MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Grupa Lotos w branży tytoniowej?

Jacek Klein
Grzegorz Mehring
Do 13 maja resort skarbu dał sobie czas na poinformowanie, kto odpowiedział na zaproszenie do składania ofert na przejęcie większości udziałów w gdańskim koncernie. Według nieoficjalnych informacji, wśród potencjalnych inwestorów są egzotyczne firmy, jak francuska firma biotechnologiczna Biosyntec, produkująca filtry do papierosów.

Jednym z oferentów ma być konsorcjum, w którym wiodącą rolę odgrywa francuska firma biotechnologiczna Biosyntec - informuje Puls Biznesu. Znana jest na świecie z opatentowania nowoczesnych filtrów do papierosów wykorzystujących właściwości rozmarynu. Filtry mają znacznie ograniczać szkodliwość palenia papierosów.

Francuski Biosyntec ostatnio zaczął inwestować w Polsce. Trzy miesiące temu przejął większość udziałów w Zakładach Tytoniowych w Lublinie. Ma zainwestować 100 mln zł w produkcję filtrów. Lotos wymagałby znacznie większych kapitałów nie tylko w przejęcie udziałów, ale i w późniejsze inwestycje.

W konsorcjum znalazła się także holenderska firma Trafigura, która jest już ściśle powiązana z rynkiem naftowym. Jest trzecią na świecie co do wielkości firmą handlującą surowcem i paliwami na światowych rynkach. W ponad 60 krajach zatrudnia 4 tys. osób. Ma dostęp do ponad 20 mld dolarów kredytów.

Sejmowa komisja skarbu za prywatyzacją Lotosu

Proces sprzedaży gdańskiego koncernu trwa od kilku miesięcy. Resort skarbu zaprosił inwestorów do składania ofert jesienią ubiegłego roku. Zaoferował 53 proc. akcji Lotosu- cały posiadany przez państwo pakiet.

Premier Donald Tusk, przebywający niedawno w Gdańsku z okazji zakończenia programu inwestycyjnego w gdańskiej rafinerii, powiedział, że jeśli do sprzedaży Lotosu dojdzie, właściciel będzie musiał zachować siedzibę firmy w Gdańsku, zapewnić jej dostęp do złóż surowca oraz kapitał na rozwój firmy.

Premier Tusk w gdańskiej rafinerii

Jest mało prawdopodobne, że transakcja może zostać sfinalizowana w tym roku - wynika z wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu. Resort skarbu dopiero zdecyduje o wyborze do dalszych negocjacji kilku firm spośród tych, które odpowiedziały na ofertę.

Rosjanie, Węgrzy i PGNiG chcą kupić Lotos

Żadne decyzje z pewnością nie zapadną przed wyborami parlamentarnymi. Wiadomo, że zainteresowane przejęciem Lotosu mają być rosyjskie koncerny, m.in. TNK-BP. Mogły złożyć nawet siedem ofert. Kolejnym potencjalnym inwestorem może być China National Petroleum Corporation. Wstrzymania procesu sprzedaży Lotosu domagają się politycy PiS. Uważają, że sprzedaż firmy, zwłaszcza rosyjskiemu koncernowi, zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki