Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk Oliwa. Deweloper chce postawić 32-metrowe budynki. Urzędnicy zmieniają plan

Ewelina Oleksy
Inpro chce u zbiegu ul. Opackiej i alei Grunwaldzkiej wybudować osiedle mieszkaniowe oraz pasaż handlowy. Miejscy planiści właśnie pracują nad zmianami w planie zagospodarowania, które dadzą zielone światło na budowę w tym miejscu 32-metrowych obiektów.

32 metry na terenie usługowym i 26 m na mieszkaniowym - o dopuszczenie takiej wysokości zabudowy zawnioskował do Biura Rozwoju Gdańska inwestor, który odkupił od Telewizji Polskiej działkę w sąsiedztwie parku oliwskiego.

Miejscy planiści właśnie pracują nad zmianami w planie zagospodarowania, które dadzą na to zielone światło. Obecnie obowiązujący plan dla działki w Oliwie zezwala na stawianie tam obiektów nie wyższych niż 15 m. Jeśli więc Rada Miasta przegłosuje wprowadzone do niego przez BRG poprawki, będzie to oznaczało zgodę na dwa razy wyższą zabudowę, niż obecnie dozwolona.

- Wnioski inwestora w kwestii podwyższenia wysokości zabudowy do 26 m na terenie mieszkaniowym oraz do 32 m na terenie usługowym zostały uwzględnione w całości - informuje Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.- Trudno jest jednak przewidzieć, ile potrwają prace nad projektem planu, a tym bardziej kiedy trafi on na sesję Rady Miasta, bo jeszcze jest przed etapem ustawowych uzgodnień i opinii.

Wyrażenie przez miasto zgody na postawienie 30-metrowych budynków, tyle że w Brzeźnie, już raz w Gdańsku rozpętało burzę. Skutek to fala protestów i zawiązanie się ruchu społecznego "Brzeźno nie dla wieżowców", którego działania sprawiły, że miasto póki co zrezygnowało z prac nad planem zezwalającym na wysokościowce. Jednak w przypadku Oliwy urzędnicy nie spodziewają się tak ostrych reakcji, bo, jak podkreślają, nie ma zagrożenia, by 32-metrowy obiekt ingerował w krajobraz historycznego parku.

- Działka u zbiegu alei Grunwaldzkiej i ul. Opackiej od lat niezagospodarowana w końcu może stać się wizytówką miasta, a jej położenie w Centralnym Paśmie Usługowym uzasadnia konieczność intensyfikacji zabudowy. Sąsiedztwo parku oliwskiego nie jest tu przeszkodą: od wschodu, południa i zachodu jest on otoczony tkanką miejską i jest to sytuacja typowa dla parków miejskich - tłumaczy Marek Piskorski. - Budowa osiedla mieszkaniowego przy parku oliwskim jest dobrym pomysłem. Miasto powinno rozwijać się do wewnątrz - uważa.

O swojej wstępnej koncepcji odnośnie działki w Oliwie deweloper Inpro opowiadał już jesienią ubiegłego roku podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy. Padło wówczas stwierdzenie o zainwestowaniu w niską zabudowę. - Proponujemy najbardziej optymalny wariant, który nie będzie zakłócał życia w Oliwie. Teren ma się dzielić na dwa fragmenty. Pierwszy to budownictwo mieszkaniowe, drugi niskie, jednokondygnacyjne obiekty handlowe, nie zasłaniające widoku na park oliwski - podkreślał wtedy Piotr Stefaniak, prezes zarządu Inpro. Jak tłumaczy teraz Stefaniak, wniosek ws. wysokości został sformułowany po wielu konsultacjach, w tym z mieszkańcami Oliwy, którzy zwracali uwagę na potrzebę budowy dyskontu handlowego, jakiego brakuje w tym rejonie.

Wizualizacje inwestycji w Oliwie, której koszt szacowany jest na ponad 200 mln zł, Inpro przygotuje dopiero po uchwaleniu planu zagospodarowania dla swojej działki.

Gdańsk nie skorzystał z prawa pierwokupu działki w Oliwie. Więcej na ten temat przeczytasz kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki