Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się z apelem do rządu o włączenie chętnej grupy fizjoterapeutów do pracy w walce z epidemią wywołaną przez koronawirusa.
Już ponad 300 fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19, a ok. 9 tys. z pacjentami, dla których potencjalnymi skutkami przerwania fizjoterapii mogą być poważne uszczerbki na zdrowiu lub zagrożenie życia. W ramach ich wsparcia Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała zalecenia do prowadzenia fizjoterapii z zarażonymi pacjentami
- mówi Dominika Kowalczyk, rzecznik Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Kolejnym krokiem w stronę lepszego przygotowania fizjoterapeutów do postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z COVID-19 jest propozycja Izby dotycząca szkoleń on-line dla chętnych osób.
- Ofertę skierowano w pierwszej kolejności do fizjoterapeutów w szpitalach jednoimiennych. Pomysł spotkał się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem nie tylko fizjoterapeutów, ale także wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy widzą potrzebę zdobycia nowej i przydatnej wiedzy w obliczu epidemii. Na szkolenia on-line zgłosiło się blisko 220 osób z 26 podmiotów - informuje dalej Dominika Kowalczyk.
Do tej pory praca fizjoterapeutów z osobami zakażonymi polegała przede wszystkim na wykonywaniu zabiegów z obszaru fizjoterapii. Teraz, chcąc pomóc lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom, są gotowi podjąć się także innych czynności medycznych.
Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów trafiają liczne zgłoszenia od fizjoterapeutów, którzy rozumieją powagę sytuacji i są gotowi podjąć się pracy z osobami zakażonymi. Wielu z nich przy tym podkreśla, że wykonywanie medycznego zawodu zaufania publicznego obliguje do wspierania pozostałego personelu w wykonywaniu czynności medycznych - mówi Dominika Kowalczyk. - Ich postawa jest rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy wśród innych profesjonalistów medycznych.
Rzeczywiście, trudno nie zgodzić się z tym, że obciążenie służby zdrowia jest dziś olbrzymie. Jak wynika z najnowszych danych, ok. 17 proc. wszystkich wykrytych w Polsce zakażeń dotyczy pracowników medycznych. Chorują lekarze, pielęgniarki i ratownicy, część udaje się na obowiązkowe kwarantanny, a inni są po prostu przeciążeni. Pomóc faktycznie mogliby fizjoterapeuci, którzy w związku z szalejącą epidemią, zostali zmuszeni do zawieszenia swoich działalności.
- Osoby, które na co dzień pracują w ambulatoriach, gabinetach prywatnych, sanatoriach, domach opieki społecznej czy szkołach, czyli ok. 55 tys. osób, nie pracuje. Dzisiaj pozostajemy więc na drugiej linii walki z epidemią, ale to można zmienić z pożytkiem dla pacjentów - pisze w liście skierowanym do premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Jesteśmy wykształconymi profesjonalistami po studiach medycznych, którzy na co dzień pracują z pacjentami. Już teraz jesteśmy w stanie samodzielnie wykonywać wiele procedur medycznych, a inne będziemy w stanie realizować po uprzednim instruktażu i pod nadzorem lekarzy, pielęgniarek lub ratowników medycznych. Dzisiaj jest ostatni moment na szybkie zorganizowanie przeszkolenia dla chętnych podjęcia się tego zadania.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów zapewnia, że jest w stanie przeprowadzić proces weryfikacji i stworzyć listę dobrowolnie zgłaszających się do pracy. Podkreśla też, że chodzi o pracę za wynagrodzeniem i z odpowiednim zabezpieczeniem w środki ochronne.
- W następnych dniach w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz wojewodami uruchomimy mailing oraz informacje na naszej stronie internetowej. W przygotowaniu jest także instrukcja o zasadach bezpieczeństwa oraz warunkach i organizacji pracy - podsumowuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów.
Najnowsze informacje z województwa
Czytaj także:
- Dlaczego na Pomorzu jest najmniejsza zapadalność na COVID-19? "Pomorzanie są zdyscyplinowani". Krócej czeka się na wynik testu na SARS-CoV-2
- Mobilny punkt testowania na obecność koronawirusa działa od dzisiaj przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni [zdjęcia]
- COVID-19: Połowa zarażonych nie wie, że ma koronawirusa. Co trzecia osoba zaraziła się w szpitalu lub przychodni
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci