Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Baltexpo - debata o finansowaniu rozwoju stoczni

Jacek Klein
Archiwum
Już we wtorek rozpoczynają się w Gdańsku trzydniowe XVI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO. To jedyne w kraju tej rangi wydarzenie, w trakcie którego nie może zabraknąć tematyki branży stoczniowej.

Ostatnie lata zapisały się ważnymi wydarzeniami dla polskiego przemysłu stoczniowego. Największe stocznie produkcyjne borykały się z nierentownymi kontraktami i trudnościami związanymi z finansowaniem produkcji. Decyzją Komisji Europejskiej zrealizowany został program likwidacji i sprzedaży majątku Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa SA. Światowy kryzys finansowy ujawnił ryzyko związane z wahaniami kursów walutowych i zabezpieczeniem się przed nimi.

Wiele alarmistycznych opinii głosiło, że to koniec przemysłu stoczniowego. Rzeczywistość pokazała jednak, że może być to swego rodzaju nowy rozdział. Na rynku nadal funkcjonuje wiele mniejszych firm stoczniowych, na zamówienia nie narzekają stocznie remontowe.

Czytaj więcej na temat programu tegorocznych targów Baltexpo

Majątek produkcyjny Stoczni Gdynia znalazł nowych właścicieli, w większości wśród pomorskich firm. Nowe strategie przez nie wdrażane nakierowane są na specjalizację w budowie skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie jednostek i konstrukcji offshore dla przemysłu wydobywczego i energetycznego.

Realizacja planów, wdrożenie nowych technologii wymaga jednak dużych nakładów inwestycyjnych, a bieżąca działalność zapewnienia finansowania.

Jakie są możliwości kredytowania produkcji stoczniowej, zarówno budowy statków, jak i innych konstrukcji? Jakie formy wsparcia zgodne z prawem UE mogą zaoferować instytucje i agencje państwowe? Czy stocznie borykają się z problemem pozyskania finansowania, czy banki są skłonne do jego udzielenia?

XVI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2011 są najlepszą okazją, by odpowiedzieć na te pytania i być może wskazać rozwiązania problemów.

Stocznia Remontowa: Duży tłok przy nabrzeżach i na dokach

Redakcja "Dziennika Bałtyckiego" zorganizowała debatę pt. "System finansowania przemysłu stoczniowego w Polsce - sposoby pozyskiwania środków finansowych na rozwój i budowę statków". Wezmą w niej udział przedstawiciele kierownictwa trójmiejskich stoczni, banków angażujących się w finansowanie przemysłu stoczniowego oraz agencji rządowych, w których gestii są gwarancje i poręczenia kredytów eksportowych i inwestycyjnych.

Debata odbędzie się trzeciego dnia targów, 8 września o godzinie 12 w hali Olivia w Gdańsku przy ul. Bażyńskiego 1, sala B.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki