Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Niepełnosprawni z ECS nadal bez lokalu. Basil Kerski chce udostępnić im swoje biuro

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
Władze ECS podkreślają, że nie dyskryminują osób niepełnosprawnych. Przedstawiły zasady najmu pomieszczeń w budynku przez organizacje pozarządowe, w tym dla niepełnosprawnych. Tymczasem Gdańskie Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu “Solidarność” (GSINR), które 1 lipca ma opuścić ECS, nie ma żadnego innego lokalu w mieście. Basil Kerski, dyrektor ECS w Gdańsku, chce im teraz oddać swoje biuro.

Niepełnosprawni zostaną wyrzuceni z ECS? "Nie mamy gdzie się podziać"

Przypomnijmy, że GSINR rezyduje w ECS od 2016 roku. Organizacja zajmuje się wsparciem osób niepełnosprawnych. Pojawiają się tam chorzy na wózkach, o kulach i z problemami narządów ruchu. GSINR zapewnia pomoc prawną, doradza w sprawach zdrowotnych, a nawet skutecznie pozyskuje pieniądze z funduszu PFRON na działania statutowe.

Teraz działalność stowarzyszenia stoi pod znakiem zapytania. Organizacja nie wygrała konkursu na biuro w ECS. Przegrała m.in. z organizacjami równościowymi, czy prowadzącymi działalność gospodarczą i w efekcie 1 lipca nie może tam prowadzić swojej statutowej działalności.

Wcześniej pisaliśmy: Płażyński o sytuacji inwalidów w Europejskim Centrum Solidarności: "Doszło do pogwałcenia pewnych elementarnych zasad równości"

- ECS jest miejscem, gdzie nie ma barier architektonicznych. Nie mamy gdzie się podziać. Szukamy lokalu, ale takich nie ma. Byliśmy w magistracie i wszystkie lokale, które nam zaproponowano były do remontu i do dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Nie mamy takich pieniędzy by przeprowadzić prace - mówi Edyta Stobba ze stowarzyszenia GSINR.

Europejskie Centrum Solidarności nieugięte

Władze ECS w czwartek przedstawiły szczegółowe zasady konkursu. Ponadto omówiono także zasady wynajmu biurek w ECS na godziny i podkreślano, że to świetne rozwiązanie. Co więcej, zalecano GSINR wykorzystać taką formułę.

Basil Kerski, dyrektor ECS w Gdańsku obecny na konferencji powiedział, że ECS nie dyskryminuje osób niepełnosprawnych. Tego rodzaju organizacje, starając się o biuro w ECS, muszą się liczyć, że będą musiały opuścić lokal kiedyś, gdy nie wygrają konkursu. Co ciekawe, władze ECS przekazały także posłowi PiS, Kacprowi Płażyńskiemu zasady, punktację, a także opinie komisji konkursowej. Głównym zarzutem do GSINR było to, że nie wpisują się w działania ECS-u.

Takiej ocenie dziwił się radny PiS, Przemysław Majewski.

- Oceny członków komisji konkursowej są zaskakujące. Jedni oceniali stowarzyszenie wysoko, a drudzy nisko. W komisji zasiadali pracownicy ECS. Można było konkurs zaplanować i przeprowadzić nieco inaczej - mówił radny.

ZOBACZ TEŻ: WBIJAM SZPILĘ. Gdzie są wyrzuty sumienia szefa ECS?

Zaskakująca decyzja szefa ECS

Pozostający w trudnej sytuacji członkowie GSINR mówili szefowi ECS, że są w beznadziejnej sytuacji. Miasto nie jest w stanie zapewnić im lokalu. Ponadto władze stowarzyszenia podkreślają, że przetwarzają dane osobowe wrażliwe i muszą korzystać ze stałego lokalu.

- Chcieliśmy się spotkać z prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz, byliśmy u Moniki Chabior zastępcy prezydenta Gdańska. Zostaliśmy odprawieni z kwitkiem. Nie mamy lokalu, miasto niczym nie dysponuje - mówi dalej Edyta Stobba.

W kontekście tych argumentów ciekawą propozycję złożył Basil Kerski.

- Udostępnienie stowarzyszeniu swoje biuro po 1 lipca do momentu, gdy władze znajdą odpowiednie dla siebie miejsce - zadeklarował szef ECS.

Tą decyzją Basil Kerski wprowadził uczestników konferencji w lekkie osłupienie, ale by nie było wątpliwości szybko powtórzył swoją deklarację.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki