Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Ekolodzy piszą do wojewody w sprawie pozwolenia na budowę fabryki celulozy

Agata Cymanowska
Polski Klub Ekologiczny złożył do wojewody pomorskiego odwołanie od decyzji pozwolenia na budowę dla zakładu przetwarzania celulozy, jaki w Kokoszkach chce postawić amerykański koncern Weyerhaeuser. Pozwolenie na początku marca wydał prezydent Gdańska.

- Projekt budowlany przedłożony przez inwestora nie jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie uwzględnia wymagań dotyczących ochrony środowiska nałożonych decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, a do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor nie załączył wszystkich wymaganych dokumentów - wylicza Barbara Czernicka z Polskiego Klubu Ekologicznego w Gdańsku.

Ekolodzy obawiają się, że działalność zakładu niekorzystnie wpłynie na zdrowie mieszkańców.
- Błędy popełniono już na etapie wydawania decyzji środowiskowej, więc zaskarżyliśmy ją najpierw do SKO, obecnie czekamy na decyzję sądu administracyjnego - mówi Czernicka.

PKE oczekuje m.in. zastosowania pełnej oczyszczalni zakładowej dla wszystkich ścieków, wyciszenia hałasu do poziomu normy dla budownictwa mieszkaniowego, zastosowania filtrów na emitorach skażonego kwasem PAA pyłu celulozy w celu ich całkowitego wyeliminowania.

Edyta Kwapich-Lenik z biura prasowego Weyerhaeuser Polska zapewnia, że zakład zaprojektowano tak, aby spełniał wszystkie normy obowiązujące w Polsce. - W wielu przypadkach, np. emisji pyłów, znajdziemy się dużo poniżej limitów - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki