Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Ostatni tydzień Jarmarku św. Dominika

Kamila Grzenkowska
Przed nami już ostatni tydzień wielkich jarmarkowych zakupów
Przed nami już ostatni tydzień wielkich jarmarkowych zakupów Archiwum
To już ostatni tydzień Jarmarku św. Dominika. Ci, którzy dotąd nie mieli okazji uczestniczyć w największej plenerowej imprezie Europy, mają czas do niedzieli. Na pamiątkę można kupić biżuterię z bursztynem, lniane chusteczki zdobione różyczkami lub mocniejsze trunki

- Przyznać trzeba, że w tym roku wyjątkowo sprzyja nam pogoda - mówi Alina Kornicka, handlująca na Pchlim Targu. - Prawie nie pada. Z drugiej jednak strony jak są duże upały, to turyści uciekają na plażę, a my smażymy się na Głównym Mieście.

Ci, którzy zrobią zakupy na kupieckich kramach, powinni dziś zajrzeć na Scenę Europejską, która mieści się na Targu Węglowym. Pod hasłem "Zielona Wyspa - Dzień Irlandzki" odbędzie się tu bowiem impreza rodem z kraju św. Patryka. Będą pokazy i warsztaty tańca irlandzkiego (w tym taniec miękki i step dance) w wykonaniu Zespołu Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego Animus Saltandi, nie zabraknie anegdot o Zielonej Wyspie oraz zabaw i konkursów z nagrodami dla publiczności. Dla wszystkich obecnych zagra formacja irlandzko-szantowa "Może i my". Wszystko w godz. 14 - 18 na Targu Węglowym.

Międzynarodowe Targi Gdańskie, organizator Jarmarku św. Dominika, mają też ciekawą propozycję dla osób, których fascynuje wszechświat.

Na Długim Targu, w pobliżu Zielonej Bramy, można obejrzeć wystawę plenerową pod hasłem - "Niebo nad jarmarkiem". To unikatowa kolekcja zdjęć, przedstawiająca planety Układu Słonecznego i komety, a także odległe mgławice, galaktyki i gromady gwiazd.

- Chcieliśmy nawiązać w ten sposób do obchodzonego obecnie Międzynarodowego Roku Astronomii. W 2009 r. przypada bowiem 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba, które okazało się przełomowym dla postrzegania Kosmosu wydarzeniem - wyjaśnia Joanna Czauderna - Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Pod fotografiami umieszczono teksty edukacyjne. - To niełatwe odpowiedzi na łatwe pytania - zauważają organizatorzy. Można z nich dowiedzieć się między innymi, kiedy występuje zjawisko zaćmienia Księżyca, czym jest mgławica planetarna i jak wygląda kosmiczny "pierścień z diamentem". Wystawę można oglądać przez całą dobę ( jest oświetlana po zmierzchu). Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki