Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Lotos zaopatruje Japończyków w ksylen

Kazimierz Netka
Kazimierz Netka
W gdańskiej rafinerii Grupa Lotos uruchomiła we wtorek uroczyście nową linię do produkcji towaru eksportowego - ksylenu. Odbiorcami są Japończycy - firma Mitsubishi. Od razu zarezerwowali sobie kupowanie całej wytworzonej w Gdańsku ilości tego towaru, przez kilka lat.

- Przyzwyczajamy się pomału do tego, że tu, w Gdańsku, ciągle coś budujemy - mówił Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS podczas uroczystości oddania do użytku instalacji produkcji ksylenów. - Zapewniam was, że będziemy dalej budować, będzie więcej instalacji, a one to chluba nasza, LOTOSu, efekt pracy naszych ludzi. Daje to lepsze podstawy do tego, by spokojnie myśleć o zatrudnieniu i pracy w naszej firmie, coraz lepiej rozwijającej się. Funkcjonujemy, jako grupa LOTOS, z korzyścią dla społeczeństwa, dla polskie gospodarki - jako druga pod względem wielkości przychodów, firma w polskiej gospodarce. To element ekspansji tego zakładu wytwórczego. Ktoś, kto myślał, że będzie on zakładem innej firmy, był w błędzie. Udowodniliśmy, że potrafimy sami, pod szyldem LOTOS, pomnażać majątek dla dobra polskiej gospodarki. Dziękuję Mitsubishi za zawarcie stosownego porozumienia i umowy na odbiór produktów, bo to była podstawa do zdefiniowania konstrukcji finansowej przedsięwzięcia. Produkty z tej instalacji będą zadowalające dla naszego klienta i rozsławią nasz zakład.

- Ksyleny to nasza odpowiedź na nowe potrzeby naszego otoczenia rynkowego. Atrakcyjne marże handlowe na ich sprzedaży, oznaczają także wyższe dochody dla spółki - mówi Marek Sokołowski, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A. - Możliwość elastycznych zmian w profilu produkcji, to nasz atut rynkowy i kolejna korzyść z przeprowadzonych w firmie inwestycji. Teraz, gdy obserwujemy mniejszy popyt na benzynę, ograniczamy produkcję frakcji benzynowej, czyli reformatu, który przerabiać będziemy właśnie na ksyleny. A co ważne, na nasze ksyleny czeka już klient.

Odbiorcą ksylenów z gdańskiej rafinerii jest japońsko-niemiecka spółka Mitsubishi International GmbH. LOTOS podpisał z nią umowę o wartości ponad 800 mln złotych, dotyczącą sprzedaży ksylenów przez okres 3,5 roku.

Instalacja wydzielania ksylenów w gdańskiej rafinerii LOTOSu wyprodukuje ponad 120 tys. ton ksylenów rocznie. Przerabiać będzie 65 ton reformatu benzynowego na godzinę. LOTOS systematycznie dostosowuje swoją produkcję do wymagań w zakresie ochrony środowiska stawianych przez UE. Wytwarzanie ksylenów zmniejszy w istotny sposób udział węglowodorów aromatycznych w puli komponentów benzyn motorowych. To realizacja unijnych wymogów, która mówi o stopniowej konieczności ograniczania zawartość związków aromatycznych w benzynach.

Ksyleny to surowiec do produkcji poliestrów, z których powstają np. wyroby plastikowe, w tym popularne opakowania typu PET oraz tekstylia. Na świecie rośnie produkcja opakowań typu PET. W 2011 r. wynosiła ona 21,3 mln ton, a w ciągu dwóch lat ma wzrosnąć do 24 mln ton. Tylko w samej Europie Wschodniej w 2011 r. produkcja PET wzrosła aż o 8 %. W Polsce zużycie ksylenów rośnie średnio o 10 proc. rocznie. Ksyleny wykorzystuje się także do produkcji rozpuszczalników stosowanych w przemyśle farb i lakierów.
Frakcja ksylenowa, która będzie wytwarzana w gdańskiej rafinerii, wykorzystywana jest przez branżę petrochemiczną m.in. do produkcji poliestrów, z których z kolei powstają wyroby plastikowe oraz tekstylia. Ksyleny są poszukiwanym produktem, głównie ze względu na rosnącą produkcję opakowań plastikowych na świecie. Nowa instalacja oznacza początek ekspansji LOTOSU w obszarze petrochemii. Produkcja ksylenów, mających wyższe marże handlowe niż reformat benzynowy (surowiec służący do produkcji ksylenów) to reakcja koncernu na nadprodukcję benzyny w Europie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki