reklama

Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Gdańscy radni zwołują specjalną sesję Rady Miasta w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen

Jacek KleinZaktualizowano 
Prawdopodobnie już w piątek gdańscy radni zbiorą się na specjalnej sesji. O jej zwołanie zawnioskował klub PO, zaniepokojony planami przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Na sesji głosowana będzie uchwała nawołujaca do zaprzestania działań zmierzających do fuzji.

Aktualizacja 1.03.2018

W sprawie fuzji stanowisko zajęła również Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Gdańsku:

"W związku z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie sprzedaży przez rząd większościowego pakietu akcji Grupy LOTOS SA Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN SA, co będzie prowadzić do wchłonięcia Lotosu przez Orlen i wyprowadzenia z Pomorza jego siedziby, Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Gdańsku, po wysłuchaniu głosów mieszkańców, wyraża ostry protest wobec takich zamiarów.

Regiony, na terenie których są zlokalizowane siedziby dużych podmiotów gospodarczych, są zasilane odpisem podatku dochodowego i podatków od transakcji, co stanowi o możliwościach ich rozwoju. Kierując się tą przesłanką walczyliśmy wielokrotnie o pozostawienie siedziby Lotosu czy Energi w Gdańsku, jako poważnego czynnika rozwoju naszego miasta i województwa.

Próby wyprowadzania siedzib tych koncernów z Gdańska są podejmowane od kilkunastu lat. Udawało się im zapobiec dzięki wspólnym działaniom ponad politycznymi podziałami.

Oceniamy, że głównym powodem planowanej sprzedaży jest bieżąca potrzeba pozyskania do budżetu kilku miliardów złotych, bez utraty wpływu na władztwo w łączonych spółkach, ale też bez liczenia się z interesami regionalnymi.

Apelujemy do parlamentarzystów z Pomorza, nie pozwólcie na odbieranie regionowi możliwości rozwoju, na wyprowadzanie z niego wielkich firm, które organizowaliśmy wspólnym wysiłkiem.

Przewodniczący Rady Miejskiej SLD Marian Menczykowski"

Zobacz również: Prezydent Gdańska i pomorski marszałek piszą do premiera w obronie Lotosu

Aktualizacja godz. 14.10
Radni Platformy Obywatelskiej złożyli apel, który będzie głosowany na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i zaapelowali do parlamentarzystów Pomorza o wsparcie. Oto treść apelu:

APEL
w sprawie przejęcia Grupy Lotos S.A. przez PKN Orlen S.A.
§ 1. Rada Miasta Gdańska wyraża zdecydowany sprzeciw decyzji o przejęciu Grupy Lotos S.A. przez PKN Orlen S.A. wyrażonej listem intencyjnym podpisanym przez Ministerstwo Energii i PKN Orlen w tej sprawie i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac i decyzji zmierzających w tym kierunku.
Podkreślamy, że Grupa Lotos S.A. ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gdańska i województwa pomorskiego, w związku z czym Rada Miasta Gdańska apeluje do Rządu RP o utrzymanie samodzielności spółek Grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku. Połączenie Grupy Lotos S.A. z PKN Orlen S.A. może negatywnie wpłynąć na inwestycje planowane przez gdańską Spółkę.
Rada Miasta Gdańska dostrzega również znaczącą aktywność spółki oraz spółek z grupy kapitałowej Grupy Lotos S.A. w obszarze działań społecznych oraz mecenat kultury i sportu na terenie województwa pomorskiego. Kolosalne znaczenie dla gospodarki Pomorza ma szeroki zakres kooperacji Grupy Lotos S.A. z wieloma gdańskimi i pomorskimi firmami, w tym outsourcing usług, co w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego miasta i województwa.
Co do zasady Rada Miasta Gdańska z niepokojem traktuje wszelkie tendencje do centralizacji życia gospodarczego w Polsce, nie służące zdaniem Rady realizacji zasady zrównoważonego rozwoju całego kraju.
Mając na uwadze powyższe, Rada Miasta Gdańska zwraca się do parlamentarzystów Pomorza o wsparcie tej niniejszego apelu.
§ 2. Powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska przekazanie niniejszego apelu Prezesowi Rady Ministrów, Ministrom właściwym do spraw gospodarki i energii oraz parlamentarzystom z województwa pomorskiego.
Przewodniczący
Rady Miasta Gdańska
Bogdan Oleszek
UZASADNIENIE:
W związku z listem intencyjnym zapowiadającym połączenie dwóch największych spółek branży paliwowej w Polsce – Grupy Lotos S.A. i PKN Orlen S.A. uznajemy za zasadne poinformować Rząd RP o stanowisku Rady Miasta Gdańska w tej sprawie i zaapelować o zaniechanie prac nad tą konsolidacją.

Aktualizacja godz. 12.20
- Składamy wniosek o nadzwyczajną Radę Miasta w związku z zamiarem wprowadzenia Lotosu do PKN Orlen - poinformował w środę rano Piotr Borawski, szef klubu PO w Radzie Miasta Gdańska.

Czytaj też: Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej. Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny na kupno 53 proc. akcji Lotosu

Termin sesji wyznaczy przewodniczący Rady Miasta Gdańska, ale z racji ważkości tematu może ona odbyć się już w piątek, 2 marca 2018 r.

- Lotos to największa firma w regionie i Gdańsku - mówił Borawski. - Podatnik zasilający budżety miasta i województwa, wielki pracodawca, sponsor i mecenas wielu wydarzeń i inicjatyw, sportowych kulturalnych, społecznych. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że jeśli siedziba zostanie wyprowadzona z Gdańska, lokalne budżety poniosą wymierne straty, tym samym stracą mieszkańcy. Zostaliśmy jesienią ub. roku oszukani przez rząd. Na intrepelacje nasze jak i poselskie otrzymaliśmy odpowiedź, że żadne prace przy fuzji się nie toczą. Wystarczyło kilka miesięcy, a mamy już list intencyjny ws. przejęcia Lotosu.

Reprezentujący Skarb Państwa minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes PKN Orlen SA Daniel Obajtek podpisali we wtorek list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen SA nad Grupą Lotos. Czyli mówiąc wprost w sprawie nabycia co najmniej 53 proc. udziałów w gdańskiej firmie, a więc co najmniej wszystkich będących w rękach państwa.

[ Tadeusz Aziewicz o fuzji Lotosu i Orlenu:

"Lokalna społeczność powinna wystąpić w obronie swojego koncernu"](https://dziennikbaltycki.pl/fuzja-grupy-lotos-i-pkn-orlen-tadeusz-aziewicz-lokalna-spolecznosc-powinna-wystapic-w-obronie-swojego-koncernu/ar/12963473 " Tadeusz Aziewicz o fuzji Lotosu i Orlenu:<br> "Lokalna społeczność powinna wystąpić w obronie swojego koncernu"")

Jak zaznacza Orlen, list nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji. Z drugiej strony prezes płockiej firmy Daniel Obajtek, powiedział, że podpisanie listu intencyjnego to przejście od trwającej wiele lat fazy planów i pomysłów do realizacji. Ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, ten proces potrwa około roku.

- Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych. Ta świadomość powoduje, że mamy pełną determinację aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić - przy wsparciu Skarbu Państwa jako kluczowego akcjonariusza a jednocześnie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników - dodał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Czytaj także: Fuzja Lotosu i Orlenu? Prezydent Adamowicz do radnych PiS: Brońcie grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku

Adamowicz: Kolejne działanie PiS wymierzone w Gdańsk

- Kolejne działanie Prawo i Sprawiedliwość wymierzone w Gdańsk i Pomorze! Grupa LOTOS może zostać przejęta przez PKN ORLEN, który podpisał w tej sprawie list intencyjny - skomentował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na swoim profilu na facebooku. - Nie możemy pozwolić, żeby największa pomorska firma została sprowadzona do roli zakładu produkcyjnego i podwykonawcy, by decyzje ważne dla naszego regionu zapadały poza Pomorzem.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie