Fizjoterapeuci chcą pomóc na pierwszej linii frontu walki z epidemią. "Nie czekajmy aż zabraknie rąk do pracy z pacjentami" - apelują

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Sebastian Wołosz
"Jesteśmy wyszkolonym zawodem medycznym i część z nas jest gotowa w każdej chwili do wsparcia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w ich codziennej pracy" - deklarują fizjoterapeuci w piśmie skierowanym do premiera, Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się z apelem do rządu o włączenie chętnej grupy fizjoterapeutów do pracy w walce z epidemią wywołaną przez koronawirusa.

Już ponad 300 fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19, a ok. 9 tys. z pacjentami, dla których potencjalnymi skutkami przerwania fizjoterapii mogą być poważne uszczerbki na zdrowiu lub zagrożenie życia. W ramach ich wsparcia Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała zalecenia do prowadzenia fizjoterapii z zarażonymi pacjentami

- mówi Dominika Kowalczyk, rzecznik Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Kolejnym krokiem w stronę lepszego przygotowania fizjoterapeutów do postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z COVID-19 jest propozycja Izby dotycząca szkoleń on-line dla chętnych osób.

- Ofertę skierowano w pierwszej kolejności do fizjoterapeutów w szpitalach jednoimiennych. Pomysł spotkał się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem nie tylko fizjoterapeutów, ale także wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy widzą potrzebę zdobycia nowej i przydatnej wiedzy w obliczu epidemii. Na szkolenia on-line zgłosiło się blisko 220 osób z 26 podmiotów - informuje dalej Dominika Kowalczyk.

Do tej pory praca fizjoterapeutów z osobami zakażonymi polegała przede wszystkim na wykonywaniu zabiegów z obszaru fizjoterapii. Teraz, chcąc pomóc lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom, są gotowi podjąć się także innych czynności medycznych.

Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów trafiają liczne zgłoszenia od fizjoterapeutów, którzy rozumieją powagę sytuacji i są gotowi podjąć się pracy z osobami zakażonymi. Wielu z nich przy tym podkreśla, że wykonywanie medycznego zawodu zaufania publicznego obliguje do wspierania pozostałego personelu w wykonywaniu czynności medycznych - mówi Dominika Kowalczyk. - Ich postawa jest rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy wśród innych profesjonalistów medycznych.

Rzeczywiście, trudno nie zgodzić się z tym, że obciążenie służby zdrowia jest dziś olbrzymie. Jak wynika z najnowszych danych, ok. 17 proc. wszystkich wykrytych w Polsce zakażeń dotyczy pracowników medycznych. Chorują lekarze, pielęgniarki i ratownicy, część udaje się na obowiązkowe kwarantanny, a inni są po prostu przeciążeni. Pomóc faktycznie mogliby fizjoterapeuci, którzy w związku z szalejącą epidemią, zostali zmuszeni do zawieszenia swoich działalności.

- Osoby, które na co dzień pracują w ambulatoriach, gabinetach prywatnych, sanatoriach, domach opieki społecznej czy szkołach, czyli ok. 55 tys. osób, nie pracuje. Dzisiaj pozostajemy więc na drugiej linii walki z epidemią, ale to można zmienić z pożytkiem dla pacjentów - pisze w liście skierowanym do premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Jesteśmy wykształconymi profesjonalistami po studiach medycznych, którzy na co dzień pracują z pacjentami. Już teraz jesteśmy w stanie samodzielnie wykonywać wiele procedur medycznych, a inne będziemy w stanie realizować po uprzednim instruktażu i pod nadzorem lekarzy, pielęgniarek lub ratowników medycznych. Dzisiaj jest ostatni moment na szybkie zorganizowanie przeszkolenia dla chętnych podjęcia się tego zadania.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zapewnia, że jest w stanie przeprowadzić proces weryfikacji i stworzyć listę dobrowolnie zgłaszających się do pracy. Podkreśla też, że chodzi o pracę za wynagrodzeniem i z odpowiednim zabezpieczeniem w środki ochronne.

- W następnych dniach w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz wojewodami uruchomimy mailing oraz informacje na naszej stronie internetowej. W przygotowaniu jest także instrukcja o zasadach bezpieczeństwa oraz warunkach i organizacji pracy - podsumowuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie