odpowiadający ad vocem, przywoływali kolejne wpadki miasta: smród z Szadółek, „dziurę wstydu” przy plaży w Brzeźnie, pojawiła się też uschnięta palma z Parku Oliwskiego.

- Ponieważ raport jest taka piękną laurką, ładnie wydaną, i można przeczytać w niej same superlatywy, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby suplementować go o te rzeczy, o których się w nim nie mówi - opisywał role opozycji w radzie Kazimierz Koralewski z PiS. - Skupiamy się na tym, co chcielibyśmy do niego dodać.

Po kolejnej wielogodzinnej dyskusji nad przedstawionym przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz sprawozdaniem budżetowym, pozytywnie zaopiniowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową, rada podjęła decyzję nad jego przyjęciem. Absolutorium zostało przegłosowane takim samym jak wotum zaufania stosunkiem głosów 21 do 12.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
21 tys. złotych dla dyrektorów gdańskich instytucji. Zarządzenie wydała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki